Moteriškai

Pataria odininkė: 5 žingsniai, kaip išsirinkti ir prižiūrėti rankinę, kad ši tarnautų ilgiau

Print Friendly, PDF & Email

„Man šiurpsta oda parduotuvėje matant kalnus rankinių už keliolika eurų ir žmones, kurie perka tiesiog dėl to, kad gražu“, –  nuo to pradėjome mūsų pokalbį su odininke, rankinių kūrėja Ugne Ambrazevičiene. Ugnė dalijasi mintimis, kaip išsirinkti ir prižiūrėti rankinę, kad ji tarnautų tikrai ne vienerius metus.

PIRMAS ŽINGSNIS – sąmoningai įvertinti, ar rankinės tikrai reikia

„Aš pati niekada nesivaikiau greitos mados tendencijų. Man svarbiausia – tvarūs ir laikui patvarūs produktai, kurie, su tinkama priežiūra, džiugina ne vieną dešimtmetį. Aš pati kuriu minimalistinius, klasikinius modelius, renkuosi ne „rėkiančias“, o žemiškas, universalias, prie visko tinkančias spalvas, kad įsigytas daiktas tarnautų ilgiau, kad nebūtų greitai numestas ir pakeistas dar vienu pigiu produktu. Dėl to pirmas ir vienas svarbiausių žingsnių ir yra – sąmoningai apgalvoti, ar to tikrai reikia“, – akcentavo Ugnė.

ANTRAS ŽINGSNIS – išsigryninti kriterijus, kokia rankinė reikalinga

„Čia vis dar yra atlikinėjami namų darbai, į parduotuvę dar tikrai neskubame. Čia labai svarbu atsakyti sau į klausimus, kam aš tą rankinę naudosiu? Kokia ji man yra reikalinga? Ar eiti į darbą, kad tilptų kompiuteris, knyga, ar man reikalinga rankinė laisvalaikiui, kad tilptų tik telefonas ir piniginė? Labai svarbu numatyti ir ką norėsis sutalpinti į rankinę, ir kur, kaip dažnai, kokiomis sąlygomis ji bus nešiojama, nes nuo šių dalykų priklauso rankinės tekstūros pasirinkimas“, –  apie antrą žingsnį kalbėjo Ugnė.

TREČIAS ŽINGSNIS –  pagal poreikius pasirinkti tekstūrą

„Dabar jau galima pradėti dairytis į lentynas, bet dar nepirkti. Kai jau yra išsigryninta, kas turi tilpti į rankinę, kam ji bus naudojama, galima žvalgytis, kokie yra šiuos kriterijus atitinkantys modeliai. Atradus modelį, reikia žiūrėti iš ko ta rankinė pagaminta. Gali būti tas pats modelis, bet pasiūtas iš skirtingų odų, o tai reiškia, kad jos skirtingai nešiosis. Iš esmės oda būna arba lygi, čia įeina ir matinė lygi, ir blizgi, tiesiog be jokios tekstūros arba oda su tekstūra. Ji gali būti gyvatės, stručio, krokodilo, gruoblėta, tiesiog odoje yra įspaustas kažkoks raštas. Oda su raštu yra atsparesnė įbrėžimams, jie ant tokios odos mažiau matosi nei ant lygios odos. Čia reikia įsivertinti, ar man tinka, kad ant lygios odos labiau matysis įbrėžimai ar netinka. Pastebėjau, kad vieni labai bijo įbrėžimų, kiti – priešingai, jiems kiekvienas įbrėžimas produktą padaro labiau savą. Aš taip pat esu tas žmogus, kuriam nešiojama natūrali oda su laiku tik gražėja, kalbu ne tik apie rankines. Pavyzdžiui, odinė striukė po penkių metų man atrodo daug geriau nei lygi nauja. Atrodo ji prisitaiko prie žmogaus“, – apie tekstūrų skirtumus pasakojo odininkė Ugnė.

KETVIRTAS ŽINGSNIS – atkreipti dėmesį iš ko rankinė pagaminta

„Parduotuvėse dažniausi pasirinkimai: dirbtinė oda arba natūrali oda. Tai, ką pasakojau apie odą su tekstūra arba lygią, jų atsparumus įbrėžimams, tas pats galioja tiek dirbtinei, tiek natūraliai odai. Dėl pačių odų skirtumo, ne kartą esu girdėjusi tokį mitą, jog žmogus nesirenka natūralios odos, nes įsivaizduoja, kad gyvūnai yra žudomi būtent dėl odos, bet taip nėra. Natūrali oda yra antrinė žaliava nuo gyvūno. Galvijai yra auginami mėsos pramonei, visa kita, jei nebūtų panaudojama, būtų išmesta kaip dar viena atlieka. Yra atlikta ir tyrimų, jei oda nebūtų panaudota, o numesta pūtų laukuose, pūdama į aplinką ji išskirtų labai daug kenksmingų medžiagų. Aš pati rankinėms siūti naudoju tik sertifikuotą, itališką, aukščiausios kokybės, iš etiškai užaugintų galvijų išgautą odą. O štai dirbtinei odai išgauti yra naudojami chemikalai, iš esmės ji daroma iš plastiko. Pavyzdžiui, nedidelė maždaug užrašinės dydžio rankinė yra lygi 23 plastiko buteliams. Ten aišku dar įdėta daugiau medžiagų, kad ji būtų lanksti ir minkšta, bet tai yra plastikas kitame pavidale. Būtent dėl to mano visi gaminiai yra tik iš natūralios augalinio rauginimo odos“, – apie natūralios ir dirbtinės odos skirtumus pasakojo „Lava Flow“ įkūrėja Ugnė.

