Galimi pagalbos būdai
Pagalbos visada galite kreiptis šiais trimis būdais:
- Skambinti telefonu 8 800 66366 visą parą, pokalbiai nemokami.
- Rašyti elektroninį laišką, adresu https://pagalbosmoterimslinija.lt/laiskas-pagalbos-moterims-linijai/. Atsakymas Jus pasieks per 24 val.
- Pasikalbėti internetu (angl. chat), adresu www.pagalbosmoterimslinija.lt, visomis savaitės dienomis 17–22 val.
„Pagalbos moterims linija“: tikslai ir galimybės
„Pagalbos moterims linija“ – tai savanoriška emocinės paramos tarnyba, teikianti emocinę paramą asmenims, patiriantiems smurtą, išgyvenantiems krizes ar kitas sudėtingas gyvenimo situacijas. Pagrindinis linijos tikslas – suteikti emocinę paramą tada, kai žmogui jos labiausiai reikia, padėti įveikti psichologinę krizę, informuoti apie kitas pagalbos galimybes.
Diduma besikreipiančiųjų pagalbos renkasi pagalbos telefonu būdą. Tačiau kreiptis pagalbos galima ir laiškais: „Pagalbos moterims linija“ į elektroninius laiškus atsako nuo 2011 m. Parašiusiems savanorės atsako per vieną dieną. Rašyti laiškus gali ir užsienyje gyvenantys tautiečiai.
Pokalbiai internetu – dar vienas būdas kreiptis neatidėliotinos pagalbos. Šią veiklą „Pagalbos moterims linija“ pradėjo 2019 m. Emocinė pagalba internetu yra saugi, patikima ir patogi bendravimo forma daugeliui žmonių̨. Tiesioginį pokalbį internetu renkasi moterys, kurios nedrįsta skambinti, kalbėtis su savanore gyvai arba neturi tam galimybių̨. Pavyzdžiui, bijo skambinti, nes šalia yra nuolat kontroliuojantis smurtautojas, arba vaikai, kuriuos moteris nori apsaugoti nuo skaudžių išgyvenimų ir rūpesčių. Kartais būna ir taip, kad moteris tiesiog nepajėgi kalbėti dėl užplūdusių jausmų, ašarų – tada ji rašo.
Labai svarbu, kad šis emocinės paramos būdas prieinamas ir svetur gyvenantiems tautiečiams. Neretai užsienyje dirbantys ar studijuojantys asmenys patiria įvairių sunkumų, jaučia liūdesį, ilgesį, vienatvę, yra sutrikę, pasimetę ir neturi su kuo pasidalyti savo išgyvenimais. Pokalbis internetu su savanoriu gali būti vienintelė galimybė gauti reikiamą ir skubią psichologinę pagalbą.
Tad psichologinės pagalbos internetu tikslas – suteikti pagalbą kiekvienam sunkumus patiriančiam žmogui, nesvarbu, kur jis bebūtų.
Matydama, kad poreikis kalbėtis internetu auga, „Pagalbos moterims linija“ ilgina šio emocinės paramos būdo laiką: nuo gruodžio 1 d. kreiptis pagalbos galima kiekvieną dieną 17–22 val. (Lietuvos laiku). Tereikia mobiliajame įrenginyje ar kompiuterio naršyklės lange įvesti www.pagalbosmoterimslinija.lt ir paspausti ant dešinėje esančio mygtuko „Pasikalbėkime internetu“. Jūs būsite tiesiogiai sujungti su savanoriu ir pokalbyje dalyvausite tik dviese.
Visi skambučiai, laiškai ir pokalbiai internetu pagalbos linijoje yra anonimiški ir konfidencialūs. Pokalbis telefonu arba internetu dažniausiai trunka iki valandos – toks laikas pats produktyviausias. Jeigu kyla grėsmė skambinančiojo sveikatai ar gyvybei, savanoris, pašnekovui sutikus, gali iškviesti pagalbą.
Tad nesvarbu, kurį pagalbos būdą pasirinks moteris, ji visada bus priimta ir išklausyta be jokių išankstinių nuostatų ar pamokslavimų.
Klausytis ir girdėti
Moterys skambina ir rašo dėl pačių įvairiausių problemų. Tai tarpusavio santykiai, nesutarimai su vaikais, rūpesčiai darbe, netektys, ligos, dėl COVID 19 kilusios problemos ir daugybė sudėtingų emocinių būsenų. Kartais būna akimirkų, kai užklumpa ne viena bėda, o visa krūva sunkumų. Tada pačiai moteriai suvokti, nuo ko reikėtų pradėti, būna nelengva. Moterys skambina, norėdamos susigaudyti, kas vyksta, suprasti, kas tuo metu yra opiausia, ir rasti išeitį iš susidariusios padėties. Kai vienu metu apninka daug prieštaringų jausmų, nepažįstamas pašnekovas gali tapti geriausiu patarėju. Svarbiausia, kad žmogus neliktų vienas su savo skausmu, skaudžiomis emocijomis ir rastų bent mažiausią galimybę pamatyti šviesą. Savanorių tikslas ne patarinėti, o pabūti su skambinančiuoju sunkią akimirką, padėti jam susigaudyti, kas vyksta, ir leisti suprasti, kad niekas netrunka amžinybę. Juk gyvenime būna ir juodų, ir šviesių dienų.
„Pagalbos moterims linijos“ savanoriai stengiasi padėti paskambinusiems žmonėms išsikalbėti, išsakyti slegiančias emocijas, pasidalyti skausmu ir, atrodytų, beviltiškomis problemomis. Pokalbiu siekiama, kad įtampa atslūgtų, o nepakeliami rūpesčiai taptų šiek tiek lengvesni. Bent jau tą akimirką, kai moteris pasakoja, o jos klauso, situacija tampa ramesnė, įtampa atslūgsta, kyla racionalesnių minčių ir sprendimų. Kartais pakanka moterį palaikyti, padrąsinti, kad ji pakeltų galvą ir suprastų turinti galimybių pakeisti savo gyvenimą norima linkme.
Tad sunkią akimirką moteris neturi likti viena, o išdrįsti kreiptis pagalbos, kuri kartais yra daug arčiau, negu galima įsivaizduoti. Labai svarbu, kad kiekviena moteris būtų pasiekta ir išklausyta, nes atviras ir nuoširdus pokalbis padeda aiškiau susidėlioti mintis, neužgniaužti savo jausmų, nekaupti skaudžių išgyvenimų ir nelikti vienai.
Nuotrauka asociatyvinė – unsplash.com