Šiais laikas namų tvarkytoja paslaugos nebėra jokia prabanga – ji ne tik taupo laiką, bet ir namus išvalo kruopščiau nei pats savininkas. Kita vertus, daugelyje namų ruošos sričių įprastą žmogaus darbą pakeitė išmaniosios technologijos. Neapsisprendžiate, ar jums reikia namų tvarkytojos, ar pinigus, kuriuos sumokėtumėte už šias paslaugas, geriau išleisti kitur? Dalinamės keliais patarimais, kurie gali pagelbėti tai padaryti.
Įvertinkite savo laiką ir aplinką
Namų ruoša – neišvengiama, bet ne visada džiugesį kelianti užduotis. Kartais koją kiša tingumas, kartais – laiko stoka. Greitėjant kasdieniams gyvenimo tempams žmonės vis labiau vertina savo laisvą laiką ir nori kuo mažiau jį švaistyti atlikdami ne visuomet malonius namų ruošos darbus. Bet greitėjant gyvenimui, modernėja ir buitį lengvinančios technologijos, padedančios greičiau, efektyviau ir ekonomiškiau tvarkyti savą būstą.
Namų tvarkytojos paslaugos vidutiniškai kainuoja 30 eurų per dieną. Norint palaikyti tvarką namuose reikės bent vieno karto per savaitę. Todėl dažnai smulkius namų ruošos darbus atliekame patys, tad išties, galvojant apie namų tvarkymąsi, išgąstį kelia tik pati ilgo ir nuobodaus tvarkymosi idėja.
Tad siūlome įvertinti savo namų dydį, laiką, per kurį juos sutvarkote. Iškelkite sau natūralų klausimą: ar būtent jums tikrai verta samdyti namų tvarkytoją?
FLY – pagaliau mylėk save
Priminsime, kad maždaug prieš dvidešimt metų amerikietė namų šeimininkė Marla Cilley sukūrė ypatingą namų tvarkymosi sistemą, kuri, drįstame teigti, ne vienai mamai grąžino sielos ramybę, o taiką – namams.
Ko gero, šiandien nesurasi šeimininkės, negirdėjusios apie namų tvarkymosi sistemą FlyLady, arba „Skrajojanti ponia“, – taip būtų galima išversti Marlos Silly pseudonimą. Tačiau tik nedaugelis žino, kad trumpinys FLY iš tiesų reiškia „Finally Love Yourself“ (liet. pagaliau mylėk save).
Tik štai svarbiausias klausimas: iš kur viskam gauti laiko? Skrajojanti ponia siūlo kalendoriuje numatyti konkrečias datas, kada ir ką tvarkysite. Žinoma, jos sistema pritaikyta erdviems amerikietiškiems namams, todėl mums, europiečiams, visko pažodžiui priimti nereikėtų. Tačiau įžvalgos išties vertingos ir gali padėti susikurti geriausiai jūsų namuose veikiančią sistemą:
- 1 zona: prieangis arba laiptų aikštelė, prieškambaris ir valgomasis (tvarkoma mėnesio 1-8 dienomis)
- 2 zona: virtuvė ir produktų podėlis arba sandėliukas (tvarkoma mėnesio 9-15 dienomis)
- 3 zona: pagrindinis vonios kambarys ir vienas gyvenamasis kambarys (tvarkoma mėnesio 16-22 dienomis)
- 4 zona: pagrindinis (tėvų) miegamasis, vonia, drabužinė arba spinta (tvarkoma mėnesio 23-29 dienomis)
- 5 zona: gyvenamasis kambarys, svetainė, darbo kabinetas (tvarkoma mėnesio 30-31 dienomis)
Tvarkydamosi užsileiskite muziką – tai tvarkymąsi paverčia mažu šokiu ir gerokai praskaidrina bendrą atmosferą.
Tvarkymasis – nauja bendra veikla
Tvarkymosi darbai gali tapti ir mažu ritualu, kurį atliekate su šeima. Kartu susėdę pabandykite pasidaryti svarbiausių namų ruošos darbų sąrašą ir susitartą dieną, pavyzdžiui, sekmadienį. Tądien visi kibkite į darbus. Taip užsimegs pokalbiai, bendrai sprendžiamos užduotys ir juk namų tvarka – ne vieno žmogaus atsakomybė.
Kita vertus, kaip sakė Marija Montessori, „svarbu nesumenkinti savo vaiko galimybių“. Dešinėje – pavyzdinis sąrašas, kokio amžiaus vaikams kokius darbus būtų galima patikėti namuose. Pasirodo, pasak kai kurių autorių, 12-mečiai ir vyresni jau gali dažyti sienas!
Po ilgų tvarkymosi darbų – atšvęskite, nes tai puiki motyvuojanti priemonė. Galbūt pasikvieskite draugų, o gal pinigus, kuriuos mokėtumėte namų tvarkytojai, išleiskite malonioms pramogoms.
Modernios, buityje gelbstinčios technologijos
Šiandieną daugelyje namų drabužius plauna skalbimo mašinos, indus – indaplovės, o namus jau senokai siurbia siurbliai robotai. Todėl jei į aukščiau pateikta klausimą vis dar sau neatsakėte, siūlome pagalvoti, ar nevertėtų pinigų, kuriuos išleidžiate namų tvarkytojai, verčiau investuoti į efektyviai grindis, kilimus ir kitus paviršius iš pagrindų išvalančias technologijas?
Tarkime, „Samsung“ kompanijos gaminamos „Powerstick Jet“ šluotos–siurbliai ne tik skirtingais režimais valo namų paviršius, bet, tuo pačiu filtruoja ir valo namų orą, naikindami jame esančius dulkes ir alergenus. Tad tokia šluota gerokai palengvina buitį, neapkraudama papildomomis priemonėmis nei jūsų, nei jūsų atžalų.
Pagalvokite, galbūt vienkartinė, bet didesnė investicija atsipirktų ilgalaikėje perspektyvoje.
Pranešimo spaudai autorių iliustracija
________________________________________________________________________________
Taip pat skaitykite:
Gerda says:
Aš samdau tvarkytoją kartą į mėnesį generalinei tvarkai, o taip kiekvieną dieną praeinu pro grindis, aptvarkau daiktus, kartą į savaitę apsivalau matomiausias dulkes. https://shop.manjana.lt/valymo-irankiai-ir-reikmenys/sluostes
Marina says:
Gerai kartais ir ta namų tvarkytoja, kartą į kelis mėnesius ar po didelių balių. Bet kai namus susikuri pats, susidedi praktiškus paviršius, tai tos valytojos net ir nereikia. Puikiai dirba siurblys robotas,o visiems kitiems dalykams pakanka drėgnos šluostės. https://www.himacsbaltica.com/vonios-stalvirsiai
Sigita says:
yra dalykų, kurių tiesiog išmanusis prietaisas vienas nepadarys, ir yra dalykų, kuriems būtinai reikalinga žmogaus ranka. pvz tikrai grindų neišvaškuos ar langų nenuvalys tobulai.. https://www.vitaresta.lt/lt/paslaugos/specialieji-valymo-darbai/grindu-vaskavimas.htm