„Daugelis galvoja, kad motyvacija yra pagrindinė sąlyga, reikalinga darbams atlikti. Esu tikra, kad savo aplinkoje esate girdėję klausiant, kaip save motyvuoti“, – sako privačia koučerės praktika besiverčianti versli mama Evelina Dumašienė. Dalinamės jos mintimis apie motyvaciją, asmeninę discipliną, vidinę harmoniją ir kvietimu į spalio 5 d. prasidedančius nuotolinius mokymus Vidinės harmonijos atstatymas.
Taip, motyvacija yra ta sudedamoji pilnatvės dalis, be kurios sunku pradėti. Bet ateina momentas, kai vien motyvacija pasikliauti nepavyksta, ir čia svarbų vaidmenį atliks asmeninė disciplina. Tad noriu pasidalinti keletu įžvalgų ir mąstymo pokyčių, padedančių suvokti, kad mes visi galime būti drausmingi ir tuo pačiu išlikti atsipalaidavę.
Lengviau pasakyti, negu padaryti? Tikra tiesa. Dažniausiai tikrai lengviau kalbėti, ilgai galvoti, naršyti ir laukti, kol aplankys motyvacinis įkvėpimas, negu imtis realių veiksmų. Realūs veiksmai prasideda nuo realios disciplinos sukūrimo.
Kai leidžiame išsiblaškymui kontroliuoti savo dieną, o sprendimus priimame tik atsižvelgdami į tai, kaip jaučiamės („nepakankamai motyvuoti“, „dar ne šiandien“), taip ir neatsiduriame ten, kur norime būti.
Prieš pradedant save griaužti dėl motyvacijos stygiaus, svarbu suprasti šaknines jos trūkumo priežastis. Dažnai motyvacijos trūkumas susijęs su vienu iš penkių punktų. Pamėgink atpažinti priežastingumą:
- Nesame tikri, ką daryti. Trūksta aiškumo.
- Esu perdegęs ir pavargęs. Galvoje šimtai „atidarytų dėžučių“ su nepabaigtoms užduotims.
- Bijau negatyvaus rezultato ar neatitikti standarto.
- Susiduriu su emociniais sunkumais.
- Svarbos trūkumas – nerandu priežasties kodėl norėčiau ar turėčiau tai daryti.
Atpažinai sau būdingas priežastis? Ar gali ir kaip gali jas pakeisti? Kas gali padėti tai padaryti?
Gera naujiena ta, kad visi 5 punktai išsprendžiami. Vėliau prireiks šiek tiek pastangų, noro, žinojimo, kodėl tai darai, ir žinoma – nuoseklumo ar savidisciplinos!
Kas yra savidisciplina
Savidisciplina yra gebėjimas vykdyti tai, ko nori, nepaisant pagundų to atsisakyti. Savidisciplina atsiranda tada, kai tai, ką norite daryti, darote pakartotinai tol, kol tai tampa kasdienybės ar gyvenimo būdo dalimi, kitaip tariant – įpročiu. Įdomu tai, kad net ir įpročiams reikalinga savidisciplina.
Jeigu galvosime ir pasidomėsime pasauliniais genijais ar olimpiniais sportininkais, talentas galbūt ir turėjo įtakos vieno ar kito jų sėkmei, tačiau į aukštumas išsiveržė ar pripažinimą laimėjo tie, kurie išlaikė asmeninės disciplinos nuoseklumą.
Jeigu galvojate, kad jums reikia motyvacijos savidisciplinai, laikas keisti šį ribojantį mąstymą. KIEKVIENAS gali susikurti tai, ko nori, savo paties pastangų dėka. Svarbu identifikuoti, ar siekiama to, ko iš tikrųjų norima. Motyvacija mėgsta aiškumą, o sėkmė – nuoseklią discipliną.
Sakoma, kad mūsų smegenys iš prigimties yra tingios: jos yra pagrindinės žmogaus energijos vartotojos ir puikiai prisitaikiusios tą energiją taupyti. Todėl mes natūraliai esame linkę eiti, veikti, galvoti mažiausiu pasipriešinimo keliu. Tą suprantant, tampa aiškiau, kad kiekvienam, norinčiam pasistūmėti norimų kitų veiksmų link, reikia sąžiningų ir nuoseklių pastangų.
Savidisciplina padeda, kai motyvacija nebeįkvepia
Evoliuciniu požiūriu žmonės nuolat kuria sau palankias sąlygas: išmoko palengvinti buitį, paprasčiau prasimanyti maisto ir pan. Šiandieniam žmogui, kurio buitis sutvarkyta, reikia gerai paieškoti, kaip ir kur nukreipti savo aktyvumą, kad nepapultų į apatiškumo pinkles, o išnaudotų, augintų bei puoselėtų savo potencialą.
Šiame etape svarbus sveikas požiūris į save kaip į žmogų. Vienose srityse esame disciplinuoti, kitose galime pasitempti. Turintiems įsitikinimą, kad jiems trūksta motyvacijos ar asmeninės disciplinos tobulėti, pravartu peržiūrėti ir atpažinti gyvenimo sritis, kuriose yra ar buvo palaikomas aktyvumas.
