Projektas Šeimų vakarienė Visagine aplankė jaunųjų Nagovicinų šeimą ir sužinojo ne tik neįtikėtiną seserų dvynukių meilės istoriją, bet ir kultinį rusiškos vienos paros kopūstienės receptą. Pasirodo, paruošti visiems skanią, sočią ir sveiką vakarienę, kai šeimoje vieni sportininkai – nemenkas iššūkis.
Ši istorija prasidėjo tada, kai Lietuvos graikų ir romėnų imtynių čempionas Jurijus vasaros treniruočių stovykloje Kaliningrade sutiko būsimą žmoną Kateriną. Bandę meilę puoselėti per atstumą ir kurtis Sankt Peterburge, galiausiai abu apsistojo Visagine.
Angarske, Irkutsko srityje, netoli Baikalo ežero gimusį Jurijų tėvai į Visaginą atsivežė dar visai mažą, vos metukų. Jurijaus tėvas – Lietuvoje žinomas imtynininkų treneris Vitalijus Nagovycinas, kas kelerius metus išugdo po naują perspektyvų sporto talentą. Savo pėdomis paviliojo ir sūnų – Jurijus ne kartą gynė Lietuvos garbę Europos čempionatuose, o dabar ir pats treniruoja jaunuolius. Mažasis Artiomas (6) taip pat suka tėčio pėdomis. „Kad tik dukters ant kilimo nenusitemptų“, – ant rankų sūpuodama pusės metukų Miją, juokais nuogąstauja Katerina.
Jurijus ir Katerina kartu jau 15 metų. Susipažino Kaliningrado srityje, Tilžėje (rus. Sovietskas), kur 17-metė Katerina dirbo vaikų vasaros stovyklos vadove, o Jurijus su tėvu atvažiavo treniruotis. Vėliau jiedvi kartu su dvyne seserimi išvyko mokytis į Sankt Peterburgą, Jurijus pradėjo studijas Lietuvos sporto universitete Kaune. Skirtingose šalyse pasimokę metus, abu suprato: mylėti per atstumą – sunku.
Perėjęs studijuoti neakivaizdžiai, Jurijus įstojo į institutą Sankt Peterburge ir persikėlė pas mylimąją. Gal ir būtų likęs, jei ne užsienio piliečiams taikomas nepalankus mokestinis režimas, paskatinęs grįžti atgal į Visaginą. Baigusi mokslus, paskui vyrą čia 2009 m. atvažiavo ir Katerina.
Katerinos dvynė sesuo Sankt Peterburge taip pat sutiko savo antrąją pusę. Mieste, kur galima išvysti pačių įvairiausių žmonių iš pačių atokiausių pasaulio kampelių, pokštauti mėgstantis likimas jai lėmė vyrą iš to paties Visagino. Abu visaginiečiai žmonas dvynes net atsivežė į gretimus vieno kiemo namus. Tik Visaginas, kaip suvedęs, taip ir išskyrė kaip du vandens lašai panašias dvynukes: Katerinos sesers šeima kuria laimę Londone.
„Po Sankt Peterburgo Visagine buvo labai sunku – aš tiesiog raudojau“, – prisipažįsta Katerina. Nors draugų mažame mieste atsirado gana greitai, bet veiklos teko paieškoti. „Nuėjome su seseria, tokios abi po Sankt Peterburgo, ieškoti darbo į siuvyklą. O ten – triukšmas, bildesys. Ne, Jura, sakau grįžusi, gal aš geriau namie pasėdėsiu ir tau barščius pavirsiu. Išsigandau“, – neslepia ištikusio pirmojo kultūrinio šoko. Įsidarbino prekybos įmonėje, dirbančioje su Rusija ir Kazachstanu.
Susipažinus su Jurijaus tėvų šeima, Katerinos laukė ir pažintis su krišnaitų gyvenimo būdu, apie kurį anksčiau nieko nebuvo girdėjusi. Pamena, viskas atrodė taip keista: iš ryto atsikeli ir maisto pirmiausia pasiūlai dievams, kažkodėl negalima tiesiog šiaip pasiimti iš šaldytuvo ir valgyti. Uošviai šios pasaulėžiūros marčiai niekada primygtinai nepiršo, o ji tvirtina reaguojanti pagarbiai. Gamindama visada sąžiningai pasiūlo vyrui mėsos, bet jis valgo tik žuvį. „Taip pasirinkau sąmoningai, būdamas aštuonerių“, – nustebina Jurijus. Sako mėsos nevalgantis todėl, kad gaila gyvūnų. „O žuvies negaila, nes žuvis be intelekto“, – trumpai paaiškina.
Rudenėjant Jurijus traukia į mišką grybauti – kai nevalgai mėsos, žiemą grybai tampa antrąja duona. Prie jų, kaip ir prie mažo miesto ramybės, dabar jaučiasi pripratusi ir Katerina. „Visada suspėsime išsikelti kitur“, – šypteli.
Vienos paros kopūstienė – neabejotina rusiškos virtuvės pažiba. Šiai sriubai išvirti reikės raugintų kopūstų, morkų, svogūnų, bulvių, gausybės tradicinių prieskonių ir sluoksniuotos tešlos puodynėlei užkloti. Ir, žinoma, kantrybės, nes skanauti kopūstienę verta tik po geros paros!
Pirmiausia paruoškite daržoves: smulkiai sutarkuokite morkas ir smulkiai supjaustykite svogūnus.
- Nieko nelaukdami, sukrėskite apkepintas daržoves į puodą su verdančiu vandeniu.
- Nusunkite raugintus kopūstus. Sunkos neišpilkite – kas mėgsta rūgščiau, galės ja pasigardinti jau išvirusią kopūstienę.
- Išdėliokite kopūstus ant pjaustymo lentelės ir pasmulkinkite tokio dydžio gabalėliais, kad būtų patogu valgyti.
- Suverskite visus kopūstus į puodą, kuriame jau verda apkepintos morkos ir svogūnai.
- Pridėkite prieskonių: lauro lapų, juodųjų pipirų žirneliais, kmynų, kad skaniau kvepėtų. Pasūdykite.
- Gerai permaišykite visas daržoves ir pavirkite apie 10 min.
- Suberkite kubeliais pjaustytas bulves ir virkite, kol visos daržovės suminkštės.
- Baigiant virti, pagardinkite smulkintais žalumynais ir smulkintais česnakais.
- Palikite kopūstienę pastovėti, geriausia – per visą naktį.
- Patiekite puodynėlėse su tešlos kepurėle. Prieš valgydami, pagardinkite kopūstienę šaukštu grietinės.
- Pastaba: kepurėlei galite paruošti naminės tešlos savo nuožiūra. Katerina naudoja mielinę arba sluoksniuotą pirktinę tešlą.
**
Iš projekto Šeimų vakarienė gimė to paties pavadinimo knyga. Joje sudėta trumpa šių dienų Visagino kultūrinė ir kulinarinė istorija. Dalindamosi maistu ir asmeninėmis istorijomis, visaginiečių šeimos atvirai pasakoja apie tai, kaip augo patys ir kaip augina savo vaikus, kas juos atvedė į patį jauniausią šalies miestą, kokį gyvenimo būdą ir tradicijas jie puoselėja.
Projektas „Šeimų vakarienė“ Visagino m. savivaldybėje įgyvendintas pagal Nevyriausybinių organizacijų ir bendruomeninės veiklos stiprinimo 2017–2019 metų veiksmų plano įgyvendinimo 2.3 priemonę „Remti bendruomeninę veiklą savivaldybėse“ ir finansuotas Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos lėšomis.