Pinigai

Mažosios bendrijos apskaitos ypatumai

Print Friendly, PDF & Email

Įmonės statuso pasirinkimas priklauso nuo daugelio svarbių kriterijų: įmonės veiklos, darbo apimties, darbuotojų skaičiaus. Nuo 2012 m. startavo nauja teisinė įmonės forma – mažoji bendrija (MB). Jau pats pavadinimas atskleidžia, kad tai mažesniems verslams skirta juridinė forma. MB turi būti ne daugiau kaip 10 narių ir visi jie privalo būti fiziniai asmenys. Dėl to MB negali stipriai plėstis ir pritraukti papildomo finansavimo.

MB statusą vertėtų rinktis tik su patikimais partneriais. Mažųjų bendrijų įstatyme nėra aiškiai reglamentuota balsavimo, pelno paskirstymo tvarka, todėl norint išvengti iš to kylančių nesutarimų, MB narių tarpusavio santykiaiprivalo būti grįsti pasitikėjimu.

LR Mažųjų bendrijų įstatymas nurodo kiek miglotą pelno skirstymą:

Mažosios bendrijos narys turi teisę gauti šias išmokas kaip avansu išmokamą pelną:

1) mažosios bendrijos lėšų savo asmeniniams poreikiams;

2) mažosios bendrijos pelno dalį už trumpesnį negu finansiniai metai laikotarpį.

Turtas ir rizika

MB kapitalas formuojamas iš narių įnašų, tačiau nėra nustatytų minimalaus kapitalo reikalavimų. Dėl šios priežasties MB steigimas reikalauja mažiau pradinių investicijų, lyginant su uždarąja akcine bendrove.

Individualios įmonės savininkas rizikuoja visu savo asmeniniu turtu. MB narių atsakomybė, priešingai, yra ribota ir jie gali prarasti tik tą turtą, kuris buvo perduotas mažajai bendrijai.

MB gali pasirinkti vieną iš dviejų valdymo modelių:

1) MB gali turėti narių susirinkimą, kuris yra ir MB valdymo organas, ir išrinkti atstovą, kuris nėra valdymo organas, ir kuriuo tapti gali tik MB narys;

2) MB gali turėti narių susirinkimą bei vienasmenį valdymo organą – MB vadovą.

Mažųjų bendrijų mokesčiai

Pirmiausiai pakalbėkime apie SODROS mokesčius. Yra taikomos dvi SODROS mokesčių tvarkos. Pirmoji – valstybinio socialinio draudimo (VSD) įmokos mokamos nuo asmeniniam naudojimui paimamų sumų. Nėra nustatyta minimalaus ar maksimalaus dydžio, tačiau numatyta, kad šis mokesčių mokėjimo būdas taikytinas su šiomis išlygomis:

  • Kai MB veiklą vykdo pirmus metus;

  • Kai pinigus asmeninėms reikmėms ima MB nariai, kuriems dar nėra 29 metų;

  • Kai MB nariai turi senatvės arba nedarbingumo pensiją;

  • Kai įmokos už juos sumokėtos pagal darbo sutartį ir kitais pagrindais;

  • Kai įmokas jie susimoka patys dirbdami pagal individualią veiklą.

Tai reiškia, kad pirmus metus dirbančioje MB SODROS mokesčiai bus skaičiuojami nuo neribotos sumos.

Antroji tvarka – VSD yra mokamas nuo asmeniniam naudojimui paimamų sumų, ne mažesnių kaip minimalioji mėnesinė alga. Jei asmuo yra kelių mažųjų bendrijų narys, mokesčiai mokami anksčiausiai įregistruotoje mažojoje bendrijoje.

Mokėti šio mokesčio nereikia tik tuo atveju, kai MB yra deklaravusi, kad nevykdo veiklos.

Kitas mokestis – privalomasis sveikatos draudimas (PSD). Kas mėnesį nuo minimalios algos yra mokami 9 proc. PSD mokesčio už kiekvieną narį, t. y. 27 eurai per mėnesį. Tačiau šio mokesčio mokėti nereikia tuo atveju, jei MB narys pagal darbo sutartį dirba kitur.

Gyventojų pajamų mokestis (GPM) toks pat kaip ir visur – 15 proc. nuo gaunamos algos.

Jei MB dirba pelningai, pasibaigus metams mokamas 15 proc. pelno mokestis.

Buhalterijos vedimas

Dėl MB buhalterinės apskaitos tvarkymo sprendimus priima jos narių susirinkimas. MB apskaitą, be Buhalterinės apskaitos įstatyme nurodytų subjektų, gali tvarkyti ir bendrijos narys.

MB finansines ataskaitas turi parengti šiais atvejais:

  • pasibaigus finansiniams metams;

  • kai siekiama atsiskaityti su iš MB savanoriškai pasitraukiančiu nariu;

  • kai siekiama paskirstyti MB pelną jos nariams už trumpesnį nei finansiniai metai laikotarpį.

MB įstatymas reglamentuoja jos atstovo kompetenciją. Be kitų jam priskirtų funkcijų, atstovas organizuoja MB apskaitą, finansinių ataskaitų sudarymą, apskaitos dokumentų saugojimą. Todėl tais atvejais, kai MB narių susirinkimas yra jos valdymo organas, atstovas organizuoja finansinių ataskaitų sudarymą, o bendrijos narių susirinkimas tvirtina šias finansines ataskaitas.

Apibendrinant galima teigti, kad mažoji bendrija – šeimos arba labai artimų, patikimų žmonių verslas. Prieš vykdant veiklą tokia forma, būtina atsižvelgti į tai, jog gali kilti nesklandumų, nesusikalbėjimų ir kitokių nemalonių situacijų.

lengvesnė buhalterija

 

 

 

 

 

 

www.lengvesnebuhalterija.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.