Biuras „Vilnius sveikiau“ praneša, kad iki vasario pabaigos daugiau kaip pusantro šimto Vilniaus ugdymo įstaigų bus išdalintos mėnesinių dėžutės – specialūs moksleivėms skirti higienos priemonių rinkiniai.
2023 m. Vilniaus visuomenės sveikatos biuras „Vilnius sveikiau“ atliko sostinėje besimokančių vyresnio amžiaus mokinių tyrimą. Jo rezultatai parodė, kad atsiradusios mėnesinės kėlė rūpesčių (ar problemų) 45 proc. apklaustų 9–12 kl. merginų. Tai buvo antrasis daugiausiai rūpesčių sukėlęs brendimo pokytis po atsiradusių spuogų.
Edukacija gelbsti nuo nesaugumo
Daugelyje kultūrų menstruacijos tebėra tabu. Mergaitės jaučia gėdą ir nerimą, bijodamos pašaipų ar dėmių ant drabužių. Tai sukelia stresą, kuris gali paveikti jų pasitikėjimą savimi ir socialinius ryšius. Visi žmonės menstruacijas turėtų vertinti kaip sveiką ir normalų biologinį reiškinį ir pakankamai apie jį nusimanyti.
Jauniems žmonėms gali kilti baimė, gėda, nesaugumo jausmas dėl informacijos apie reprodukcinę sveikatą trūkumo. Dėl šios priežasties apie mėnesines su mergaitėmis kalbėtis reikėtų anksčiau, nei jos prasideda pirmą kartą, kadangi menstruacijų biologinių ir emocinių aspektų nežinojimas skatina nesaugumo jausmą.
Tyrimai rodo, kad mergaitės, kurios nėra tinkamai pasiruošusios pirmosioms menstruacijoms, dažniau patiria stresą ir baimę, o edukacija gali padėti to išvengti.
Mąstant apie moters mėnesinių ciklą plačiąja prasme, jauna moteris gali jaustis sutrikusi dėl svyruojančių nuotaikų, kintančio svorio, kūno formų, energijos šuolių ir t. t.
Mėnesinių dėžutės – ir lankomumui gerinti
Edukuojant ne mažiau svarbu didinti ir mėnesinių higienos priemonių prieinamumą. Paauglystės metu, mėnesinių ciklui stabilizuojantis, menstruacijos gali būti nereguliarios, jas gali būti sunku nuspėti ir tinkamai joms pasiruošti. Todėl prieinamos mėnesinių higienos priemonės paauglėms tikrai gali būti naudingos.
Gerosios užsienio šalių praktikos parodė, kad galėdamos pasinaudoti nemokamomis higienos priemonėmis, merginos rečiau praleidžia mokyklą dėl mėnesinių, pagerėja jų pasitikėjimas savimi.
Tai žinodamas, biuras „Vilnius sveikiau“ kartu su kompanija „Genba Pharma“ inicijavo kilnią socialinę akciją: iki vasario mėnesio pabaigos daugiau kaip pusantro šimto Vilniaus miesto bendrojo ugdymo įstaigų bus išdalintos „Lady ANION mėnesinių dėžutės“ su nemokamais higienos paketais.
„Lady ANION mėnesinių dėžučių“ laikymo vietą kiekviena ugdymo įstaiga paskirs individualiai. Taip pat mergaičių tualetuose atsiras plakatai su QR kodu, kurį nuskenavus jos ras visą svarbiausią informaciją apie mėnesines. Šią akciją planuojama pakartotinai įgyvendinti dar iki šių mokslo metų galo.
Nereguliarios mėnesinės – normalu?
Pirmuosius 2–3 metus menstruacijos gali būti nereguliarios ir, pasak specialistų, tai yra normalu. Menstruacijos gali pasirodyti du kartus per mėnesį arba nepasirodyti du mėnesius visiškai. Vieną mėnesį kraujavimas gali tęstis 2 ar 3 dienas, o kitą kartą – 7 dienas.
Paauglystėje mergaitės kūnas yra veikiamas hormonų, kurie ir lemia menstruacijų ciklo trukmę, kraujavimo gausą bei trukmę.
Įprasta paauglių mergaičių ciklo trukmė pirmuosius dvejus metus yra apie 21–45 dienos, vėliau – apie 21–35 d.
Trukmė gali pailgėti ar patrumpėti dėl streso, ligos, mitybos. Jos susireguliuoja daugmaž apie 18–20 gyvenimo metus.
Reikėtų kreiptis į gydytoją, jei mėnesinės buvo reguliarios, tačiau išnyko ir jų nėra ilgiau kaip 3–6 mėnesius. Jei netikėtai pasikeičia mėnesinių trukmė ir pobūdis – kraujuojama gausiai, su kraujo krešuliais, daugiau nei 7 dienas, menstruacijos yra labai skausmingos, – tai gali būti reprodukcinės ar kitos sistemos sutrikimas.
Profilaktiškai apsilankyti pas ginekologą vertėtų kartą per metus. Vizito metu surenkama informacija apie pacientės mėnesinių ciklą, atliekama ginekologinė apžiūra, galima užduoti kylančius klausimus, susijusius su reprodukcine sistema.
Daugiau informacijos apie „Vilnius sveikiau“ specialistų darbą ugdymo įstaigose galite rasti http://vilniussveikiau.lt/lt/paslaugos/sveikatos-specialistai/
Iliustracija – pranešimo organizatorių