Vilniaus universiteto antrakursiai atrado inovatyvius sprendimus su tvarumu susijusioms problemoms spręsti. Kasmetinį studentų išmaniųjų programėlių kūrimo konkursą laimėjusi komanda pristatė platformą, padėsiančią paprastai nemokamai atiduoti nebereikalingus daiktus tiems, kam jų reikia labiau, taip suteikiant daiktams antrą gyvenimą ir mažinant švaistymą. Kurso dėstytojas, „Vinted“ IT inžinerijos komandos vadovas Donatas Kimutis sako, kad Lietuvoje besimokanti naujoji technologijų specialistų karta geba įžvelgti rinkoje esančias spragas ir pasiūlyti unikalius, pasaulyje iki šiol nesukurtus sprendimus.
Už atiduotus daiktus – „karmos“ taškai
Vilniaus universiteto Matematikos ir informatikos fakulteto programų sistemų specialybės antro kurso studentai sukūrė išmaniąsias programėles, kurios leis keliais paspaudimais prisidėti prie aktualių su tvarumu susijusių problemų sprendimo. Apie 120 kurso „Programų sistemų inžinerija I“ antrakursių, konsultuojami dėstytojų, šiai užduočiai skyrė visą semestrą. Savo idėjas 7 studentų komandos pristatė VU fakulteto organizuotame konkurse.
Pirmąją vietą konkurse laimėjo programėlės „getKarma“ autoriai, sukūrę ne pelno siekiančią platforma, skirtą aukoti ir atiduoti nebereikalingus daiktus kitiems. Anot programėlės kūrėjų Adomo Augos, Arno Bulkos ir Kristupo Gaidžio, šis sprendimas leistų paprastai padėti stokojantiems žmonėms, tuo pačiu atsikratant nebereikalingų daiktų, pavyzdžiui, nebenaudojamos technikos, baldų ar kitų smulkmenų, tuo pačiu sumažinant papildomą naujų daiktų gamybai reikalingų resursų vartojimą.
„Išanalizavę rinką supratome, kad joje nėra daug įrankių, kurie leistų paprastai nemokamai atiduoti nebereikalingus daiktus. Egzistuoja tokios platformos, kaip „Vinted“, „Skelbiu.lt“ ir kitos, kurios gali atlikti panašią funkciją, tačiau dedikuotos konkrečiai nemokamoms daiktų dalyboms nėra. Mūsų sukurtas įrankis leistų nebereikalingus daiktus atiduoti labai paprastai, tuo pačiu programėlėje užsidirbant skatinimo sistemos balų – „karmos“ taškų, kuriuos būtų galima iškeisti į mūsų partnerių kuponus: specialias nuolaidas ir pasiūlymus, dovanas“, – sako programėlės kūrėjai.
Programėlės naudotojai galės surasti jiems reikalingus daiktus, peržiūrėti jų nuotraukas bei aprašymus, pateikti užklausą su priežastimi, kodėl daiktas yra reikalingas, o skelbimo autorius – išrinkti naudotoją, kuriam daiktas atiteks.
Studentams rūpi tvarumas
Studentus konsultavęs ir konkurso vertinimo komisijai vadovavęs D. Kimutis sako, kad šiemet konkurso rėmėja jau antrus metus tapo didžiausia Europoje internetinės naudotų mados prekių tarpusavio prekybos platforma „Vinted“. Konsultuojantis su įmonės tvarumo vadove Sigita Žvirblyte, studentams buvo duota užduotis sukurti sprendimą trims su tvarumu susijusioms kryptims: patogiam nebereikalingų daiktų atidavimui, skatinimui daugiau vaikščioti ir maisto švaistymo mažinimui.
Antrąją vietą pelniusi antrakursių komanda sukūrė nuobodulį išvaikančią programėlę „Encounter ME“, kviečiančią geriau pažinti apylinkes vaikštant. Programėlė pagal pasirinktą kategoriją duoda lokacijos nuotrauką bei užuominas, kaip vietą rasti. Sprendimas turėtų paskatinti daugiau vaikščioti, geriau pažinti save supančią aplinką. Panašų sprendimą pasiūlė ir trečiosios vietos nugalėtojų komanda „Lorem Ipsum“, sukūrusi programėlę-žaidimą, siūlantį vaikštant ir įveikiant iššūkius „užkariauti“ savo mikrorajoną.
„Naujos technologijos ir jomis pagrįsti verslo modeliai laikomi raktu sprendžiant klimato krizę ir einant link tvaresnės ateities. Tad nenuostabu, kad technologijų specialistams teks užduotis atsakyti į resursų optimizavimo ir taršos mažinimo klausimus. Džiugina tai, kad tendencijos ir tyrimai rodo, jog jaunajai kartai rūpi klausimai, susiję su klimato kaita ir tvaresniu vartojimu, tad susidomėjimo iš jaunųjų specialistų tikimės susilaukti vis daugiau. Tai parodė ir VU studentų iniciatyvos – ši technologijų specialistų karta aiškiai mato šių problemų aktualumą per verslo ir inovacijų prizmę“, – sako S. Žvirblytė.
D. Kimutis priduria, kad Lietuvoje ugdomi jaunieji talentai savo kūrybiškumu ir mokslinėmis žiniomis neatsilieka nuo pasaulinių aukšto lygio technologijų kūrėjų, siūlo originalius sprendimus, kurių rinkoje rasti tampa vis sunkiau: „Keičiantis vartotojo poreikiams bei lūkesčiams, su jais turi keistis ir technologinė aplinka – ji turi padėti kasdien priimti geresnius sprendimus, gyventi patogiau. Technologijų specialistams svarbu laiku pastebėti tuos pokyčius ir atspindėti tendencijas. Jaunajai kartai rūpi tvarumo temos, ką ir atspindi studentų darbai bei iniciatyvos juos plėtoti. Pirmos konkurso vietos nugalėtojai net žengė dar vieną žingsnį – pradėjo ieškoti partnerių, norinčių paremti jų idėją ir jau rado kelis interesantus.“
Jis priduria, kad trims aukščiausio įvertinimo sulaukusioms studentų komandoms bus įteikti „Vinted“ įsteigti prizai – tolesniam žinių gilinimui skirta mokymosi prenumerata „PluralSight“ ir knygos „C# in depth“ bei „Pragmatic programmer“.