Veidai

Mamos Sondros ir dukters Medeinos šokiai su šunimis

Print Friendly, PDF & Email

Sondra Jonceva – profesionali šunų dresuotoja ir edukatorė. Kartu su dukra Medeina jiedvi šoka su… šunimis. „Jeigu pasaulyje šokiai su šunimis („fristailas“) yra labai išpopuliarėjęs sportas, tai Baltijos šalyse dar tik skinasi kelią“, – sako mažai kam girdėto aktyvaus laisvalaikio būdo entuziastės. 

Medeina Kauno Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centre siekia gyvūnų prižiūrėtojo specialybės, o kartu su mama Sonda aktyviai propaguoja šokius su šunimis. Šį rudenį lietuvės žibėjo Slovakijos atvirajame čempionate ir puikiai pasirodė Europos čempionate Italijoje, kur su savo 7 metų augintiniais Margiu ir Vėtra atliko du pasirodymus: Flinstono šokį ir lietuvių liaudies šokį klumpakojį.

Medeina labiausiai džiaugiasi, kad Margis, kuris vos dviejų mėnesių buvo rastas gatvėje ir Vėtra, kuri buvo paimta iš laikinųjų globėjų, dabar gali mėgautis tarptautine šlove, spindėti čempionatų aikštelėse ir džiaugtis buvimu kartu.

„Kiekvienas augintinis nusipelno meilės, šilumos, artimo ryšio ir geros priežiūros. Labai smagu, kad kažkada priimtas sprendimas priglausti šunelius, dabar dovanoja tiek daug gerų emocijų ir tikrą draugystę“, – sako mergina ir atskleidžia propaguojamų šokių niuansus.

Šį rudenį Sonda ir Medeina puikiai pasirodė Europos čempionate Italijoje, kur su savo 7 metų augintiniais Margiu ir Vėtra atliko Flinstono šokį ir lietuvių liaudies šokį klumpakojį.

Tango su šunimi irgi šokama dviese

Pasak Medeinos, šokių su šunimis sporto pakraipa „fristailas“, kuria užsiima jiedvi su mama, nėra apibrėžta pozicijų standartais. Šokis priklauso nuo šeimininko fantazijos bei ryšio su šunimi. Šiame sporte yra vertinamas šuns užsidegimas, noras vykdyti įvairias komandas, kurios sujungtos su muzikos elementais. Taip pat vertinamas šuns ir šeimininko komandinis darbas. Šeimininkai gali laisvai naudoti rankų, kojų ir kūno gestus muzikos interpretacijai.

„Fristailo“ tikslas – kad vedlys sugalvotų ir kartu su šunimi atliktų meninį pasirodymą skambant muzikai, pristatytų pasirodymą su akivaizdžiai bendradarbiauti norinčiu šunimi“, – pasakoja Medeina.

Šunų elgsenos specialistai sako, kad šokiai su šunimis – tai šiuolaikiškas, įdomus ir unikalus šunų sportas, kurį propaguojant galima pakoreguoti gyvūno elgseną ir užmegzti tvirtą ryšį. Tai puikus užsiėmimas žmonėms, kurie ieško linksmos veiklos su augintiniu ir nori atskleisti savo kūrybiškumą bei šuns sumanumą.

Siekiant paskatinti šunų savininkus, dresuotojus ir vedlius tobulinti bei gilinti savo įgūdžius dalyvaujant šokių su šunimis varžybose „Canine freestyle LT“ parengė „fristailo“ (šokių su šunimis) ir HTM (judėjimas greta pagal muziką) varžybų nuostatus, kuriuos patvirtino Lietuvos kinologų draugija.

Viena iš „Canine freestyle LT“ įkūrėjų – Medeinos mama, šio straipsnio herojė Sondra. Anot jos, taisyklės parengtos taip, kad visų veislių šunys galėtų konkuruoti vienodomis sąlygomis ir būtų užtikrinta šunų gerovė.

Šokis su šunimi – irgi menas

„Teisėjai varžybose vertina partnerystę ir bendradarbiavimą su šuniu, šokio sklandumą, šuns reagavimą, komandų ir signalų davimą. Daugiausia taškų skiriama už dėmesį šuniui, pasirodymo struktūrą, tolygų ir subalansuotą ringo naudojimą, tinkamą judesių skaičių, jų įvairovę, sudėtingumą, perėjimus, ryšius tarp judesių,“ – pasakoja Sondra.

Šokiuose su šunimi taip pat vertinamas meninis interpretavimas ir gyvūno gerovė.

Pasak specialistės, pasirodymas turi pabrėžti šuns savybes: veislę, charakterį, fizinius, protinius gebėjimus ir pan. Taip pat svarbi šuns sveikata ir sauga. Parenkant judesius būtina atsižvelgti į šuns kūno sandarą. Negalima atlikti judesių, dėl kurių šuo gali susižeisti, naudojami rekvizitai turi būti saugūs šuniui. Bet kuriuo metu, jei šuniui pasirodymas protiškai ar fiziškai per sunkus, vedlys turi nedelsdamas augintiniui padėti.

Sondros teigimu, šokti gali įvairaus amžiaus ir sudėjimo šunys. „Kai šuo jau moka bazines komandas ir turi bendro paklusnumo pagrindus, sukurti choreografiją ir išmokyti šokį sekasi greičiau. Jei ne, tuomet mokymosi laikas tampa ilgesnis. Taip ugdoma šeimininko kantrybė, kuriasi ryšys su augintiniu. Tai užsiėmimas, kuris turi būti malonus tiek šuniui, tiek jo šeimininkui,“ – sako pašnekovė.

Iliustracijoms panaudotos nuotraukos iš renginio Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centre.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.