Krizė gali ištikti kiekvieną šeimą, kuri susiduria su iššūkiais, todėl visose Lietuvos savivaldybėse yra teikiamos nemokamos kompleksinės paslaugos šeimai: vykdomi pozityviosios tėvystės mokymai, teikiama pagalba asmenims, išgyvenantiems krizę ar netektį, vedami užsiėmimai, skirti stiprinti šeimos įgūdžius, teikiamos mediacijos paslaugos neteisminiuose ginčuose.
Portalas VERSLI MAMA nepraleidžia progos priminti, kad jį administruojanti VšĮ „Versli mama“ taip pat prisideda prie nemokamų kompleksinių paslaugų šeimai programos organizavimo Ukmergėje ir Visagine. Čia portalo vyr. redaktorė Skaidrė Vainikauskaitė-Tomaševičienė ir IT koordinatorius Povilas Goberis, tinklaveikos narės dr. Janina Radvilė, Loreta Majauskienė, Rita Regalė ir Edita Esenku Šimkutė skaito paskaitas bei veda užsiėmimus verslumo ir sveikatinimo temomis.
Artimiausios paskaitos – jau lapkričio 14 d., trečiadienį, nuo 18 val. Ukmergėje ir lapkričio 23 d., penktadienį, nuo 18 val. Visagine. Ukmergėje paskaitą Šeimos gerovės ABC skaito versli mama, išmaniųjų sveikatinimo sprendimų ekspertė Loreta Majauskienė, o Visagine apie teisinius, socialinius ir buitinius verslo bei tėvystės derinimo, iki vaikui sueis 3 metai, iššūkius kalbės Skaidrė Vainikauskaitė-Tomaševičienė.
Kas tos kompleksinės paslaugos?
Vadinamosios kompleksinės paslaugos šeimai – tai tokia Europos socialinio fondo lėšomis pagal priemonę Nr. 08.4.1.-ESFA-V-416 „Kompleksinės paslaugos šeimai“ finansuojama programa. Ja siekiama, kad kiekvieno Lietuvos rajono šeimos, patiriančios sunkumų dėl vaikų auklėjimo, skyrybų, šeimos ir darbo įsipareigojimų derinimo, bedarbystės, netekčių, ligos ir kitų veiksnių, kompleksiškai bendruomeniniuose šeimos namuose gautų joms reikalingas paslaugas. 2016-2020 m. šiam tikslui iš viso skirta 21,16 mln. eurų.
Labai svarbu pabrėžti, kad minimos paslaugos nemokamai teikiamos visoms šeimoms, kurios kreipiasi į savo gyvenamos vietos savivaldybę. Kitaip tariant, tai reiškia, kad šeima neturi atitikti specialių kriterijų ar patirti socialinės rizikos.
Tėvams, kurie lanko minėtus užsiėmimus, bet neturi kur palikti 3-6 metų amžiaus mažylių, iki 4 val. per dieną gali būti teikiama vaikų priežiūros paslauga. O šeimos nariai, kurie neturi, kaip atvykti į užsiėmimus nei asmeniniu automobiliu, nei viešuoju transportu, gali būti pavėžėjami.
Kur šeima turi kreiptis?
Jeigu šeima jaučia, kad jai reikia pagalbos, pirmas žingsnis būtų kreiptis į savo gyvenamos vietos savivaldybės Socialinės paramos ar Socialinių paslaugų skyrių ir pasiteirauti, į kokią konkrečią įstaigą reikėtų kreiptis dėl kompleksinių paslaugų šeimoms.
Čia rasite lentelę su informacija, kas konkrečiai teikia paslaugas šeimoms savivaldybėse.
Kokios paslaugos gali būti teikiamos?
Pozityviosios tėvystės mokymai – tai paslaugos, teikiamos šeimoms, norinčioms tobulinti savo tėvystės įgūdžius arba jų įgyti.Tėvystės mokymams paprastai renkamos tėvų grupės iš 10-15 žmonių, o grupės susitikimų skaičius siekia 8-10 kartų. Vienas tėvų grupės susitikimas trunka apie porą valandų, jų metu suteikiama žinių apie vaiko raidą ir poreikius skirtingais amžiaus tarpsniais, apie ribų nustatymą vaikams, vaiko savivertės ir emocinio intelekto ugdymą.
Individuali pagalba asmenims, išgyvenantiems krizę ar patyrusiems traumuojančius emocinius išgyvenimus, pavyzdžiui ligas, netektis, skyrybas. Pagalba gali būti teikiama ir šeimoms. Tai apima socialinę, psichologinę, psichoterapinę pagalbą, sielovadą, taip pat pagalbą įveikiant priklausomybes nuo psichoaktyviųjų medžiagų, lošimų ir panašiai.Pastebima, kad individualios pagalbos dažniau siekia moterys, bet kreiptis dėl tokios paramos labai kviečiami ir vyrai, kurie lygiai taip pat patiria išgyvenimus, stresą, netektis, skyrybas ar kitus sunkumus. Individualių konsultacijų ir užsiėmimų metu padedama asmeniui išgyventi traumuojančias patirtis, surasti išeitis iš sudėtingų situacijų, įveikti asmeninius sunkumus, prisiimti atsakomybę už savo gyvenimą.
Šeimos įgūdžių ugdymas – tai įvairūs grupių užsiėmimai, mokymai apie šeimos finansus ir jų valdymą, šeimų klubų veikla, šeimų stovyklos, neformali pagalba.
Mediacijos paslaugos – tai neteisminis civilinių ginčų tarpininkavimas, siekiant taikaus tarpusavio konfliktų sprendimo.Ši paslauga labai naudinga, kai šeimai ar asmeniui reikia praktinės pagalbos tarpusavio konflikto akivaizdoje. Jeigu teikiant individualias psichologo konsultacijas žmogui patarimai nedalijami, tai teikiant mediacijos paslaugas ieškoma konkretaus sprendimo sutelkus šeimos narius ir kitus padėti galinčius asmenis, tariamasi, kaip išspręsti konkrečią problemą.
Trumpalaikės vaikų priežiūros paslaugos – ne ilgiau kaip 4 valandos per dieną visiems tėvams, auginantiems 3-6 metų amžiaus vaikus (nuo 6 iki 22 val.). Vaikų priežiūra užtikrinama tuo atveju, jei tėvai gauna kitas aukščiau nurodytas paslaugas ir neturi, kur palikti mažylių.
Pavėžėjimo paslauga – teikiama tiems žmonėms, kurie dalyvauja aukščiau nurodytose veiklose ir negali patys atvykti, pavyzdžiui, nėra pakankamų galimybių naudotis viešuoju transportu ar asmeniniu transportu.
Kiekvienoje savivaldybėje teikiamų paslaugų sąrašas gali šiek tiek skirtis pagal tai, kokių paslaugų konkrečioje vietoje daugiau reikia, tačiau vienoje savivaldybėje turi būti ne mažiau nei trys paslaugų rūšys iš aukščiau pateikto sąrašo.
Taip pat skaitykite: Balsavimo teisė moterims po 100 metų: 70 proc. ja nesinaudoja? Pakeistos higienos normos: į darželį priims sloguojančius (verslios mamos Alinos komentaras) Didėja „Sodros“ tarifai savarankiškai dirbančioms mamoms 2019 metais