73-ejų Natalijai Dzičkancienei iš Vilniaus skaitmeninis pasaulis niekada nebuvo svetimas: naršydama internete ir bendraudama socialiniuose tinkluose ji jaučiasi kaip žuvis vandenyje. Todėl susikūrusi „Instagram“ paskyrą, moteris tikrai nesitikėjo išgarsėti – ji tik norėjo su pasauliu dalintis savo nuotraukomis. Tačiau skaitmeninė rinkodara ją pavertė tikra socialinių tinklų žvaigžde.
Po to, kai projekto „Prisijungusi Lietuva“ konkurse „Mano seneliai – influenceriai“ užėmė antrąją vietą, ponią Nataliją pastebėjo komikas Mantas Bartuševičius ir pakvietė ją filmuotis savo „Youtube“ kanalui kuriamuose vaizdo įrašuose.
„Natalija mums nukrito kaip iš giedro dangaus – ji mūsų metų atradimas. Su ja dirbti vienas malonumas, labai šiltas žmogus ir visada labai gerai supranta, ko iš jos noriu kadre. Kai jos bute nufilmavome trečią „Močiutės spąstų“ dalį – tai buvo antrą valandą nakties – ir reikėjo atsisveikinti, nes tai buvo paskutinis filmukas, atrodė, kad atsisveikinau su savo močiute“, – pasakoja M. Bartuševičius.
Natalija prisimena, kad kai konkurso organizatoriai paklausė, ar gali su komiku pasidalinti jos numeriu, ji tikrai nesitikėjo, jog įsivels į tokią avantiūrą.
„Kai man paskambino e. skautai, maniau, kad būsiu kalbinama apie konkursą. Tačiau, pasirodo, Mantas ieškojo močiutės, kuri galėtų nusifilmuoti jo kuriamuose filmukuose. Aš save laikau ekstremale, todėl nedelsdama sutikau su šiuo pasiūlymu. Džiaugiuosi, kaip viskas išsirutuliojo – man labai patiko filmuotis. Nepraleidžiu progos pabendrauti su jaunimu“, – sako ji.
Natalija priduria, kad po debiuto „Youtube“ ne vienas žmogus gatvėje ją atpažino, net sustodavo pakalbinti – dažniausiai klausdavo, ar ji M. Bartuševičiaus močiutė.
Labiausiai patinka „Instagram“
Pagrindinius skaitmeninius įgūdžius Natalija įgijo jau seniai, mat jie reikalingi jos darbe: tenka naudotis „Sodros“ ir Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) e. paslaugomis. Tačiau nesustoti mokytis ir tobulėti moterį nuolat skatina jos anūkės.
„Mane anūkė Deimantė vis ragina visur dalyvauti – taip ir patekau į minėtą konkursą. Naudojuosi tiek kompiuteriu, tiek išmaniuoju telefonu. Jei ko nesuprantu – anūkės visada paaiškina, pamoko. Jei jos negali padėti, pagalbos kreipiuosi į e. skautus. Aš labai aktyvus žmogus, negaliu nusėdėti vietoje“, – pasakoja ji.
Natalija jau dešimtmetį yra vietinės garažų bendrijos pirmininkė. Kas kurį laiką ji dar papildomai budi ir automobilių stovėjimo aikštelėje. Moteris pasakoja turinti kaimą, kur augina braškes, avietes, rūpinasi daržais. Negana to, ji laisvalaikiu prižiūri ir tris savo proanūkius.
Natalijos teigimu, jos mėgstamiausia programėlė – „Instagram“. Šiame socialiniame tinkle ji mėgsta stebėti, kuo užsiima kiti žmonės, dalyvauti organizuojamose konkursuose, komentuoti kitų nuotraukas.
„Esu nufotografavusi gėles – ruošiuosi šią nuotrauką kelti į savo paskyrą. Išmokau iš cemento daryti vazas, tai dabar dažnai dalinuosi ir šiuo savo kuriamu grožiu. Žinoma, keliu nuotraukas ir su savimi. Šiame socialiniame tinkle labiausiai mėgstu sekti madų tendencijas, įvairius įžymius žmones, politikus. Pavyzdžiui, seku šalies prezidentą Gitaną Nausėdą“, – apie tai, ką veikia „Instagram“, pasakoja moteris.
