Berlyne vykusioje III edukacinėje konferencijoje „Aš – versli mama“ dalyvavusios verslininkės dabar jau viską žino apie Vokietijos įmonių formas, jų veiklos ypatybes, mokestines prievoles, taigi pirmiesiems žingsniams į šią užsienio rinką pasiruošusios. Poezijos tekste mažai, bet informacija iš pirmų lūpų ir dar lietuviškai – labai naudinga.
AG (Aktiengesellschaft – liet. akcinė bendrovė) – forma, skirta didelėms bendrovėms, ypač, kai kapitalas investuotas į rinką, o akcijos parduodamos biržoje. Šios formos įmonė turi atitikti daug griežtų formalumų. Pagal 1994 m. rugpjūčio 2 d. įsigaliojusį įstatymą, mažoms akcinėms bendrovėms taikomos mokesčių lengvatos ir supaprastintas įmonių teisinis reguliavimas. Būtinas vieno arba daugiau steigėjų indėlis. Griežtos steigimo ir audito patikros taisyklės.
Akcininku gali būti individualus asmuo arba įmonė. Tik ypatingais atvejais ir retai AG gali savo akcijas pirkti. Akcininkai be akcinio kapitalo gali turėti šešėlinius indėlius ir paskolas.
KG (Kommanditgesellschaft – liet. komanditinė ūkinė bendrija) – būtina turėti bent vieną tikrąjį narį, kuris turi neribotą atsakomybę, ir bent vieną komanditorių su ribota atsakomybe. Ši įmonės forma pasirenkama, kai individualūs asmenys nori apriboti savo atsakomybę ir tinkama tais atvejais, kai yra suinteresuotų asmenų, norinčių įnešti didelį kapitalą, bet nenorinčių ar negalinčių aktyviai dalyvauti įmonės veikloje, tad jie atsako tik įneštu turtu. Neribotos atsakomybės tikrojo nario pelnas dalinamas visiems partneriams. Nėra nustatyto įstatinio kapitalo dydžio, tačiau iš komanditorių reikalaujama įnešti pasirinkto dydžio įnašą, o neribotos atsakomybės tikriesiems nariams nereikia turėti nei pradinio kapitalo, nei indėlio. Valdymo organas yra bendrijos savininkų susirinkimas, vadovauja ir atstovauja tikrasis narys. Pelno dalinimas – 4 % nuo įstatinio kapitalo, jei sutartyje nenumatyta kitaip.
Įmonė steigiama rašytine jungtinės veiklos sutartimi, kurią sudaro dalyviai. Steigimas vykdomas per notarą, apie jį pranešama įmonių registrui. Priklausomai nuo įstatinio kapitalo dydžio ir narių skaičiaus, steigimo kaštai, įskaitant registracijos ir notaro išlaidas, sudaro apie 1800 EUR.
GbR (Gesellschaft bürgerlichen Rechts – liet. civilinės teisės bendrovė) – fizinių ar juridinių asmenų susivienijimas. Būtini bent du dalyviai, kurie gali būti tiek individualūs asmenys, tiek įmonės. Atsakomybė yra neribota ir solidari narių atžvilgiu, nereikia pradinio kapitalo. Dažniausiai steigiama, kai nėra nuolatinės komercinės veiklos, o susivienijimas paremtas bendru komerciniu interesu, pvz., valdyti nuosavybę, įgyvendinti bendrus projektus, taip pat savanoriškai bendradarbiauti. Valdymo organas – bendrovės savininkų susirinkimas. Įmonei vadovauja ir atstovauja visi savininkai kolektyviai arba numatomas vienas asmuo, kuris vadovauja ir atstovauja bendrovei. Pelnas dalinamas pagal susitarimą.
Įsteigti reikalinga dviejų asmenų sudaryta žodinė / rašytinė / notarinė steigimo sutartis. Galima steigti ir numanomo komercinio priklausymo pagrindais. Notariškai patvirtinti reikia tik norint įnešti nekilnojamojo turto. Priklausomai nuo įstatinio kapitalo dydžio ir narių skaičiaus, steigimo kaštai sudaro apie 600 EUR.
Gesellschaft mit beschränkter Haftung GmbH (liet. ribotos atsakomybės bendrovė) – tai populiariausia ir paprasčiausia korporacijos forma. Tinka tiek mažoms, tiek didelėms įmonėms. Pasirenkama, kai nė vienas iš savininkų nenori prisiimti visiškos atsakomybės. Ši forma tinka vidutinio dydžio bendrovėms.
Savininkai gali būti individualūs asmenys arba įmonės, tiek Vokietijos, tiek užsienio piliečiai. Pagal tam tikras išankstines sąlygas ir akcinė bendrovė (AG) gali būti GmbH savininku. Tokiu atveju GmbH savininkai turi teisę būti investuotojais, turėti įnešę tylius indėlius kituose versluose ar turėti paskolų.
Valdymo organas – bendrovės savininkų susirinkimas, kuriame savininkai turi balsavimo teisę pagal jų turimo įnašo dydį. GmbH administruojama direktoriaus (Geschäftsführer). Jis nebūtinai turi reziduoti Vokietijoje ir gali, tačiau neturi būti, įmonės dalyvis. Direktorių skiria ir atleidžia įmonės savininkų susirinkimas, jis turi būti įregistruotas įmonių registre.
