Muzika – neatsiejama daugelio žmonių gyvenimo, kasdienybės, laisvalaikio dalis. Šioms dienomis muziką klausome per savo mobilius, išmanius telefonus, kompiuterius, išmanią, modernią ir profesionalią garso įrangą, įvairias sistemas ir grotuvus. Didžioji dauguma muzikos šiandien – skaitmeninė. Tiesa, prieš kelis dešimtmečius, vienu iš pagrindinių muzikos klausymo šaltinių buvo vinilinių plokštelių grotuvai, kurie padėjo muzikai skambėti iš vinilinių plokštelių. Šiandien, vinilinės plokštelės ir patefonai, jų grotuvai, išgyvena savąjį renesansą. Visuomenė vis plačiau domisi vinilais, namuose naudoja patefonus, o daugybė populiarių ir garsių atlikėjų išleidžia savo naują muziką vinilinių plokštelių formatu. Dalis žmonių teigia, kad iš vinilinių plokštelių skambanti muzika turi daugiau dvasios, šilumos ir skamba visiškai kitaip nei ta, kuri puikuojasi skaitmeniniuose formatuose. Vinilus žmonės kolekcionuoja, saugo ir akylai prižiūri, kad jie kuo ilgiau galėtų džiuginti širdį ir ausis, mėgstamais skambesiais. Tačiau, tai nėra viskas, ką naudinga žinoti apie vinilines plokšteles. Šiame straipsnyje rasite informacijos, kurią verta žinoti kiekviena, besidominčiam vinilinėms plokštelėmis.
Kas yra vinilinės plokštelės?
Pirmasis klausimas, kuris iškyla dažnam žmogui, o ypač jaunesnės kartos atstovams, yra gana paprastas – kas yra tos vinilinės plokštelės? Trumpai tariant, vinilinės plokštelės yra besisukantys diskai, kurie yra naudojami muzikos laikymui. Tai analoginiai muzikos laikymo, įrašymo įrenginiai, kurie moduliuotus, spiralinius griovelius, kuriuose įrašoma muzika. Dažnu atveju, jie yra 12, 10, 7 colių skersmens. Vinilinėms šios plokštelės vadinamos dėl to, kad yra gaminamos iš polivinilo chlorido arba PVC medžiagos. Joms klausyti ir naudoti naudojami patefonai, gramofonai arba tiesiog – vinilinių plokštelių grotuvai.
Vinilinių plokštelių istorija
Vinilinės plokštelės, o tiksliau jų pirmtakės, fonografinės plokštelės buvo naudojamos kaip muzikos įrašymo laikmena dar nuo 1800 m. Savo populiarumą, iš lėto, jos pasiekė maždaug 1912 m, kai jos pakeitė iki tol plačiai naudotus fonografo cilindrus. Maždaug 1991 metais imtas pastebėti šių plokštelių populiarumo sumažėjimas. Būtent tada, rinkoje pasirodė kompaktiniai CD diskai, kurie nukovė visas populiarumo viršūnes. Nuo tada, vinilinės plokštelės imtos gaminti mažesniais kiekiais, dažniausiai buvo naudojamos tik DJ, kurie į jas įrašinėdavo šokių muziką. Tačiau, šiomis dienomis galime pastebėti vinilinių plokštelių populiarumo sugrįžimą. Ne veltui, daugelis tai vadina vinilinių plokštelių ir patefonų renesansu. Vinilinėmis plokštelėmis itin domisi muzikos entuziastai, kolekcionieriai ir užkietėję melomanai. Vieni ieško senų, retro ir vintažinių vinilų, kitus domina tik visiškai naujos plokštelės, kurių platų pasirinkimą tikrai rasite varle.lt svetainėje. Negana to, šiomis dienomis, praktiškai visi muzikos žanrai gali būti randami vinilinių plokštelių formatu. Nuo hiphopo, iki roko, metalo ir populiariosios pop muzikos – vis daugiau ir daugiau šių dienų atlikėjų, garsių muzikantų pasirenka savo naują muziką išleisti ne tik skaitmeniniu, bet ir vinilinių plokštelių formatu.
Kuo vinilai skiriasi nuo CD diskų?
Daugelis žmonių abejoja ir teigia, kad tiek vinilinės plokštelės, tiek CD diskai atrodo panašiai, todėl, turbūt ir veikia taip pat. Tačiau, labai svarbu suprasti, kad šie du įrenginiai yra be galo skirtingi. Pirmiausia, vinilinės plokštelės yra įrašomos analoginiu būdu. Tuo tarpu, CD diskai yra užkoduojami skaitmeniniu būdu. Kitas skirtumas yra tas, kad vinilinės plokštelės veikia patefono adatos pagalba, kuri leidžia muziką iš plokštelės nuskaityti. CD diskai yra perskaitomi lazerio pagalba. Tačiau, skirtumai įžvelgiami ne tik veikimo principe ar įrašymo ypatybėmis. Daugelis kelia diskusiją ir dėl garso kokybės. Techniškai, logiška, kad CD diskuose įrašoma, skaitmeninio formato muzika pasižymi aukštesne kokybe. Tačiau, vinilų entuziastai įnirtingai nenusileidžia ir teigia, kad vinilinės plokštelės skamba daug geriau. Jų manymu, skaitmeniniame formate esanti muzika praranda savo gyvybę, dvasią. Ir iš tiesų, garsas, iš šių dviejų formatų, yra visiškai skirtingas, tad ir diskutuoti, kuris geresnis – sunku. Vis dėlto, kiekvienas, nors kartą klausęs muzikos iš vinilinės plokštelės sutiks, kad ji skamba visiškai kitaip. Muzikos klausymas iš vinilų suteikia visiškai kitokią, išskirtinę patirtį, pati muzika, rodos, įgauna kitą prasmę, skambesį. Turbūt dėl to, net ir po šitiek metų, žmonės atsigręžia į praeitį ir grįžta prie vinilinių plokštelių ir patefonų naudojimo. Juos supanti magija ir unikali patirtis – užburia ir vilioja!
Itin platų naujų vinilinių plokštelių bei kokybiškų patefonų pasirinkimą rasite varle.lt svetainėje. Čia visada žemos kainos!
Partnerio turinys. Nuotrauka asociatyvinė © Canva.