Pinigai

Verslo liudijimas: dar kartą apie naujoves ir (ne)naudą mamai

Print Friendly, PDF & Email

Sausiui įpusėjus Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) praneša, kad apie 30 tūkst. gyventojų jau apsisprendė, jog 2019-aisiais savo individualią veiklą vykdys pagal verslo liudijimą. Tuo tarpu portalas VERSLI MAMA ir toliau sulaukia klausimų, kokių motinystės išmokų galima tikėtis, pasirinkus šią verslo formą. Primename dar kartą: jokių!

Kaip informuoja VMI, kas antras verslininkas verslo liudijimą išsiima elektroniniu būdu, prisijungęs prie Mano VMI, adresu www.vmi.lt/manoVMI, arba naudodamasis programėle išmaniesiems telefonams „e.VM“. Programėlę galima nemokamai parsisiųsti iš VMI svetainės mobiliųjų programėlių skilties.

Verslo liudijimus pernai elektroniniu būdu per Mano VMI įsigijo daugiau nei 49 tūkst. gyventojų. Iš viso 2018 metais verslo liudijimai buvo išduoti daugiau nei 96 tūkst. gyventojų. Galimybe įsigyti verslo liudijimus internetu, nekeliant kojos iš namų, kasmet pasinaudoja vis daugiau gyventojų. Pernai tokių gyventojų buvo beveik 8 proc. daugiau nei 2017 metais.

Praėjusiais metais daugiausiai verslo liudijimų įsigyta prekybos tik ne maisto produktais (beveik 12,4 tūkst. gyventojų), specialiųjų statybos darbų (10,2 tūkst. gyventojų), taip pat gyvenamosios paskirties patalpų nuomos, neteikiant apgyvendinimo paslaugų (beveik 10,1 tūkst. gyventojų), veikloms vykdyti.

Verslo liudijimas ir motinystės išmokos

„Norėjau paklausti, jeigu dirbu manikiūriste su verslo liudijimu ir mokėsiu socialinį draudimą, ar gausiu motinystės išmoką pagimdžius vaikelį? Jeigu nuspręsiu eiti motinystės atostogų metams, o ne dviem, ar gausiu metus laiko 100% pajamas, kurias uždirbau dirbdama su verslo liudijimu? Ir kiek laiko minimum turiu išdirbti su verslo liudijimu ir mokėti socialinį draudimą, kad pagimdžius gaučiau išmoką?”, – klausia mūsų mama Laura (kalba netaisyta).

Tokių klausimų kaip Lauros sulaukiame bent kartą per savaitę. Akivaizdu, kad verslo liudijimas atrodo patraukli individualios veiklos forma dėl palyginti nedidelės jo kainos ir nesudėtingo administravimo. Tačiau dar sykį primename, kad verslo liudijimo turėtojai yra draudžiami tik pensijų socialiniu draudimu ir privalomuoju sveikatos draudimu, tad atitinkamai moka tik pensijų socialinio draudimo (VSD) ir privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokas nuo minimalaus mėnesinio atlyginimo (MMA). Šios įmokos dydis yra proporcingas verslo liudijimo turėjimo dienų skaičiui. Todėl tokie smulkieji verslininkai turi teisę iš SODROS gauti pensiją, o motinystės, ligos, nedarbo išmokos jiems neskiriamos, nes nebuvo mokamos šių socialinio draudimo rūšių įmokos.

Mamos Lauros situaciją sutikęs pakomentuoti SODROS Komunikacijos skyriaus vedėjas Saulius Jarmalis atkreipia dėmesį, kad su verslo liudijimu dirbančiam asmeniui pačiam už save mokėti įmokas motinystės ir (ar) vaiko priežiūros išmokoms gauti galimybės nėra. Motinystės socialinio draudimo įmokas moka tik dirbantieji savarankiškai su individualios veiklos pažyma, mažųjų bendrijų nariai, individualių įmonių savininkai.

Tačiau verslo liudijimas yra vienintelė individualios veiklos forma, kurią turint nenukenčia iš SODROS gaunamos motinystės atostogų išmokos.

