Keturis vaikus auginanti Airida Drus antrą kadenciją darbuojasi Visagino savivaldoje, kremta nebe pirmus mokslus universitete, įkūrė šeimos verslą ir vykdo įvairius visuomeninius projektus. Atsakymas į banalų klausimą, kaip ji viską spėja, parūpsta net man, nors paprastai tokių klausimų sau nekeliu.
Pamenu pirmąjį mūsų interviu sostinės Lukiškių aikštėje – tąkart kalbinau Airidą iškart po Metų šeimos apdovanojimų‘ 2018. Trapi ugniaplaukė rodėsi taupi žodžių – kalbėjo tik tiek, kiek reikia, ir ne daugiau, negu reikia. Pamaniau, jog tikriausiai taip ir turi būti, kai prigimimo esi žemaitė, tegu ir įleidusi šaknis visiškai kitame šalies pakraštyje.
Šiandien Drus šeimai – jau 15 metų. Sūnui keturiolika, dukrai – dvylika, kitai dešimt ir mažiausiajai – aštuoneri. „Praėjus dvejiems metams po to, kai gimė mažiausioji, buvo tiesiog lengvas šokas, kaip čia praėjo lyginis metų skaičius, o šeimoje nėra naujo gimtadienio. Pagal vaikų gimimo datas lengva ir metus skaičiuoti: kai žinau, kada pirmas gimė, likusiųjų gimimo datas prisiminti nesunku“, – šmaikštauja Airida.
Daugvaikystėje – jėga
Kartu su trimis broliais augusi Airida linksmai lygina, kad pati augina atvirkštinį savo šeimos variantą: sūnų ir tris dukras. Pasiteirauta, kaip pavyko išlaikyti meilę gausiai šeimai, mat daugelis, augusių dideliame būryje, vėliau tokio šeimos modelio kratosi ir renkasi turėti vieną ar du vaikus, Airida trumpam susimąsto.
Dabar, kai suaugau ir mano pačios šeima yra daugiavaikė, pamačiau didelės suaugusios šeimos grožį. Kuomet mano pačios daugiavaikė šeima su savo antromis pusėmis ir vaikais sueina, kai tu pamatai tą ilgą stalą, kai prie jo susėda visa šeima, ko daugiau reikia!
„Tiesą pasakius, daugvaikystės nėra ko bijoti. Kai esi mažas, tau labai smagu, nes visą laiką esi kompanijoje ir priimi tą gausą kaip natūralų dalyką. Ateidamas su visa gausia šeima į bet kurią šventę ar svečius, iškart sukuri šurmulį, iškart atsineši šventę“, – panašu, kad tvarkytis su nenustygstančia ketveriuke Airidai sekasi puikiai.
Paklausta apie vyrą, sako, kad Sergejus, palyginti su ja, labai ramus, tylus ir ne toks aktyvus visuomenėje. „Labai mylintis šeimą ir vaikus. Visur visus vežasi ir viską turime daryti kartu. Labai traukia tiek savus, tiek svetimus vaikus. Jam pačiam patinka technika, braižymas, robotechnika, kompiuterizacija: žiūrėk, vėl kokias stakles nusipirkęs, nešasi į kokią mokyklą pademonstruoti“, – šiltų žodžių negaili vyrui, kuris tąkart prie mūsų pokalbio neprisijungė ir mieliau šventė su vaikais.
Nubraukti lyties kriterijų
Visagine Airidą žino kaip veiklią ir visuomenišką, be kurios komentarų ir pastabų jau antrą kadenciją iš eilės neįvyksta nė vienas Visagino savivaldybės tarybos posėdis. Balsuodama už konkretų projektą, ji nespaudo mygtukų tiesiog šiaip sau, o bando įsigilinti į kiekvieno klausimo esmę ir pasiūlyti geriausią sprendimą.
Vis dėlto išgirdusi, kad ją galima pavadinti vyriško mąstymo moterimi, kurios samprotavimai ir požiūris – itin racionalūs, Airida kiek nustemba. „Negaliu sutikti su visuomenėje skleidžiamais stereotipais dėl lyties, vyrų ir moterų. Pavyzdžiui, dažnai girdžiu sakant apie lyderius, kad jei jau lyderis vyras, tai ir vadovauja jis vyriškai, o moteris – moteriškai. Šie stereotipai neleidžia mums judėti į priekį, todėl būtinai turime juos sulaužyti“, – įsitikinusi daugiavaikė mama.
