Jau šį ketvirtadienį, liepos 14 d., į protų kovą su neatlygintinos kraujo donorystės mitais stos verslių mamų komanda, vadovaujama Aušrytės Vanagienės. Sekite visas naujienos renginio paskyroje feisbuke!
Nuo 11 val. Nacionaliniame kraujo centre (Žolyno g. 34, Vilniuje), organizuojamoje pažintinėje diskusijoje-renginyje „Kraujo donorystė: mitai ir tikrovė“ verslios mamos kartu su žurnalistais, politikais, garsenybėmis ir kraujo donorais iš arti apžiūrės didžiausios Lietuvoje tokio pobūdžio įstaigos darbą ir susigrums improvizuotoje protų kovoje, kurioje laukia 10 šmaikščių, bet kartu ir prasmingų klausimų.
„Mama dovanoja gyvybę naujam žmogui, tačiau neatlygintina kraujo donorystė kiekvienai iš mūsų suteikia galimybę dovanoti gyvenimą dar ir dar tiems, kas šiandien sunkiai serga ir nepasveiktų be mūsų kraujo”, – sako verslių mamų komandos kapitonė panevėžietė Aušra Vanagienė.
Pasak FBO Aušrytės verslo ir sveikatingumo konsultacinio kabineto Panevėžyje savininkės, per savo daugiau kaip 30 metų bendrosios praktikos slaugytojos stažą jai ne kartą teko matyti, kaip kraujo ar jo komponentų perpylimas išgelbėjo pacientams gyvybę.
Aušra prisimena ir kurioziškų, ir mediciniškai sudėtingų istorijų, apie kurias ketina papasakoti renginio-diskusijos dalyviams.
Šiuo renginiu Nacionalinis kraujo centras, minėdamas Lietuvos kraujo tarnybos veiklos 70-metį, siekia atkreipti visuomenės ir žiniasklaidos dėmesį į itin opias informacijos apie kraujo donorystę viešinimo klaidas, pasitaikančias žinių spragas, taip pat šia tema suteikti papildomos ir įdomios informacijos.
Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, kiekvieną dieną nuo nėštumo ar gimdymo metu kylančių komplikacijų planetoje miršta apie 800 moterų. Didžiausią riziką mirti dėl nėštumo ar gimdymo metu patirtų komplikacijų turi 15 metų ir jaunesnės paauglės.
Kraujavimas po gimdymo yra viena didžiausių gimdyvių mirties priežasčių visame pasaulyje. Beveik kas antra mirtis siejama būtent su kraujavimu, kurio nepavyksta sustabdyti. Medikai išskiria keturias gimdyvių kraujavimo priežastis: gimdos raumens silpnumas (sukelia 50 proc. komplikacijų), gimdymo takų įtrūkiai (30 proc. komplikacijų), placentos priaugimo sutrikimai (20 proc.), kraujo krešėjimo sutrikimas (vos 1 proc. komplikacijų).
Pažintinė diskusija „Kraujo donorystė: mitai ir tikrovė” feisbuke
Gražina Bogdanskienė says:
Puiki iniciatyva. Neatlygintinos kraujo donorystės idėją reikia skatinti, kadangi nė vienas iš mūsų nežinome, kada ši problema palies bet kurį šalies pilietį.Statistika apie nėščiųjų ir gimdyvių mirtis nuo kraujavimo gąsdinanti, tačiau reikia ne bijoti, o veikti, ka ir daro Versli Mama.