Neįsivaizduoja gyvenimo be išmaniojo telefono
Pasak Natalijos, ji taip pat turi ir „Facebook“ bei „Viber“ paskyras, sėkmingai naudojasi e. bankininkyste, naršo „Pinterest“ programėlėje, net yra pirkusi telefoną internetinėje parduotuvėje „AliExpress“. Viena mėgstamiausių jos veiklų internete – skaityti naujienas portaluose, taip pat ir komentarus po straipsniais.
„Prisipažinsiu, kad skaitau ne tik straipsnius, bet ir komentarus, taip pat juos ir rašau. Apkritai labai domiuosi politika, su pažįstamais mėgstu diskutuoti apie politines aktualijas. Tačiau nerašau įžeidžiančių komentarų – priešingai. Žmonės komentaruose vieni kitus „durniais“ ir „debilais“ išvadina, o aš parašau, kad ir kokia kito asmens nuomonė bebūtų, jog šitaip negražiai rašyti ir vadinti kitų negalima“, – atvirauja ji.
Natalija teigia neįsivaizduojanti savo gyvenimo be technologijų. Jei kas nors jos aplinkoje neturi išmaniojo telefono, jai net būna keista.
„Aš išmaniuoju telefonu naudojuosi nuolat – namie ar važiuodama troleibusu. Tai labai naudingas prietaisas, ypač senjorams. Neįsivaizduoju, ką daryčiau, jei neturėčiau tokio telefono ir dar nedirbčiau, o taip gyvena nemaža dalis vyresnio amžiaus žmonių. Pamenu, kad išmanųjį telefoną mane paragino įsigyti dukra. Aš su ja nesiginčijau, pamaniau, jei reikia, tai reikia. Dabar tikrai nesigailiu. Stengiuosi neatsilikti nuo jaunimo“, – aiškina vilnietė.
Trijų proanūkių promočiutė visiems rekomenduoja nusipirkti išmanųjį telefoną – įkvėpė tai padaryti net savo draugę.
„Vieną draugę gal metus kalbinau nusipirkti tokį telefoną. Ji atsikalbinėjo, galvojo, kad nesugebės išmokti juo naudotis, nes yra per sena, nors ji mano bendraamžė. Šiaip ne taip ją įkalbėjau. Dabar ji labai patenkinta ir man dėkinga, labiausiai mėgsta klausytis muzikos. Ji nėra vienintelė – ne vieną pažįstamą paskatinau įsigyti išmanųjį prietaisą“, – apie savo užsispyrimą pasakoja Natalija.
Pasiūlykite vaikams tapti e.skautais
Įgauti skaitmeninių įgūdžių, kuriuos turi Natalija, gali padėti Lietuvoje jau dvejus metus veikiantis e. skautų tinklas, vienijantis beveik 1,6 tūkst. skaitmeninių žinių turinčių 14–29 metų amžiaus jaunuolių.
Šiuo metu e. skautai „Facebook“ grupėje #Prisijungusi Lietuva pataria ir konsultuoja šalies gyventojus supažindina su išmaniųjų įrenginių bei interneto funkcijomis ir atsako į aktualius klausimus.
Pasak projekto „Prisijungusi Lietuva“ e. skautų veiklos koordinatoriaus Arvydo Ruseckio, tapti e. skautu – visiškai nesudėtinga.
Nors e. skautų veikla bibliotekose šiuo metu laikinai sustabdyta, tačiau vos tik ribojimai bus atšaukti, jie grįš į bibliotekas ir tęs savo misiją.
Norintys prisijungti prie šios savanoriškos veiklos, turi užsiregistruoti svetainėje www.prisijungusi.lt, susipažinti su ten esančia informacija apie e. skautų veiklą, atlikti testą ir parsisiųsti e. skauto pasą.
Su juo pasibaigus ribojimams tereikės nuvykti į artimiausią biblioteką ir susitarus su bibliotekininku pradėti e. skauto veiklą.
Projektas finansuojamas Europos regioninės plėtros fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis. Straipsnio iliustracijos – pranešimo spaudai autorių.
__________________________________________________________