Laimei, mūsų visuomenėje tai įmanoma, nes viskas priklauso nuo mūsų pačių: tereikia nubraukti lyties kriterijų ir kalbėti apie žmogų konkrečiu vardu ir pavarde, kaip apie turintį tam tikrų asmeninių savybių, išpažįstantį tam tikras vertybes ir besivadovaujantį savo paties pasaulėžiūra. Tada dėmesys bus sutelktas į tai, kaip ir kuo tas žmogus gyvena, kaip vertina save ir kitus, o ne į tai, kokia jo lytis – vyriška ar moteriška.
Tokiu požiūriu Airida vadovaujasi ir šeimoje, kur, regis, vaidmenų pasiskirstymas pagal lytį tradiciškai neišvengiamas. „Mūsų šeimoje viskas organizuota ne pagal principą va čia vyro sritis, o štai čia – jau moters, bet lygios partnerystės pagrindu. Mūsų, kaip tėvų, teisės ir pareigos yra absoliučiai lygios. Todėl kalbėdama apie savo šeimą, vartoju ne sąvokas vyras ir žmona, o partneriai“, – sako ji.
Ir tvirtina, kad toks jos požiūris anaiptol nėra feministinis. Pasak Airidos, feministės yra moterys, kovojančios už moterų teises. „O aš tik laikausi nuomonės, kad gyvendami šeimoje vyras ir moteris turėtų turėti vienodas teises ir pareigas. Abu tėvai turėtų vienodai rūpintis šeima, namais, vaikais“, – šypsodamasi paaiškina.
Kukučio verslas
Atsikrausčiusi paskui vyrą į jo gimtinę – jauniausią šalies miestą Visaginą, naująją gyvenimo vietą Airida tvirtina iš karto pamilusi.
„Man iškart patiko miestas. Jis patogus gyventi šeimoms su vaikais: viskas arti, grynas oras, švari gamta. Ir net ankstesnės krizės metu mes likome čia, niekur neišvažiavome – Visagine buvo daug lengviau išgyventi ekonomiškai sunkius metus“, – kalba gerus žodžius buvusiam branduolinės energetikos centrui ir priduria visiškai nesigailinti, kad Klaipėdą su visa jūra teko išmainyti į ežerus priešingame šalies gale.
Idealesnės vietos Lietuvoje auginti vaikams aš praktiškai nesu mačiusi ir girdėjusi. Daugelis visaginiečių, išvykusių laimės ieškoti kitur, sukūrę šeimas vėl čia grįžta, nes palygino ir pamatė, kad Visagine gyventi šeimai labai patogu.
Apsipratus naujoje vietoje ir įsitvirtinus vietos bendruomenėje, Airidai kilo noras tobulėti, žengti pirmyn, ką nors padaryti sau ir savo šeimai. Taip gimė idėja imtis savo verslo, kurio pagrindu tapo pomėgis siūti. Vaikams skirti siuviniai iš ekologiškų audinių nutūpė internetinėje parduotuvėje Kukutis, kurios asortimento pagrindą sudaro daugkartinio naudojimo sauskelnės, vystyklai, įvairūs drabužėliai, žaislai.
Internetinės parduotuvės Kukutis asortimentas
„Visi keturi mūsų vaikai tuo metu buvo labai maži, tad gerai žinojome šią rinkos dalį ir jos poreikius bei norus. Galėjome ne tik pasiūlyti reikalingiausių daiktų, bet ir paįvairinti savo pasiūlymus išskirtiniais, individualiais, o svarbiausia – labai aukštos kokybės gaminiais. Daugiausia siuvome ekologiškus gaminius, kuriamus pagal individualius užsakymus. Kai ką – apskritai vienetinio, registruoto. Nuolat ieškojome naujų idėjų, toliau tyrinėjome rinką ir jos poreikius. Vienam žaisliukui turėjome gavę CE sertifikatą. Iš pradžių juo prekiavome Lietuvos rinkoje, vėliau išėjome ir į tarptautinius vandenis, savo gaminius siuntėme į daugelį Europos šalių“, – verslo ištakas prisimena Airida.
