Valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – VMI) informuoja, kad pasirašyta sutartis dėl virtualaus buhalterio kūrimo. Tai bus nemokama elektroninė individualios veiklos apskaitos programa, kuri verslioms mamoms turėtų labai palengvinti verslo apskaitą.
Viešojo pirkimo konkursą dėl išmaniosios mokesčių administravimo sistemos i.MAS Nuotolinių apskaitos paslaugų smulkiajam verslui (i.APS) posistemio sukūrimo laimėjo UAB „INSOFT“, gavusi aukščiausią ekonominį balą ir pasiūliusi mažiausią kainą. Šių metų balandžio 18 d. pasirašytos sutarties vertė – 175383,15 eurų su PVM.
Įgyvendinus projektą bus sukurtas virtualus buhalteris, t. y. elektroninė individualios veiklos apskaitos programa. Tai bus nemokamas įrankis, kuris palengvins individualia veikla užsiimančių gyventojų pajamų apskaitą ir leis sutaupyti popierinių pajamų-išlaidų žurnalų pildymui, mokesčių apskaičiavimui skiriamą laiką. 2017 m. individualia veikla užsiimančių gyventojų skaičius siekė daugiau nei 240 tūkst.
„Jau kitų metų pradžioje verslas galės pajamų ir išlaidų žurnalą pildyti internete, VMI sistemoje, tad popierinio žurnalo nebereikės“, – sakė VMI prie FM Mokestinių prievolių departamento direktorės pavaduotoja ir i.APS projekto vadovė Inga Gedminienė. – „Elektroninė apskaitos programa smulkiajam verslui bus ne privaloma, o laisvai pasirenkama“.
Virtualus buhalteris turės ir papildomų duomenų peržiūros ir analizės funkcijų, kurios leis verslininkams stebėti, ar jų vykdoma veikla yra pelninga, kokios gaunamų pajamų, patiriamų išlaidų tendencijos. Taip pat čia bus apskaičiuojamos GPM, PSDĮ ir VSD įmokos, taigi, gyventojams nebereikės ieškoti įrankio mokesčiams skaičiuoti, aiškintis, kaip jie apskaičiuojami, atlikti skaičiavimus.
Virtualaus buhalterio vartotojai, atsižvelgdami į savo veiklos specifiką, galės pateiktus duomenis klasifikuoti, grupuoti, naudotis sandėlio apskaitos funkcija (t.y. fiksuoti ir stebėti žaliavų, gaminių, prekių įgyjamus, sukuriamus ir sunaudojamus, prarastus, parduodamus kiekius), taip pat bus informuojami, jei gaus pajamų iš juridinio asmens, vykdančio (įregistravusio) tokią pat veiklą kaip verslo liudijimo, gaus priminimus apie prievolių deklaruoti, registruotis PVM mokėtoju ir pan. atsiradimą.
Tvarkomų duomenų pagrindu, įvertinus iš kitų šaltinių gautą informaciją, bus apskaičiuotos gyventojo veiklos pajamos bei išlaidos ir šie duomenys bus įkelti į būsimą preliminarią deklaraciją.
„Iki šiol VMI negalėjo pilnai užpildyti preliminariųjų deklaracijų individualią veiklą vykdantiems asmenims, nes dalį duomenų apie gautas pajamas ar patirtas išlaidas turi tik patys gyventojai. Jei apskaita bus tvarkoma VMI virtualiu buhalteriu, preliminarioji deklaracija bus užpildyta ir gyventojui tereikės ją patvirtinti“, – projekto naudą smulkiajam verslui vardijo Inga Gedminienė.
VMI patirtis rodo, kad individualia veikla užsiimantiems gyventojams dažnai kyla klausimų pildant ir teikiant deklaracijas, tad kuriama elektroninė apskaitos paslaugų programa supaprastins deklaravimo procesą. Individualia veikla užsiimančių gyventojų, kurie nuo 2017 m pradžios savarankiškai pateikė pajamų deklaracijas, buvo apie 171 tūkst., VMI konsultantų pagalbos prireikė beveik 64 tūkst. smulkaus verslo atstovų.