Ekaterinos ir Martiroso namuose Visagine gyva armėnų tradicija visiems bendrai vaišintis tuo, kas padėta ant stalo. Ta proga, kad į namus pasibeldė projektas Šeimų vakarienė, svetingi šeimininkai paruošė gausybę maisto, o pasigardžiavimui nepagailėjo egzotiškų istorijų.
„Martirosas šeimos receptus atskleidžia visiems, tik niekas pagal juos nesugeba paruošti taip skaniai, kaip jis“, – juokauja Ekaterina, nepastebimai pati įgijusi armėnų tautai būdingų bruožų ir iš vyro persiėmusi subtiliu humoro jausmu. Kartu su tėvais į Visaginą ji atvyko dar visai mažytė, neturėdama nė metų. Tėvas buvo kariškis, o mama apylinkėse netruko pagarsėti kaip gera gydytoja. Dešimties mėnesių pradėjusi tarti pirmuosius žodžius, Ekaterina iki dviejų metukų kalbėjo vien lietuviškai. Visagine perėjo prie rusų kalbos, o sukūrusi šeimą su Martirosu pramoko ir armėniškai.
Įvairiais verslais užsiimantį Martirosą jaunatviškas smalsumas pas dėdę į Lietuvą atvedė 1996-aisiais. Gerokai anksčiau atvažiavęs dėdė jau buvo spėjęs pagyventi keliose Lietuvos vietose ir sumojo, kad verta kurtis Visagine, kur tuo metu jau gyvavo gana didelė armėnų bendruomenė. Martirosui pas dėdę patiko, tad čia ir pasiliko, o vėliau ir žmoną susirado. Dabar pora augina sūnų Tigraną (8).
Martiroso tėvai ir seneliai liko Armėnijoje. Jiems, kaip nuo seno įprasta armėnų tautos tradicijoje, Martirosas padeda materialiai.
„Armėnijoje nėra tokios šeimos, kurios bent vienas narys ar giminaitis nebūtų išvykęs gyventi į užsienį. Mano gimtojoje gatvėje kiekvienas namas turi giminių, išvykusių į Europą ar Ameriką“, – sako Visagine įsikūręs armėnas ir pasakojimais kaip mat persikelia į gimtuosius kraštus.
Ten, pamena, mėgo stebėti, kaip moterys kepa lavašą. Būtinai – trise: viena iškočioja tešlos gabalą, perduoda jį kitai, kuri jį išsuka iki didžiulio papločio, o trečia tą paplotį lipina ant po žeme įrengtos kepyklos sienelių. Žarijų įkaitintos sienos paplotį išdžiovina kone akimirksniu, ir armėniška duona jau gatava.
„Lavašą daro pats svarbiausias šeimos žmogus – močiutė. Nes kepti lavašą galima leisti tik prityrusiai moteriai, kuri viską žino ir moka pašauti lavašo paplotį taip, kad šis nenukristų į žarijų duobę. Pati pagrindinė sėdi prie ugniakuro, o kitos tik padeda“, – aiškina Martirosas, kuriam ir pačiam vaikystėje močiutė leisdavo lipinti papločius prie kepyklos sienelių.
Žiemą, kai jau paspaudžia šaltukas, armėnai jau bene tūkstantį metų verda chašą – jautienos sriubą. Sultinys iš labai gerai nuvalytų, kad neliktų nė plaukelio, jaučio kanopų verdamas per naktį iki pat ryto. Paliktum tokį stovėti – netrukus rastum šaltieną. Bet armėnai tiek nelaukia: prisitrupina į sriubą lavašo, išspaudžia česnakų ir srebia karštą tirštą viralą. Valgo labai anksti ryte, kad būtų sotūs iki vakaro.
Vis tik tokio valgymo kulto, kokį puoselėja kaimynai gruzinai, Armėnijoje nėra. Užtat, nepaisydamas sienų, veikia nepakartojamasis „Armėnų radijas“, kurio laidomų intelektualių juokelių žino visos tautos. Ironiškas, bet nieko neužgaunantis humoras tarsi nematomais klijais laiko suklijavęs po platųjį pasaulį istorijos išblaškytą armėnų tautą. Pavyzdžiui, primena, kad ryšys per atstumą galimas, jei tas ryšys yra ilgesnis už atstumą.
Dolma – Artimuosiuose Rytuose plačiai paplitęs patiekalas, kuriam paruošti reikia vynuogių lapų. Atkeliavusi iki šiaurinės Europos, kur vynuogienojų gerokai mažiau, dolma virto mums visiems gerai žinomais balandėliais.
- Nuplaukite vynuogių lapus ir 3–5 min. panardinkite į verdantį pasūdytą vandenį.
- Išgriebkite apvirtus vynuogių lapus ir pamerkite į indą su šaltu vandeniu.
- Perplaukite ryžius ir 10 min. pamirkykite užvirintame vandenyje. Pasūdykite.
- Sumalkite jautieną arba avieną kartu su svogūno galvele.
- Paskaninkite maltą mėsą smulkintais česnakais, paprikomis, kalendromis ir cinamonu.
- Išdėliokite ant lygaus paviršiaus vynuogių lapus gyslomis į viršų ir išlyginkite.
- Dėkite ant kiekvieno lapo po šaukštelį įdaro ir susukite kaip balandėlį.
- Sudėkite paruoštas dolmas keliomis eilėmis ir užpilkite pasūdytu užvirintu vandeniu, kad visiškai apsemtų dolmas. Prislėkite iš viršaus svoriu.
- Uždenkite ir virkite ant vidutinės ugnies apie 30 min.
- Padažui išspauskite į natūralų jogurtą česnakų ir įberkite cinamono. Viską gerai išmaišykite
- Patiekite dolmas bendroje lėkštėje. Galite iš karto apipilti padažu arba patiekti padažą šalia.
**
Iš projekto Šeimų vakarienė gimė to paties pavadinimo knyga. Joje sudėta trumpa šių dienų Visagino kultūrinė ir kulinarinė istorija. Dalindamosi maistu ir asmeninėmis istorijomis, visaginiečių šeimos atvirai pasakoja apie tai, kaip augo patys ir kaip augina savo vaikus, kas juos atvedė į patį jauniausią šalies miestą, kokį gyvenimo būdą ir tradicijas jie puoselėja.
Projektas „Šeimų vakarienė“ Visagino m. savivaldybėje įgyvendintas pagal Nevyriausybinių organizacijų ir bendruomeninės veiklos stiprinimo 2017–2019 metų veiksmų plano įgyvendinimo 2.3 priemonę „Remti bendruomeninę veiklą savivaldybėse“ ir finansuotas Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos lėšomis.