Aktualu PROJEKTAI

Nauja VERSLI MAMA iniciatyva – šiuolaikinio meno erdvė taksofono būdelėje

Print Friendly, PDF & Email

Telekomunikacijų bendrovės „Telia“ surengtame kūrybinių idėjų konkurse „Taksofonai grįžta“ komisija iš daugiau kaip 130 paraiškų atrinko nugalėtojus ir jiems padovanojo 15 taksofonų būdelių. Liepos 7 d., penktadienį, viena šių dovanų pasiekė ir sostinės Naujosios Vilnios mikrorajoną, buvusį pramoninį Dūmų dalgių fabriko kvartalą. Čia NVO VERSLI MAMA iniciatyva taksofono būdelė virs netradicine šiuolaikinio meno erdve.

VERSLI MAMA taksofono būdelę panaudos parodų ir instaliacijų eksponavimo erdvei įrengti, taip pratęsdama nuo 2017 metų puoselėjamą vaikų ir suaugusiųjų meninio edukavimo tradiciją.

„Prieš šešerius metus iš santuokinio bendradarbiavimo gimusi Žmonos galerija metams bėgant išaugo savo amplua ir, prisišliejusi prie Vytauto Tomaševičiaus kūrybos studijos, pakeitė pavadinimą į „W galerija“, – sako Skaidrė Vainikauskaitė-Tomaševičienė, menininko sutuoktinė ir įvairių edukacinių projektų autorė.

Pasak jos, W raidė pavadinimui pasirinkta neatsitiktinai. Ja prasideda žodis wife (angl. žmona), taip išlaikant tęstinumą su pirmtake Žmonos galerija, taip pat žodis wise (angl. išmintingas), kuris yra vieno iš VERSLI MAMA įgyvendintų projektų pavadinimas. 2021–2022 m. vykęs projektas #WISE (Women: Innovative, Successful, Empowered), finansuotas programos „Erasmus+“ lėšomis, buvo skirtas kūrybos ir meno moterų verslumui skatinti ir pripažintas gerąja moterų socioekonominio įgalinimo praktika. „Planuojame, kad šio projekto atgarsiai atgims ir naujojoje galerinėje erdvėje“, – teigia pašnekovė.

W raidė raudonai šviečia viename iš V. Tomaševičiaus paveikslų, kuris tarnauja kaip galerijos iškaba. Būtent pagal šią raidę istoriniame dalgių fabriko pastate įsikūrusią menininko studiją ir netradicines galerijos erdves atranda meno mylėtojai ir netyrinėtų Vilniaus vietų entuziastai.

W galerijos bendraautorė Skaidrė Vainikauskaitė-Tomaševičienė prie sutuoktinio Vytauto Tomaševičiaus tapybos darbo „Aktualizuota Valaičio skulptūra, arba pomirtinis paminklas W raidei“, 2018. (Galerijos archyvo nuotr.)

Netradicinės šiuolaikinio meno erdvės Naujojoje Vilnioje atidarymas planuojamas rugpjūčio 10 d. Pirmąja W galerijos autore taps Dūmų kvartale kurianti fotomenininkė Dovilė Dagienė, žiūrovams pristatysianti fotografijos gimimo šviesoje procesą.

Naujoje Vilnioje pastatytoje taksofono būdelėje taip pat ketinama įrengti improvizuotą teletiltą tarp 700 metų gimtadienį švenčiančio Vilniaus ir 600 metų jubiliejų mininčio Lodzės miesto Lenkijoje.

Būdelės atgis visoje Lietuvoje

Taksofonų prikėlimo naujam gyvenimui konkursą „Telia“ sumanė po tai, kai praėjusių metų vasarą Lietuvoje išjungė paskutinį viešąjį telefono aparatą. Iki tol mokamų viešosios telefonijos paslaugų poreikis nuo 2000 metų, kai šalyje buvo pasiektas taksofonų skaičiaus pikas, sparčiai mažėjo.

Per paskutinius veikimo metus iš 99 aktyvių taksofono aparatų Lietuvoje bendrai buvo atlikta vos 2000 skambučių, o vidutinė jų trukmė neviršijo 30 sekundžių. Iš beveik pusės taksofono aparatų per metus nebūdavo paskambinama nė karto.

