Artėjant Motinos dienai, Seime organizuojama diskusija, kuria bus siekiama atkreipti dėmesį į šiuo metu Lietuvoje aktualias problemas esamoms ir būsimoms mamoms. Diskusijos metu portalas VERSLI MAMA kartu su kitomis mamas vienijančiomis organizacijomis ir atsakingų institucijų atstovais aiškinsis problemas, susijusias su motinystės išmokų skyrimu bei mokėjimo tvarka individualią veiklą vykdančioms moterims.
Remiantis išmokų taikomosios sistemos duomenimis, kuriuos pateikė Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SODRA), 2019 m. vasario mėnesį Lietuvoje motinystės išmokas gavo ir vykdė individualią veiklą 230 mamų.
Pagal šiuo metu galiojantį Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo 16 straipsnį teisę į motinystės išmoką turi asmenys, apdrausti motinystės socialiniu draudimu, įstatymu nustatyta tvarka išleisti nėštumo ir gimdymo atostogų bei per paskutinius 24 mėnesius iki pirmosios nėštumo ir gimdymo atostogų dienos turintys ne trumpesnį kaip 12 mėnesių motinystės draudimo stažą.
Savarankiškai dirbantys asmenys, vykdantys individualią veiklą, yra laikomi apdraustais, kai yra sumokėję socialinio draudimo įmokas už paskutinį laikotarpį, nustatytą pagal Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymą. Laikoma, kad motinystės išmoka bus apskaičiuota, jeigu buvo sumokėtos įmokos nuo ne mažesnės kaip 12 MMA dydžio draudžiamųjų pajamų sumos per paskutinius 24 mėnesius.
Atkreiptinas dėmesys, kad asmenys, vykdantys individualią veiklą, įmokas gali sumokėti vieną kartą per metus. Tai reiškia, kad kompensuojamas uždarbis motinystės išmokai gauti yra sudėtingas dėl to, kad išmokos dydis apskaičiuojamas pagal paeiliui einančius 12 mėnesių, buvusių iki praeito kalendorinio mėnesio prieš teisės gauti motinystės ar vaiko priežiūros išmoką atsiradimo mėnesį.
Atsižvelgiant į minėtą situaciją, moterims, vykdančioms individualią veiklą, kyla nesklandumų skiriant motinystės išmokas arba skaičiuojant vaiko priežiūros išmokas. Be to, atkreiptinas dėmesys į tai, kad jei motinystės ar vaiko priežiūros išmokos pirmaisiais vaiko auginimo metais gavimo laikotarpiu savarankiškai dirbantis asmuo turės pajamų iš individualios veiklos, jam bus mokamas šių išmokų ir pajamų iš individualios veiklos skirtumas, remiantis Valstybinės mokesčių inspekcijos duomenimis.
Individuali veikla ir motinystė – kaip tai veikia? Kaip užtikrinti galimybę mamoms, vykdančioms individualią veiklą, be papildomų rūpesčių gauti motinystės išmoką? Kokia tvarka galioja dabar ir kas trukdo ją keisti?
Apie visa tai diskutuosime balandžio 29 d. 10 val. Kazimiero Antanavičiaus salėje (220 kab., Seimo III rūmai). Norinčiuosius dalyvauti diskusijoje, kviečiame užpildyti toliau pateikiamą formą.