Vaikai nelinkę kalbėti apie savo psichologines bėdas arba patys jų tiesiog nepastebi, tad tuo pasirūpinti – suaugusiųjų pareiga. Nors daugelį problemų jiems sėkmingai pavyksta išspręsti kartu su vaiku, kartais reikalinga ir specialistų teikiama psichologinė pagalba. Nuo šiol jos galima tikėtis nemokamai.
Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus patarėjos Žydrūnės Baigienės teigimu, tokiais atvejais svarbu laiku kreiptis į specialistus. Kuo anksčiau suteikiama reikalinga pagalba, tuo sėkmingiau vaiko psichikos sveikatos problemos bus išspręstos. VLK atstovė primena, kad psichikos sveikatos priežiūra vaikams gali būti suteikta psichikos sveikatos centre, kur dirba įvairių sričių specialistai.
Kaip rašoma VLK išplatintoje informacijoje žiniasklaidai, iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) pradėta apmokėti už naujas vaikams ir paaugliams reikalingas psichosocialinės reabilitacijos paslaugas bei išplėstines psichikos sveikatos specialistų konsultacijas.
Tai padės užtikrinti, kad psichikos ir elgesio sutrikimų turintys pacientai gautų daugiau ir įvairesnių jiems reikiamų paslaugų bei galėtų sėkmingai integruotis visuomenėje, gyventi pilnavertį gyvenimą.
https://www.youtube.com/watch?v=vFucd9ZQFRs#action=share
Praverčia užsitęsus stresui
Šios naujos vaikų bei paauglių psichosocialinės reabilitacijos paslaugos skirtos padėti psichikos ir elgesio sutrikimų turintiems pacientams. Joms gauti reikalingas vaikų ir paauglių psichiatro siuntimas.
Nemokama psichologinė pagalba gali būti skiriama esant vaiko emociniams sutrikimams po užsitęsusių stresinių situacijų, pavyzdžiui, tokių kaip konfliktiškos tėvų skyrybos, kai reikia integruotis arba reintegruotis į bendruomenę, mokyklą ir šeimą, arba kai reikia sustiprinti vaiko socialinius ryšius, socialinius ir savitarnos įgūdžius bei adaptaciją.
Pasak VLK atstovės, atsižvelgiant į vaiko ligos simptomų sunkumą ir psichikos ligomis sergančiojo funkcionavimo lygį, psichosocialinės reabilitacijos paslaugos gali būti teikiamos tiek ambulatoriškai, tiek stacionare. Jų metu gali būti taikoma individuali, grupinė ar šeimos psichoterapija, socialinių įgūdžių ugdymas, aplinkos terapija, įvairūs meno terapijos metodai, psichoedukacija.
Šias naujas paslaugas teikia specialistų komanda: gydytojas vaikų ir paauglių psichiatras, medicinos psichologas, socialinis darbuotojas, psichikos sveikatos slaugytojas, kiti specialistai (psichoterapijos paslaugas teikiantis specialistas, ergoterapeutas, kineziterapeutas, meno terapeutas ir kiti) pagal poreikį.
Reabilitacija gali būti trumpalaikė, iki 40 kalendorinių dienų, kurių metu suteikiama iki 12 paslaugų, arba ilgalaikė, iki 9 mėnesių, kai pacientui skiriama iki 35 apsilankymų. Dėl trukmės visada spręs gydantis gydytojas. Stacionarinė reabilitacija (iki 15 lovadienių) skiriama tik po psichiatrinio gydymo stacionare.
Galima tikėtis išplėstinės konsultacijos
Dar viena iš PSDF apmokama nauja specializuota ambulatorinė paslauga, kurią nuo šiol galės gauti vaikai ir paaugliai – išplėstinė vaikų ir paauglių psichikos sveikatos specialistų konsultacija. Ją sudarys 3 apsilankymai.
Išplėstinę vaikų ir paauglių psichikos sveikatos specialistų konsultaciją skiria psichiatras, kai yra reikalingas išsamus psichinės būklės ištyrimas. Konsultacija tam pačiam pacientui teikiama ne dažniau kaip 2 kartus per kalendorinius metus.
Šias paslaugas teikiančią specialistų komandą sudarys gydytojas vaikų ir paauglių psichiatras bei medicinos psichologas. Į specialistų komandą gali būti įtraukiami ir socialinis darbuotojas, ir (ar) psichikos sveikatos slaugytojas.
Visos Lietuvos įstaigų, į kurias galite kreiptis prireikus psichologinės pagalbos, sąrašus galima rasti čia.
Taip pat skaitykite:
Paauglystė – šeimos santykių išbandymas (nauja knyga vaikams ir tėvams)