„Kad ir kas sukūrė žmogų, pinigus sugalvojo ne jis. Todėl prigimtinės dovanos tvarkytis su finansais neturime nė vienas. Žmogus sugalvojo pinigus, tad jam tenka ir užduotis sukurti būdus, kaip su tais pinigais tvarkytis“, – teigia finansų ekspertė Milana Jonikienė. Jos pranešimas apie vaikų finansinio raštingumo ugdymą šeimoje – jau lapkričio 4-ąją, edukacinėje konferencijoje „Aš – versli mama“.
Jeigu manote, kad Lietuvoje turtinga mokytoja galima tapti tik ištekėjus už turtingo vyro ne mokytojo, susipažinkite su Milana Jonikiene, UAB „M Capital“ bendrasavininke. Ji taip realizavo savo vaikystės svajonę mokyti kitus, kad dabar sako galinti bet kurią dieną išeiti ankstyvos pensijos.
O prasidėjo viskas nuo matematikos „pamokų“, kurių metu pradinukė Milana ant tėvų ąžuolinės spintos spręsdavo uždavinius. Tada ji dar nežinojo, kad svajonės turi potencialo materializuotis. Baigusi vidurinę įstojo į pedagoginį universitetą – ne į svajotąją matematiką, o į užsienio kalbas. Bet skaičius ir toliau labai mėgo. Galiausiai tas pomėgis atvedė mūsų heroję ten, kur ji yra dabar – į finansų verslą.
Pirmasis bankrotas
„Ko gero, esu mokytoja iš pašaukimo, ne tik iš profesijos. Galbūt mokytojauti ir būčiau likusi, nes po baigimo dėsčiau užsienio kalbas universitete ir privačioje mokykloje. Tačiau mūsų švietimo sistemoje, ypač kalbant apie vidurinę mokyklą, yra du dalykai, kurių niekada nepakenčiau. Pirmasis – tai mokymo planai ir metodinai nurodymai, kaip turiu vesti pamokas (esą kažkas ministerijoje pažįsta mano mokinius geriau už mane). Antrasis – atlyginimas. Baigusi universitetą ir dirbdama dėstytoja uždirbdavau kažką panašaus į 100 eurų per mėnesį. Tai buvo labai labai menki pinigai, ir tam, kad išgyventum, turėdavai arti penkiuose darbuose trimis etatais. Arba ieškoti kitos išeities“, – mokytojos kelią Nepriklausomybės pradžioje prisimena Milana.
Žvelgdama į savo karjerą iš dabarties taško, Milana sako, kad visur, kur tik jai teko būti, visi darbai, verslai, veiklos buvo susiję su mokymu. Šiandien daug pasiekusi verslininkė pabrėžia, kad džiaugiasi sugebėjusi per visą savo profesinę karjerą išlaikyti šią pedagoginę giją.
Tiesa, kelias į mokytojos finansinę viršūnę pasitaikė duobėtas. 1997 m. Milanos įkurta reklamos agentūra po Rusijos krizės bankrutavo. „Mes paprastai bijome bankroto ir verslininko, kuris yra bankrutavęs. O aš puikiai žinau, ką reikia padaryti, kad įmonė subankrutuotų ir puikiai žinau, ko nereikia daryti, kad taip atsitiktų. Taip, reikia pripažinti, tai skausminga patirtis. Bet kai vieną kartą nueini į bankrotą, paskui jau nebėra baisu“, – net iš tokių sudėtingų patirčių žavi juodaplaukė kvatoja balsu.
Įvertinta laisvė
Į dabartinę – finansų – sritį Milana tvirtina atėjusi „labai keistai“. Auginant antrąjį sūnų, kai moteris jautėsi esanti savo vietoje ir nieko nestokojanti, draugai jai pasiūlė pavertėjauti viename verslo renginyje. Baigėsi tuo, kad atėjusi į seminarą padėti kompanijos prezidentui austrui vienai dienai, kitą dieną Milana toje kompanijoje jau turėjo nuolatinį darbą. Ir ne vertėjos, o direktoriaus pavaduotojos. Dar po trijų mėnesių persėdo į direktorės kėdę. Kaip pati sako, tai buvo greičiausia karjera per visą jos darbinį laikotarpį.
„Dabar, analizuodama priežastis, kodėl taip atsitiko, manau, kad tą darbą gavau todėl, kad man jo visai nereikėjo. O kai ko nors nereikia, tada tiesiog būni savimi, elgiesi laisvai. Prieš gerus 12 metų Lietuvoje laisvas požiūris, iniciatyvumas ir kalbėjimas su kitu kaip lygaus su lygiu buvo didelė vertybė“, – svarsto pašnekovė.
Kadangi nesijautė prašanti malonės, į klausimą, kiek norėtų uždirbti, Milana leptelėjo sumą, tuomet realiai Lietuvoje mokėtų algų lygį viršijusią 3–4 kartus. „Maniau, man tikrai tiek nemokės ir atstos su tais savo darbo pasiūlymais. Bet austrai iš karto sutiko! Sakė, galite pradėti nuo pirmadienio“, – vėl aidi Milanos juokas.
2009 m. kompanijai nusprendus išeiti iš Lietuvos rinkos, Milanai teko rinktis. Moteris, kuri turėjo visas socialines garantijas, direktorės statusą, gerą mašiną, atostogas užsienyje, nemokamus mokymus užsienyje, dirbusi laisvu grafiku ir neturėjusi tiesioginio viršininko sau ant galvos (akcininkai sėdėjo užsienio šalyse), galėjo likti senojoje darbovietėje, nesunkiai parsisamdyti kitam verslui arba išeiti į… niekur.
Ji pasirinko trečią kelią. Susikirtus naujojo kompanijos savininko ir direktorės požiūriams, Milana iš 23-io dangoraižio aukšto, A klasės biuro, nusileido iki D klasės biuro ir nuėjo į buvusių bendradarbių naujai kuriamą verslą – į pardavimus, kur viską pradėjo tiesiog nuo nulio.
Po savaitės antrojoje Milanos verslo istorijos dalyje skaitykite:
Kai žinai, KAIP, gali sau leisti prabangą nusileisti iš aukščiausio dangoraižio aukšto iki nulinio, nes suvoki, kad ir vėl į jį užkilsi – netgi šiek tiek aukščiau, negu buvai prieš tai.
Milanos Jonikienės pranešimas apie vaikų finansinio raštingumo ugdymą šeimoje – jau antrojoje edukacinėje konferencijoje „Aš – versli mama“, lapkričio 4-ąją, nuo 11 val.
Dalyvės mokestis – 30 EUR; Daugiavaikių šeimų asociacijos MES narėms (su kortele VISI SAVI) – 20 EUR. Registracija vyksta el. p. skaidre@remedium.lt
Milanos atstovaujamo verslo svetainė