Pavyzdžiui, įdedant visai nedaug pastangų, man puikiai sekasi palaikyti nuoseklų fizinį aktyvumą, tačiau to negaliu pasakyti apie laiką, praleidžiamą naršant internete. Net ir žinodama, kad visos aplikacijos sukurtos taip, jog kuo ilgiau įtrauktų mūsų dėmesį, vis tiek nejučia pasinerdavau į internete tykantį beribiškumą. Įvardijus ir pripažinus šią problemą, dėjau pastangų susikurti asmeninę rutiną taip, kad asmeninės disciplinos trūkumas nebūtų naudojamas kaip pasiteisinimas, dėl kurio neįvykdau savo ketinimų.
Kai išorinė motyvacija nebeįkvepia, tai padaryti gali padėti savidisciplina. Viena iš priežasčių, kodėl savidisciplina yra tokia sunki – ta, kad mes į ją žiūrime kaip į nepatogų dalyką. Tokia ji tampa tada, kai daromi dalykai nėra svarbūs arba atliekami netinkamu būdu. Tada būna sunku, nes veikla neatitinka asmeninių vertybių ir prioritetų arba atliekamo veiksmo motyvas yra ne autentiškas, o tik primestas aplinkos.
9 būdai, kaip pagerinti discipliną, kai trūksta motyvacijos
- Sukurkite malonius ritualus. Malonūs ritualai ir palankios aplinkos kūrimas padeda lengviau laikytis įsipareigojimų, nes įpročio formavimas siejamas su maloniu veiksmu. Ritualai smegenims rodo, kad atėjo laikas atlikti užduotį.
- Aiškūs prioritetai, kalbant ne tik apie gyvenimą, bet ir apie dieną. Kai diena pradedama su aiškiu ir tiksliu prioritetu, mums lengviau darbingiausioje dienos dalyje sutelkti savo dėmesį į svarbius dalykus. Taip pat manau, kad spontaniškumas gyvenime yra geras dalykas, ir kartais verta atsisakyti dienos grafiko. Aiškiai nusistatyti prioritetai padeda priimti greitus sprendimus, dėl kurių nesigailima, o spontaniškumo džiaugsmas tik padidėja. Mat sprendimą priimantis asmuo yra susitelkęs į užduoties atlikimą efektyviausiu metu ir aiškiai supranta bei įvertina, kam pasakydamas TAIP, pasako NE, ir atvirkščiai.
- Vertybinis pamatas. Vertybės – kaip gyvenimo kompasas. Aiškus jų įvardijimas suteikia veiklai prasmės.
- Asmeninis įsipareigojimas laikytis nuoseklumo. Kai žinome, kodėl norime tai padaryti, sukuriame laiko tam atlikti. Prisiminkime punktą apie savaime tingias smegenis.
- Sekite savo pažangą. Refleksijos ir savistaba įvertinant, kiek jau padarei, sukuria didesnę tikimybę, kad bus daroma toliau. Tam galite naudoti įpročių stebėjimo įrankius.
- Gerbkite pastangas. Gerbkite įdedamas pastangas ir būkite atlaidūs netobulumui nuoseklume. Tobulumo siekis – pavojingas ir dažniausiai nuo realių veiksmų stabdantis dalykas. Jeigu siekiate 10, o pavyko 1, tai vis tiek nėra 0.
- Tiesiog pradėk. Dar nesate pasiruošęs? Nėra tinkamų aplinkybių ar pakankamo laiko pradėti dabar? Labai dažnai mūsų smegenys veikia atidėliojimo principu. Netinkamas laikas bėgioti? Tiesiog apsiauk sportinius batelius ir išnešk šiukšles, ir tai jau bus veiksmas.
- Įvardinkite savo pagundas. Kokie dalykai jus atitraukia nuo ketinimų? Paklauskite savęs: „Kodėl?“ „Kaip tai padeda būsimam aš?“
- Leiskite sau ilsėtis. Disciplina neduos jokios naudos, jeigu diena bus perpildyta užduočių VISUR-VISIEMS-VISADA, ir nebeliks laiko poilsiui. Jo nelieka, kai trūksta pažinties su savimi.
Pasitikėk ir gerbk save – savo pastangomis tu gali sustabdyti vidinį chaosą ir siekti vidinės harmonijos visose gyvenimo srityse!
Pabaigai – kvietimas
Kviečiu išdėstytas mintis išbandyti pritaikyti praktiškai kartu su grupės palaikymu mokymuose VIDINĖS HARMONIJOS ATSTATYMAS.
Kursas prasidės spalio 5 d. ir baigsis iki Kalėdų. Užsiėmimai vyks pirmadieniais, nuo 19 iki 21 val.
Šį trijų mėnesių laikotarpį užpildysime bendryste, palaikymu, grupinėmis refleksijomis ir bendrais iššūkiais, siekdami pagerinti savo vidinį gerbūvį. Visas kursas skirstomas į 6 žingsnių etapus, kurių metu bus paliesta 12 asmenybės ugdymui ir vidinės harmonijos atstatymui reikšmingų temų:
- Situacijos gryninimas
- Poreikių identifikavimas
- Veikimo modeliai
- Ateities vizija
- Disciplina
- Pirmieji žingsniai
Kurso kaina – 199–249 EUR. Bilietus galite įsigyti čia.
Portalas VERSLI MAMA informaciją apie šį renginį viešina remdamasis organizatorės pateikta medžiaga ir smulkesnės informacijos neteikia. Jos prašome teirautis skiltyje Tinklaveika nurodytais Evelinos Dumašienės kontaktais.
Evelinos nuotraukos autorė – Mona Avik (moona.lt)
________________________________________________________________________________
Daugiau apie Eveliną skaitykite:
Versli mama Evelina: ir vėl žaliuoju, tik jau ne ąžuolu, o liepa