Moteriškai

Tobulai netobuli: ar kūno asimetriją gali ištaisyti chirurgo peilis?

Print Friendly, PDF & Email

Nuotraukoje Dr. Saulius Vikšraitis.

Nėra nei vieno tobulai taisyklingo žmogaus. Tačiau įvairūs tyrimai rodo, kad mūsų grožio suvokimas siekia tobulos simetrijos. Pavyzdžiui, labiau simetrišką veidą turintis asmuo mums atrodo patrauklesnis.

Su sparčiai įsitvirtinant nuotolinio darbo kultūrai, dėmesys savo išvaizdai, o ypač veidui, augo ir auga – kompiuterio ekrane per nuotolinius susirinkimu matomas atvaizdas pradėtas tyrinėti itin atidžiai. Ir ne visiems ši savirefleksija maloni.

Gerai įsižiūrėję į save galime pastebėti, kad skiriasi akių vokai ar forma, antakių linkiai nėra identiški. Be to, vieną antakį galime pakelti aukščiau nei kitą. Pas kai kuriuos net akie plyšys skirtingo dydžio, o šypsantis lūpos krypsta labiau į vieną kurią pusę.

Tai visiškai normalu. Mat skirtingi smegenų pusrutuliai valdo skirtingas veido puses, be to yra atsakingi už skirtingo intensyvumo emocijas. O nuolatinis asimetriškas emocijų reiškimas įtempiant skirtingus veido raumenis paskatina atsirasti veido asimetriją.

Ir ne tik veidas yra asimetriškas, nors čia skirtumai galbūt labiausiai pastebimi. Galime braukti tiesią liniją per mūsų kūnus ir lyginti – pusės toli gražu nebus vienodos.

Tokia įgimta, nežymi ir visiems mums būdinga, asimetrija nekelia didesnių rūpesčių ir net gi suteikia savotiško išskirtinumo, individualumo. Tačiau yra atvejų, kai žmogus nebegali žiūrėti į save veidrodyje. Kas tada?

Kūno asimetrijos korekcija – itin sudėtinga

„Toli gražu ne visas veido ar kūno asimetrijas galima koreguoti plastinės chirurgijos procedūromis. O jeigu ir koreguojame, tai būna išimtinai sudėtingos operacijos, kurių imasi ne kiekvienas“, – sako „SV Plastinės chirurgijos centro“ plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas dr. Saulius Vikšraitis.

Pasak eksperto, dažniausiai plastinė chirurgija pasitelkiama ten, kur galima dirbti su odos pertekliumi, minkštaisiais audiniais, nekeičiant kaulų struktūros. 2/3 operacijų yra susijusios su skirtingo dydžio, formos krūtimis.

Dažniausiai moterys nori pašalinti krūtų asimetriją tais atvejais, kai viena krūtis nuo kitos skiriasi 1–1,5 dydžio, nes toks skirtumas jau gana žymus, sunkiai maskuojamas net ir po drabužiais.

„Paprastai tai nėra tik dydžio problema – kartu su ja seka ir kiti defektai: skirtinga pačių krūtų forma, jų suplokštėjimas, suglebimas ir pan. Visa tai pašalinti gali prireikti ir kelių operacijų“, – sako specialistas.

„Tokių operacijų metu dažniausiai atliekamas tiek krūtinės pakėlimas, tiek didinimas implantais – neretai ir skirtingo dydžio“, – sako dr. Saulius Vikšraitis.

Daktaro teigimu, lengviausias kelias – kai viena krūtis šiek tiek mažinama ir asimetrijai pašalinti nereikalingi implantai. Sudėtingiau, kai abi krūtys mažos, skirtingų dydžių ir formų – tokiu atveju plastikos chirurgui reikia ne tik išgauti estetišką vaizdą, bet ir atlikti itin kruopščius matavimus, skaičiavimus pagal bene dešimtį įvairių parametrų.

„Tokiu atveju reikalingas juvelyro tikslumas: dedami vienodo dydžio implantai, o ten, kur trūksta tūrio, persodinami pacientės riebalai. Šią procedūrą dažnai tenka kartoti, nes prigyja vos 50% riebalų“, – sako dr. S. Vikšraitis.

Ką gali chirurgas, o kur reikia kineziterapeuto

„Veido asimetriją sėkmingai koreguojame pasitelkdami endoskopinę veido pakėlimo metodiką. Vis dėlto, nereikia galvoti, kad po tokios operacijos jūsų veidas bus tobulai simetriškas – absoliutaus tobulumo net dievui nepavyko pasiekti“, – šypteli dr. S. Vikšraitis.

Mažesnės asimetrijos atveju gali padėti ir įvairus užpildai, botulino ar hialurono rūgšties injekcijos.

Tačiau kai kuriais atvejais plastikos chirurgai padėti yra bejėgiai. Pavyzdžiui, jeigu skiriasi jūsų akių dydis dėl akių plyšio, tai chirurgo meistriškumas, geriausiu atveju, tegali sušvelninti skirtumus. Kaip ir netaisyklingo sąkandžio atveju – žandikaulis bus deformuotas, o tai tiesiogiai įtakos veido raumenų ilgį, susitraukimą, inervaciją ir, aišku, viso veido asimetriją.

O būna atveju, kai žmogui vertėtų pirmiausia apsilankyti pas reabilitologą, kineziterapeutas ar sporto klube.

Asimetrija ryškėja su amžiumi

„Arčiausiai tobulumo būname tik gimę. Vėliau mūsų kūnas stipriai keičiasi, yra įtakojamas begalės veiksnių. Nereikia net traumos – jeigu jūsų vienos pusės raumenys labiau dominuoja nei kitos, vizualiai gali atrodyti, kad viena jūsų krūtis yra mažesnė ar labiau nusvirusi nei kita, o ir sėdmenys skirtingo dydžio,“ – pastebi dr. S. Vikšraitis.

Kūno asimetriją gali lemti ir netaisyklinga laikysena, įdingi sėdėjimo įpročiai ir, aišku, patirtos traumos, lūžiai, operacijos ar net dantų implantai.

Tokiu atveju specialistas rekomenduoja visų pirma normalizuoti raumenų tonusą, nes plastikos chirurgo įsikišimas turėtų trumpalaikį efektą – taip vadinama, stipresnioji pusė, vis tiek grąžintų kūną į buvusią padėtį.

„Amžius yra dar vienas svarbus faktorius, lemiantis mūsų kūnų asimetriją. Kuo žmogus vyresnis, tuo ryškesnės kūno deformacijos dėl nykstančio riebalinio audinio ar raumenų, didėjančio odos pertekliaus, audinių suglebimo“ – sako dr. S. Vikšraitis.

Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos ekspertas pabrėžia, kad ženkli asimetrija dažniausiai yra nulemta mūsų kaulinio karkaso, struktūros ir atitinkamai, netaisyklingai susiformavusio raumenyno. Tokiu atveju būtinas kompleksinis sprendimas ir ne vieno specialisto pagalba.

„Plastinė chirurgija gali ženkliai pagerinti bendrą vaizdą, bet ir ji ne visagalė. Savo pacientėms sakau, kad bet kuriuo atveju, visos asimetrijos veide yra taisomos nuoširdžia šypsena“, – smagia gaida pokalbį baigia „SV Plastinės chirurgijos centro“ gydytojas dr. Saulius Vikšraitis.

Iliustracija pranešimo spaudai organizatorių.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.