GmbH & Co. KG (Kommanditgesellschaft – liet. komanditinė bendrija) – tai galimybė išsaugoti personalinės bendrijos privalumus, apribojant visiems dalyviams turtinę atsakomybę, kai GmbH tampa neribotos atsakomybės dalyviu. Taip suteikiama galimybė įmonės tęstinumui (neribotos atsakomybės dalyvis „nemiršta“). Dažnai naudojama forma turtui valdyti. Kaip ir KG, privalo turėti bent vieną tikrąjį narį, kuris turi neribotą atsakomybę, ir bent vieną komanditorių su ribota atsakomybe. Kaip ir KG, neribotos atsakomybės dalyvis ir komanditorius gali būti vienas ir tas pats asmuo. Taip pat galima, jog vienas individualus dalyvis – neribotos atsakomybės GmbH – yra ir vienas iš komanditorių.
Kaip ir KG, nėra nustatyto įstatinio kapitalo dydžio, tačiau iš komanditorių reikalaujama įnešti pasirinkto dydžio įnašą. Neribotos atsakomybės GmbH neprivalo būti įnešęs kapitalo į GmbH u. Co. KG. Valdymo organas – bendrijos savininkų susirinkimas, bendrijai vadovauja ir atstovauja tikrasis narys. Pelno dalinimas – 4 % nuo įstatinio kapitalo, jei sutartyje nenustatyta kitaip.
Įsteigiama rašytine jungtinės veiklos sutartimi. Reikalingas notaro steigimo patvirtinimas ir registracija. Priklausomai nuo įstatinio kapitalo dydžio ir narių skaičiaus, steigimo išlaidos apie 2200 EUR.
OHG (Offene Handelsgesellschaft – liet. tikroji ūkinė bendrija). Įstatinio kapitalo dydis nenustatytas (gali būti formuojamas tiek turtu, tiek pinigais). Steigėjai – mažiausiai 2 fiziniai ir (ar) juridiniai asmenys. Praktikoje OHG dažniausiai steigiama veiklai, kuri nėra susijusi su didele atsakomybe. SVARBU: išstojusio iš OHG nario atsakomybė išlieka iki 5 metų už sandorius, sudarytus iki pasitraukimo momento.
Gewerbeschein (liet. verslo liudijimas). Registruojama savivaldybės verslo registre (Gewerberegister). Tai pigiausias būdas verslui pradėti, priklausomai nuo savivaldybės, jo kaina siekia 20–45 EUR), tik yra vienas bet – verslininkui tenka neribota atsakomybė įmonės ir privačiu turtu.
Filialo steigimas Vokietijoje
- Steigianti įmonė privalo būti registruota užsienyje.
- Nėra minimalaus įstatinio kapitalo reikalavimo.
- Privalomas registravimas Vokietijos įmonių registre.
- Filialas nėra juridinis asmuo.
- Steigianti įmonė tretiesiems asmenims už filialo prievoles atsako subsidiariai.
Pagrindinės mokesčių verslui rūšys
Pridėtinės vertės mokestis (PVM): bazinis – 19 %, lengvatinis – 7 % (maisto produktams, knygoms, kt.). Prievolės mokėti PVM nėra, jei nuo veiklos pradžios iki kalendorinių metų pabaigos apyvarta neviršijo 17 500 EUR, o vėlesniais kalendoriniais metai – 50 000 EUR.
Pelno mokestis (vok. Körperschaftssteuer): 15 % + iki 5,5 % pelno mokesčio solidarumo priedas (vok. Solidaritätszuschlag).
Verslo (prekybos) mokestis (vok. Gewerbesteuer) – vidutinis mokesčio tarifas apie 17 % nuo pelno (priklausomai nuo savivaldybės pavaldumo). Neapmokestinamasis pelno dydis – 24 500 EUR.
Steigiant įmonę Vokietijoje svarbu
- Geras bankas
- Geras advokatas (vok. Fachanwalt)
- Geras mokesčių patarėjas (vok. Steuerberater)
- Vokietijos verslo kultūros etikos supratimas
Kas galėtų padėti steigiant įmonę Vokietijoje
BKS Berlin Rechtsanwälte
Rankestraße 33 | 10789 Berlin | Vokietija
Advokatas Edgaras Schartner (vokiečių, anglų, rusų, lietuvių kalbomis)
El. p. schartner@bksberlin.de | Tel.: +4930832188020, +491702161129 | Faks.: +4930832188029 | www.bksberlin.de
Veiklos sritys: įmonių steigimas, paveldėjimo ir šeimos teisė, baudžiamoji teisė, kroviniųekspedicijos teisė ir muitinės bylos.
Lietuvos Respublikos ambasada Vokietijoje kviečia kreiptis į mūsų šalies atstovybę visada, kai tik jūsų verslui reikia patarimo, pagalbos, kontaktų dėl verslo planų ar plėtros šioje šalyje. Taip pat dėl dalykinio bendradarbiavimo galite tiesiogiai kreiptis į verslo konsultantą Liutaurą Labanauską el. p. lietuva@gmx.eu
Lietuvos Respublikos ambasada Berlyne
Berlyno lietuvių bendruomenė