Geroji verslo liudijimo pusė mamai yra ta, kad dėl pajamų, gautų su verslo liudijimu, vaiko auginimo atostogų metu gaunamos išmokos nemažinamos net ir pirmaisiais vaiko priežiūros metais. Taigi, auginant mažus vaikus, galima ir toliau tęsti verslą, jei tik pasirinkta veikla gali būti vykdoma su verslo liudijimu. Deja, tokių veiklos rūšių sąrašas kone kasmet trumpėja.

Nuo 2019 metų – dar mažiau veiklos sričių

Portalas VERSLI MAMA primena, kad nuo šių metų liepos 1 d. veiklos rūšių, kuriomis galima verstis turint verslo liudijimą, sąrašas dar labiau sutrumpės – su verslo liudijimu nebebus galima remontuoti pastatų, automobilių ir prižiūrėti vaikų. Šių paslaugų teikėjai turės pereiti prie individualios veiklos. Pastatų remonto, automobilių remonto ir vaikų priežiūros paslaugų tiekėjų šiuo metu Lietuvoje yra apie 23 tūkst., skaičiuoja Finansų ministerija.

Šios trys veiklos iš sąrašo, leidžiančio verslauti su verslo liudijimu, buvo išbrauktos dėl to, kad nuo 2019 m. sausio 1 d. įsigaliojo naujos Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) lengvatos. Tie asmenys, kurie darė patalpų ar automobilio remontą ir (ar) mokėjo už nepilnamečių vaikų priežiūrą, jau už 2019 metus galės deklaruoti šias išlaidas ir susigrąžinti dalį sumokėto GPM, taip susimažindami savo apmokestinamąsias pajamas. Taigi, minėtas tris veiklas įtraukus į paslaugų, kurioms taikomos GPM lengvatos, sąrašą, veidrodiniu principu buvo sutrumpintas veiklų pagal verslo liudijimą sąrašas. Valdžia tikisi, kad taip pavyks sumažinti šešėlį ir palengvinti finansinę naštą vaikus auginančioms šeimoms.

Teigiama, kad pereiti iš verslo liudijimų į kitą tinkančią formą smulkiesiems verslininkams bus paprasta. Jiems pakaks informuoti VMI apie pasikeitusį mokesčio nuo individualios veiklos pajamų mokėjimo būdą, kurio pagrindu gyventojui bus parengta Lietuvos gyventojo individualios veiklos vykdymo pažyma.

Gyventojas, norėdamas įsigyti verslo liudijimą elektroniniu būdu, gali prisijungti prie Mano VMI, užpildyti atitinkamą prašymą (pildoma vedlio principu) ir sumokėti apskaičiuotą fiksuoto dydžio pajamų mokestį bei valstybinio socialinio draudimo įmoką (kai verslo liudijimas išduodamas trumpesniam nei trijų mėnesių laikotarpiui).

Valstybinio socialinio draudimo įmoką už verslo liudijimą galima savarankiškai apskaičiuoti su SODROS skaičiuokle. VMI rekomenduoja fiksuoto dydžio pajamų mokestį mokėti per Mano VMI — verslo liudijimas bus išduotas greičiau nei mokant kitais būdais. Mano VMI puslapyje gyventojui taip pat pateikiama informacija apie įskaitytą mokesčių sumokėjimą bei verslo liudijimo numeris.

Primename, kad fiksuotus pajamų mokesčio dydžius nustato kiekviena savivaldybės taryba atskirai kiekvienai veiklos rūšiai. Visų savivaldybių sprendimus dėl fiksuotų pajamų mokesčio dydžių ir lengvatų, taikomų įsigyjant verslo liudijimus 2019 metams, galima rasti čia.

Taip pat skaitykite:
2019 metais didės vaiko pinigai, bet atskiro prašymo teikti nereikia
Individuali veikla suteikia teisę į nedarbingumą ir išmokas po pusmečio
Mokesčių amnestija visiems galioja iki liepos 1 d.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.