Versli mama pabrėžia, kad imantis bet kokio verslo labai svarbu, kad sumanymą palaikytų artimi žmonės, nes tokios veiklos pradžioje pakanka iššūkių ir sunkumų. Ne mažiau svarbi ir reklama – tam visaginiečių šeima susikūrė verslo puslapį socialiniame tinkle „Facebook“. Taip pat svarbu stengtis išnaudoti visas turimas žinias, aplinkybes ir galimybes, o auginant būrį vaikų – dar ir tinkamai planuoti laiką.
„Tačiau pagrindinis patarimas, kurį galėčiau duoti norintiems pradėti savo verslą – pradėkite toje srityje, kurioje jaučiatės stiprūs. Neišradinėkite dviračio. Norisi pabrėžti, kad verslą galima pradėti praktiškai nuo nulio – taip pradėjome ir mes“, – drąsina visaginietė.
Verslas išaugo į visuomeninę veiklą
Vis dėlto apie Kukutį, ilgą laiką nešusį šeimai pajamas, Airida kalba labiau būtuoju laiku. Kas nutiko?
„Manau, kad darbas pirmiausia turėtų būti įdomus. Tuomet uždirbti pinigai ne tik neš naudos, bet ir suteiks džiaugsmo. Ilgainiui dirbdama sau supratau, kad šis darbas man jau nebeteikia malonumo, pradėjau į jį žiūrėti kaip į veiklą vardan pinigų. Taigi, nusprendžiau, kad gyvenime laikas kažką keisti“, – neslepia Airida.
Šiandien ji – Visagino rekreacijos paslaugų centro filialo „Visagino parkas“ vadovė. Čia, atokiau nuo miesto tarp miškų įsispraudusioje poilsio tipo įstaigoje, per karantiną atvyksta tie, kuriems priklauso izoliuotis. Vasarą poilsiui pritaikytuose namukuose įsikuria vaikų stovyklos, apsistoja pavieniai poilsiautojai ar švenčiantieji šeimos šventes.
Tarsi vadovaujamų pareigų ir darbo miesto taryboje būtų maža, Airida dar kremta teisės mokslus Mykolo Romerio universitete, o jos įkurta VšĮ „Begalybė ne riba“ Visagine koordinuoja bandomąjį sveikatinamojo fizinio aktyvumo projektą moterims Geros nuotaikos programa, kurį vykdo portalas VERSLI MAMA. Kaip pilotinė savivaldybė pasirinktas Visaginas draugiškai varžosi su įvairaus amžiaus moterimis ir vaikais iš Kazlų Rūdos: ne mažiau kaip 2 kartus per savaitę sportuoja ant minibatutų ir stengiasi kasdien nueiti ne mažiau kaip po 10 000 žingsnių. Visa tai – tam, kad patirtų daugkartiniais moksliniais tyrimais įrodytą judėjimo naudą psichoemocinei būklei.
O štai Visagino naujagimiai Airidos vadovaujamos įstaigos dėka gauna dovanų kūdikio kraitelius. Prieš šimtą metų Suomijoje pradėtą įgyvendinti socialinę iniciatyvą, kuria siekta mažinti kūdikių mirtingumą ir skatinti motinas rūpintis savo ir būsimo vaikelio sveikata, Visagine padeda įgyvendinti pirminės sveikatos priežiūros centras.
„Šio projekto pagrindinis tikslas – palaikyti ryšį su besilaukiančiomis ir neseniai pagimdžiusiomis moterimis. Bendraudami jaukia konsultacine forma mama-mamai, siekiame joms suteikti visapusę informaciją apie galimas nėštumo grėsmes ir depresiją po gimdymo“, – dėsto į visuomeninę veiklą pasukusi daugiavaikė.
„Esu labai aktyvi, – prisipažįsta baigdama pokalbį. – Neįsivaizduoju, kaip galima atsipalaiduoti ir nieko neveikti, pavyzdžiui, per atostogas. Todėl atostogos man paprastai trunka ne ilgiau kaip dvi savaites. Aš neįsivaizduoju savęs be veiklos. Gal todėl, kad man patinka tai, ką dabar darau?“
Airida Visagino televizijai pasakoja apie Geros nuotaikos programą
Iliustracijoms panaudotos nuotraukos iš Drus šeimos asmeninio archyvo.
_____________________________________________________________________
Taip pat skaitykite:
Iš Jūratės drugelių parodos išsirito vaizdo pamokėlės