„Sulaukėme išties daug įdomių idėjų, tad išrinkti geriausias buvo nelengva. Dar kartą galėjome įsitinkinti lietuvių kūrybiškumu, iniciatyvumu ir noru kurti gyvą, įtraukiančią bei įkvepiančią aplinką sau ir savo bendruomenėms“, – apibendrina „Telia“ atstovas spaudai Audrius Stasiulaitis.

Anot jo, komisija didelį dėmesį skyrė ne tik projektų originalumui, bet ir socialiniam aspektui, vertei, kurią jie suteikia bendruomenėms.

„Kaip bebūtų, taksofonai ne vieną dešimtmetį atliko jungiančią, bendravimą, keitimąsi idėjomis įgalinančią funkciją. Norėjome, kad šis taksofonų palikimas būtų išsaugotas. Laimėtojams linkime sėkmės išpildant idėjas ir nekantraujame išvysti įgyvendintus projektus“, – komisijos linkėjimus perduoda „Telia“ atstovas.

Laimėtojus išrinkusią komisiją be A. Stasiulaičio sudarė kelionių žurnalistas Orijus Gasanovas, kultūros istorikė Sonata Šulcė, mokslininkas, architektūros ir kultūros paveldo puoselėtojas, „Lego“ modelių kūrėjas Rokas Mikšiūnas.

Konkurso laimėtojai savo projektams įgyvendinti turės 4 mėnesius. Tuomet jie bus pristatyti visuomenei.

Štai kaip atgis kitos taksofono būdelės:

Panevėžio lopšelis-darželis „Jūratė“, kuriame veikia 4 specialiojo ugdymo grupės ir yra ugdomi 9 vaikai, kuriems diagnozuotas autizmas, taksofonų būdelėje įrengs nusiraminimo erdvę.

Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešojoje bibliotekoje taksofono būdelė skaitykloje padės užtikrinti ramybę. Joje bus įrengta speciali erdvė pokalbiams telefonu. Netrukdant kitiems lankytojams bus galima atsiliepti į skambučius ar prireikus – kam nors paskambinti.

Nuo Žagrės iki Seinų besidriekiančiame „Lituano Camino“ kelyje žygių entuziastė Ugnė Usevičiūtė telefono būdelėje įrengs poilsio stotelę piligrimams ir žygeiviams.

Pliešiškių kaimo (Molėtų r.) bendruomenė taksofono būdelę panaudos kaip mokyklinio autobusiuko stotelę Labanoro girioje, iš kurios į mokyklą kasdien važiuoja du vaikai. D

Šeimos ūkis „Adomo obuolys“ (Kretingos r.) būdelę pavers bičių produktų ir vaisių parduotuvėle.

Riešės gimnazija (Vilniaus r.) būdelėje įrengs lauko bibliotekėlę ir sensorinių pojūčių vietą vaikams.

Klaipėdos turizmo informacijos centras taksofono būdelę panaudos interaktyviai informacinei erdvei Giruliuose įrengti. Užsukę į ją gyventojai galės išgirsti pasakojimus apie įdomias Klaipėdos vietas, patrauklia forma susipažinti su krašto istorija.

Gargždų vaikų ir jaunimo laisvalaikio centras būdelę taip pat planuoja panaudoti edukacijai ir ketina joje įrengti skaityklėlę, o viduje įrengtų QR kodų pagalba suteikti galimybę nusikelti į krašto praeitį.

Bendrovė „GES projektai“, bendradarbiaudama su menininke Skaiste Semenike, taksofono būdelę panaudos originaliai meninei instaliacijai sukurti. Būdelės viduje lankytojų lauks šių dienų socialines problemas atliepianti žinutė.

Kazlų Rūdos turizmo ir verslo informacijos centras būdelę pavers veidrodžių ir meno karalyste, kurioje bus įkomponuojami žymios krašto tapytojos Audronės Petrašiūnaitės darbai.

Vilniuje „Tech Zity“ būdelę pastatys ant būsimo technologijų miestelio vieno iš pastatų stogo ir joje įrengs darbo vietą svajokliams. Tai bus mažiausia, tačiau romantiškiausia darbo vieta su vaizdu į miestą.

Bendruomenės centras „Kinas Panemunė“ (Kaunas) būdelėje įrengs kino teatrą dviem. Jame bus rodomi trumpametražiai filmai apie Kauną, Panemunę ir Lietuvą.

Vilniuje Pylimo skvere įsikūrusi „Paviljono“ komanda taksofono būdelėje įrengs mažiausią erdvę šokiams – joje linksmins disko muzika ir šviesos.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.