Socialinė akcija už blaivią motinystę #neVASSkink suvienijo ne tik mokslininkus, visuomenininkus, menininkus, bet ir žinomas Lietuvos mamas. Pirmoji mūsų portale apie dvi visiškai skirtingas motinystės patirtis ir tai, kaip jose derėjo nėštumas, žindymas ir alkoholis, pasakoja dviejų sūnų mama, stilistė ir patarimų knygų autorė Agnė Gilytė. Ją kalbina mūsų partneriai SAUGOK SAVE.
Ši aktyvi mama džiaugiasi, kad nėštumo laikas jai buvo ypatingas ir malonus. Nors abu nėštumai buvo labai skirtingi, nei varginančių skausmų, nei sunkių sutrikimų nebuvo: „Pirmojo nėštumo metu netgi nepykino. Jaučiausi supermoteris, turėjau labai daug energijos ir jėgų, dirbau beveik iki paskutinio nėštumo mėnesio”. O štai paskutiniuoju nėštumo mėnesiu Agnė džiaugiasi, kad galėjo mėgautis „legaliu poilsiu ir tinginyste ant sofos su lengvais serialais ir skaniu maistu“.
Anot moters, pirmasis nėštumas, tai metas kai viskas nauja, kai viskas vyksta pirmą kartą. Agnė dalijasi patirtimi ir besilaukiančioms pirmagimio pataria kuo daugiau laiko skirti poilsiui, ramybei ir pasiruošimui motinystei, „kai laukiausi antrojo vaikelio, viskas buvo kitaip, turi skirti dėmesio ir vyresnėliui, o laiko poilsiui lieka mažai“.
Paklausus, kokia Agnės geros savijautos nėštumo metu paslaptis, moteris pasakoja, kad nepaisant to, jog iki nėštumo intensyviai sportavo, sporto nėštumo laiku atsisakė, tačiau daug vaikščiojo ir besilaukdama, ir po gimdymo, – anot Agnės, tai padėjo greitai grįžti į buvusias formas. Jauna mama pasakoja, kad pirmojo nėštumo metu lankė kineziterapinius užsiėmimus, išmoko teisingai atlikti Kėgelio pratimus, kurie labai padėjo gimdant.
Besilaukdama antrojo vaikelio Agnė neatsisakė kontrastinio dušo ir limfodrenažinio masažo bei leidosi į virtuvės eksperimentus: „Mane itin vargino padidėjęs rėmuo, todėl ėmiau maitintis gerokai sveikiau nei iki nėštumo, beveik atsisakiau pieno ir glitimo turinčių produktų, racionas buvo pilnas daržovių patiekalų. Subalansuota mityba padėjo gerai savijautai, po gimdymo svoris greitai grįžo į buvusį.“
Pasiteiravome Agnės, ar ji yra girdėjus patarimų, jog nedidelis kiekis alkoholio gali pagerinti nėščiosios savijautą: moteris teigia, kad nei gydytojai, nei artimieji tokių patarimų nedalijo.
Vis dėlto aš nemanau, kad alkoholis gali palengvinti sunkius nėštumo simptomus ir pati tokiu būdu kraujo spaudimo nereguliavau. Esu girdėjusi, kad nėščiosios atsainiai ir neatsakingai žiūri į alkoholio vartojimą, ypač nėštumo pradžioje. Vynas ar sidras joms dažnai neatrodo kaip pavojingas gėrimas būsimam vaikeliui. Mano nuomone, besilaukianti moteris privalo mąstyti ne tik apie save, bet ir apie būsimą kitą žmogų. Būsima mama turi elgtis sąmoningai, galų gale gerbti ir savo sutuoktinį, nes juk kuriama šeima.
Agnė pasakoja, kad sėkmingai žindė abu sūnus devynis mėnesius, kol mažyliai patys atsisakė mamos pieno. Žindymo metu moteris teigia ypatingai nederinusi maisto produktų, bet visiškai nevartojo alkoholio ir stengėsi sveikai maitintis, bei pabrėžė, kad prie sėkmingo ir ilgo žindymo prisidėjo vyro solidarumas bei palaikymas.
AR ŽINOTE…
Kiek alkoholio galima vartoti, jei planuojate pradėti kūdikį?
Ne nėštumo metu moters per parą suvartojamo alkoholio kiekis neturėtų viršyti 10 g gryno alkoholio: tai maždaug 25 g stipraus gėrimo, 100 g vyno arba stiklinė vidutinio stiprumo alaus. Visiškai susilaikyti nuo bet kokio kiekio alkoholio tiek vyrui, tiek moteriai patariama bent 3 mėnesius iki planuojamo nėštumo. Tik nulis alkoholio reiškia nulį rizikos būsimo kūdikio sveikatai!
Ką daryti, jei pastaruoju metu vartojote alkoholio ir nesulaukėte mėnesinių?
Pirmiausia atlikite nėštumo testą – jis parodys, ar laukiatės. Itin jautrus testas nėštumą gali parodyti likus kelioms dienos iki numatomos mėnesinių dienos. Tuo pat metu susilaikykite nuo bet kokio alkoholio vartojimo. 3-iąją nėštumo savaitę, kai dar pati nežinote apie užsimezgusią gyvybę, jau formuojasi labai svarbūs kūdikio organai – širdis ir centrinė nervų sistema. Alkoholis šį procesą nepataisomai sutrikdo. Jeigu paaiškėtų, kad pastojote vartodama alkoholio, pasikalbėkite apie tai su savo gydytoju. Jis suteiks platesnės informacijos apie galimą riziką ir reikalingus tyrimus.
Kaip laukiantis atsipalaiduoti be alkoholio?
Nėštumo metu kiekvienas atsipalaidavimo būdas turi tikti tiek mamai, tiek kūdikiui. Pirmiausia patariama visaverčiai, sveikai maitintis ir gerti pakankamai skysčių, sumažinti darbo krūvį ir iki soties išsimiegoti. Padeda atsipalaiduoti judėjimas gryname ore, pomėgiai, pokalbiai su patinkančiais žmonėmis, o jei tokių šalia nėra – dienoraščio rašymas. Taip pat rekomenduojami natūralūs streso valdymo būdai: joga, meditacija, dėmesingas įsisąmoninimas (mindfulness).
Kiek alkoholio galima išgerti žindyvei?
Į motinos pieną patenka apie 2 proc. išgerto alkoholio, nesvarbu jo stiprumas. Didžiausia alkoholio koncentracija piene būna jau po 30–60 min., o visiškai iš pieno alkoholis pasišalina tik po 6–8 val. Pirmąsias 2–3 val. po svaigalų vartojimo žindyti negalima, tačiau nutraukti pieno irgi neverta, nes tai nepašalina alkoholio iš organizmo. Net močiučių rekomenduojamas nedideliais kiekiais gerti alus, nuo kurio neva gausėja pieno, sutrikdo žindyvės hormonų pusiausvyrą. Nors pieno išties pagausėja, jo išsiskyrimas pasunkėja, todėl kūdikiui sunkiau išžįsti krūtį. Taigi žindančiai moteriai alkoholis neduoda jokios naudos ir nuo jo vertėtų susilaikyti.
Sekite mūsų projekto partnerių SAUGOK SAVE paskyrą feisbuke ir sužinokite daugiau apie socialinę akciją #neVASSkink bei asmeninę žinomų Lietuvos mamų patirtį.
Projektas finansuojamas Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo lėšomis
Projekto partneriai