Ugnė, paklausta, apie tai, o kaip nuėjus į parduotuvę suprasti, kas yra kas, pripažįsta: „Atskirti tikrai nėra lengva, o išsirinkti gerą produktą sunku. To parduotuvėje nepadarysi, bet atskirti, ar tai oda, galima žiebtuvėliu. Dirbtinė oda iškart svyla, lydosi, yra kvapas, o natūrali oda gali parusti, bet nesilydo. Taip, ji gali išdegti, bet palaikyti reikės ilgiau. Dar galima pabandyti suglamžyti gaminį ir paleisti, dirbtinė oda gražiai grįžta į pradinę padėtį, o natūraliai odai sugrįžti į pradinę padėtį, reikia daugiau laiko. Čia mano patarimas būtų tik vienas, jei tikrai nenorite apsigauti, eikite pas tuos, kurie patys gamina, kurie jums gali papasakoti, iš kokių medžiagų gamina, iš kur jas gauna ir suteikti kitą jums reikiamą informaciją.“

PENKTAS ŽINGSNIS: įsigijus, tinkamai prižiūrėti

„Kai jau nusiperkate, labai svarbu, kaip daiktą prižiūrite. Pas mane ateina klientės, kurių net po kelių metų rankinės atrodo tiesiog tobulai. Kalbu ir apie priežiūrą, ir apie dėvėjimo įpročius“, – šypteli Ugnė.

Ugnės patarimai, kaip tinkamai prižiūrėti odinius gaminius:

  • Negrūskite rankinės ten, kur ji netelpa. Tiek mašinoje, tiek spintoje ir visur kitur. Dėkite ten, kur ji lengvai telpa. Juk mašina, jeigu netelpa į tą likusį tarpą, jos ten ir negrūdate, taip elkitės ir su rankine.
  • Sėdint nedėkite rankinės už nugaros, jos netrinkite ir nespauskite.
  • Jei rankinė ar odiniai batai stovi nenaudojami, prigrūskite laikraščių, sukurkite „parduotuvinę“ išvaizdą, jie neturi stovėti subliuškę.
  • Jei batus dedate į spintą, prieš tai nuvalykite, pavyzdžiui, palikta druska ant batų per vasarą nugrauš spalvą.
  • Nelaikykite ten, kur yra daug drėgmės, pavyzdžiui, rūsyje, drėgmė tęsia odą.
  • Jokiu būdu odinių gaminių negalima skalbti skalbimo mašinoje, oda iškart sutrūkinės.
  • Niekada nedžiovinkite plaukų džiovintuvu, nedėkite ant radiatoriaus, leiskite išdžiūti natūraliai.
  • Jei reikia pavalyti, visada bandykite išvalyti sausu būdu, jei nepavyksta, tada drungnu vandeniu su ūkišku muilu, jei nepavyksta pačiam, neškite į valyklą. Jei bandysite valyti tiesiog su muilu, vienur liks patamsėję dėmės, kitur balti rėžiai.
  • Geriausia valymui naudoti būtent tam skirtas priemones (dabar jų gausu parduotuvėse), bet net ir tada iš pradžių pabandykite pavalyti kokį kraštelį vidinėje pusėje ar dugną, t. y. patikrinkite, kaip priemonė sąveikauja su oda, kad nebūtų taip, jog nuvalote visą rankinę ir pamatote, kad ši pakeitė spalvą.
  • Odą svarbu prisotinti, pamaitinti, nes ji kažkada buvo gyva. Kaip rankas tepame kremu, taip reikia padrėkinti ir odą, ypatingai oda išsausėja vasarą. Tam yra parduotuvėse natūralios odos tepalai, geriausia bespalviai, iš pažiūros didelio efekto jie nesuteikia, tačiau tikrai pagerina odos būklę ir ši ilgiau tarnauja.
  • O svarbiausia – mokykite save prižiūrėti, tausoti ir saugoti daiktą. Taip, ne mes turime tarnauti daiktams, o jie mums, bet norint, kad daiktas ilgiau tarnautų, mes turime prie to prisidėti.

Nuotrauka aociatyvinė ©Canva.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.