Aktualu

Telefonas vaikams: pirkti ar nepirkti?

Print Friendly, PDF & Email

Tyrimai rodo, kad pirmasis asmeninis telefonas vaikams atitenka sulaukus maždaug 6–7 metų, kai ruošiamasi žengti pirmuosius žingsnius mokykloje. Tačiau psichologai mano, kad dėl to, kada savo vaikui nupirkti pirmąjį telefoną, tėvai turi nuspręsti ne pagal vaiko amžių, o pagal jo elgesį ir gyvenimo aplinkybes.

Nors telefonas gali palengvinti gyvenimą ir suteikti nemažai galimybių – pradedant lengvesniu susisiekimu ir baigiant pramogomis, – pirmojo tokio įrenginio pirkimas vaikui, anot „Huawei“ Baltijos šalių vartotojų verslo grupės vadovo Yanfei, yra itin atsakingas momentas. Dėl šios priežasties psichologas Gediminas Navaitis dalijasi trimis esminiais patarimais, kurie padės tėvams išvengti klaidų.

PATARIMAS NR. 1: poreikis telefonui atsiras natūraliai

Anot psichologijos eksperto G. Navaičio, skubėti vaikui pirkti telefoną neverta, net jei vaikas pats apie tai užsimena. Anot profesoriaus, ne amžius yra esminis kriterijus, lemiantis, ar vaikui reikia telefono.

Net ir 3-5 metų vaikai gali naudotis tėvų telefonais ir juose rasti žaidimų. Tačiau tokio amžiaus vaikams, kurie nebūna vieni, telefonas dar nėra būtinas. Juk telefonas – ne tik priemonė pramogoms, bet ir susisiekimui. Tad jeigu vaikai būna šalia tėvų, jiems telefonas kaip ryšio priemonė nereikalingas.

G. Navaičio teigimu, kai atsiranda natūrali riba, kada telefonas tampa ne tik žaidimų, bet ir ryšio priemone, tėvai gali svarstyti apie tokio daikto pirkimą vaikui. „Ryšys, be abejo, reikalingas, jeigu žmonės yra atskirti vienas nuo kito. Nemaža dalis mokyklinukų dienos metu būna prižiūrimi mokytojų, į mokyklą juos nuveža tėvai, tad turėti telefoną tokio amžiaus vaikams taip pat nėra būtinybė. Prasmė pirkti mobilųjį telefoną atžalai atsiranda tuomet, kai vaikas dažniau lieka vienas, tampa savarankiškesnis“, – pataria jis.

PATARIMAS NR. 2: kalbėkite su vaiku

Psichologas pabrėžia, kad tėvai su vaikais turi kalbėti apie viską, tad telefono pirkimas – ne išimtis. Pasak G. Navaičio, apie šį momentą su vaiku reikia kalbėti ne tik prieš pat nuperkant telefoną, bet ir gerokai anksčiau.

Jeigu bus šnekama tik kartą, jau perkant telefoną, toks pokalbis bus aiškiai pavėluotas. Vos apsisprendus dėl pirkimo, verta net keletą kartų su vaiku apie tai pakalbėti ir paaiškinti, kam įrenginys skirtas ir kaip juo naudotis. Net ir nupirkus vaikui telefoną, prie šios temos kartas nuo karto derėtų sugrįžti.

Viena esminių temų, su kuria būtina supažindinti vaikus, yra saugumas. Kaip pasakoja profesorius, pernelyg į technines detales leistis neverta, kadangi vaikai neretai geriau už tėvus išmano panašius dalykus. Svarbiau yra pateikti instrukcijas, kur, kada ir kaip galima naudotis įrenginiu.

„Vaikui svarbu paaiškinti, ką reikia daryti, jei skambina kažkas nepažįstamas. Taip pat kaip reikia skambinti viešoje vietoje, pavyzdžiui, kad telefonas per daug nebūtų kitiems demonstruojamas, nes kas nors jį gali „pasiskolinti“ ir negrąžinti. Būtina vaikus supažindinti su tokiais dalykais, o vėliau dar kartą pakalbėti ir įsitikinti, kad vaikas tai suprato“, – rekomenduoja G. Navaitis.

PATARIMAS NR.3: telefoną parinkti derėtų protingai

Apsisprendus vaikui nupirkti telefoną, anot pašnekovo, tėvai patys turėtų nuspręsti, kokį įrenginį įsigyti. Neverta dairytis į itin brangius telefonus – priimkite racionalesnį sprendimą ir atkreipkite dėmesį į biudžetinės klasės modelius, kurie šiais laikais taip pat per daug nenusileidžia savo galimybėmis.

„Telefonas turėtų būti perkamas santykinai pigesnis ir svarbiausia – turėti pagrindines funkcijas. Mes patys, suaugusieji, neretai naudojamės tik dalimi to, kas yra telefone, tad ir vaikui reikėtų pirkti tokį telefoną, kuris savyje pirmiausia turi būtinąsias funkcijas.

„Tenka pripažinti, kad vaikams telefonas jau nuo ankstyvo amžiaus asocijuojasi tik su pramoga, o tik vėliau – su kitomis galimybėmis. Tačiau net ir vėliau vaikui telefonas išlieka ne tik ryšio priemone. Tad tėvai, rinkdami vaikui telefoną, į tai turėtų atsižvelgti ir pabandyti surasti optimalų variantą“, – tvirtina ir „Huawei“ atstovas Yanfei.

Jo manymu, telefonas vaikams pirmiausia turi pasižymėti gerais techniniais parametrais, kokybiškai fotografuojančia kamera, ilgu baterijos veikimo laiku ir efektyvia duomenų apsauga.

Taip pat skaitykite:
Svajonių stovykla: šventė vaikams, rūpestis – organizatoriams
„Tėvų linija“ – greitoji pagalba tėvams nemokamu numeriu 8 800 900 12
Kviečia vaikų vasaros stovyklos „Judam“ ir „Išgyvenk, jei gali“

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.