Ar tikrai kūdikiui saugiausia miegoti viename kambaryje su tėvais? Kaip jį geriausia guldyti: ant nugaros ar ant šono? Ar gali mažylis miegoti lovoje kartu su tėčiu ir mama? Į šiuos svarbius klausimus, rūpinčius besilaukiančioms ar jau susilaukusioms šeimoms, atsako Šeimų mokyklėlės paskaitų apie saugų kūdikio miegą gydytoja Audronė Mulevičienė.
Ką pastebėjote, bendraudama ar stebėdama mamas ir tėčius, besiruošiančius vaiko atėjimui ir jo saugiam miegui?
Ruošiantis vaikučio gimimui mamos daug diskutuoja: kokią lovytę rinktis, koks čiužinukas geresnis (kokosinis, grikinis ir pan.), kokios spalvos patalynė geriausia, kad būtų lavinamas vaikutis. Susitelkiama į gražesnių, brangesnių daiktų pirkimą. Nereta šeima džiaugiasi galimybe įrengti atskirą kambarį vaikui nuo pirmųjų gyvenimo dienų. Taip, vaikui norisi atiduoti visa, kas geriausia. Deja, apie kūdikio saugumą ir apsaugą nuo galimų nelaimingų atsitikimų susimąstome retai.
Tuomet kas užtikrina saugų mažylio miegą? Kokias svarbiausias taisykles išskirtumėte?
Su Vilniaus visuomenės sveikatos biuru jau parengėme atmintinę tėvams, kaip saugiai migdyti kūdikius iki vienerių metų amžiaus. Svarbiausios jų šios:
Vaikas turėtų miegoti 1) viename kambaryje su tėvais, 2) ant tvirto čiužinio, 3) ant nugaros, 4) kojomis prie savo lovelės kojūgalio.
Vilniaus visuomenės sveikatos biuro organizuojamų Šeimų mokyklėlės paskaitų apie saugų miegą metu kalbame apie tai, kodėl rekomenduojama migdyti kūdikius tik taip ir ne kitaip, kaip keitėsi šios rekomendacijos metams bėgant. Manau, kad labai svarbu suprasti šias taisykles. Tuomet nekyla abejonių, kas užtikrina vaikučio saugumą. Pasaulio mastu šios priemonės padėjo ženkliai sumažinti kūdikių mirštamumą nuo staigios kūdikių mirties sindromo.
Kodėl rekomenduojama guldyti mažylį ant nugaros?
Nemažai diskusijų kyla dėl migdymo ant šono ir nugaros. Kampanija „Miegu ant nugaros“ pasaulyje pasidėjo 1987 m. Ji padėjo ženkliai sumažinti kūdikių mirštamumą nuo staigios kūdikių mirties sindromo (SKMS). Tuo pačiu buvo tęsiami moksliniai tyrimai ir pastebėta, kad mažylio padėtis ant šono nėra stabili. Vaikučiui pasivertus ant pilvo, SKMS rizika išauga dar labiau. Nuo 2005 m Amerikos pediatrų draugija, o su ja kartu ir kitos organizacijos, migdymą ant nugaros rekomenduoja kaip vienintelę saugią pozą kūdikiui. Taip, mamos bijo, kad vaikutis, gulėdamas ant nugaros, gali užspringti. Paskaitos metu kalbamės apie tai, kokius apsauginius refleksus mažylis turi. Atliekant didelės apimties mokslinius tyrimus įrodyta, kad gulint ant nugaros nelaimingų atsitikimų rizika nepadidėjo.
O ar saugu mažyliui miegoti lovoje kartu su tėvais, jeigu jiems taip patogiau: galima žindyti neiškeliant vaikučio iš lovos, nereikia vėl grąžinti atgal į lovytę?
Kalbant apie vaikučio miegą tėvų lovoje, vieningos nuomonės nėra. Kai kuriose šalyse, pavyzdžiui, JAV, griežtai nerekomenduojama kūdikio migdyti tėvų lovoje. Tuo tarpu kitos šalys, pavyzdžiui, Jungtinė Karalystė, ir organizacijos, pvz., UNICEF, laikosi nuomonės, kad tėvai pasirenka, kur migdys savo kūdikį, ir prisiima visą atsakomybę už jo saugumą. Sveikatos priežiūros specialistų pareiga – suteikti tėvams visą informaciją apie galimus pavojus, trūkumus ir privalumus ir leisti tėvams pasirinkti, patarti, kaip namų aplinką paversti saugia vaikui. Juk vis dėlto nakties metu tėvų niekas nekontroliuoja. Tai jų atsakomybė, turint visas žinias, priimti sprendimą ir atsakomybę už pasekmes. Paskaitos metu taip pat aptariame ir šiuos klausimus. Tai iš tiesų svarbi paskaitos dalis ir vienintelio teisingo atsakymo nėra, todėl kyla daug diskusijų.
Kaip kūdikio sveikata ir saugumas susijęs su tuo, kad jis miega šalia tėvų (tame pačiame kambaryje) arba atskirai, kitame kambaryje?
Pasaulyje neabejojama vienu – kūdikiui tėvų artumas yra būtinas. Jeigu jis yra migdomas viename kambaryje su tėvais, staigios kūdikių mirties sindromo rizika sumažėja. Tėvų instinktų, sugebėjimo pajusti, kas vyksta vaiko lovytėje, nepakeičia jokios mobiliosios auklės ir kiti modernūs įrenginiai.
Ar nemanote, kad kalbėjimas apie staigios kūdikio mirties sindromą (SKMS) sukelia tėvams papildomo nerimo?
Nemanau, kad reikia vengti kalbos apie SKMS. Taip, yra įgimtų rizikos veiksnių, kurių mes negalime pakeisti. Vis dėlto mes, tėvai, galime sukurti saugią aplinką vaikui miegoti, ir tai iš tiesų yra labai daug. Ne mažiau svarbus toks paprastas dalykas – kūdikio maitinimas vien tik motinos pienu iki 6 mėn. amžiaus padeda sumažinti SKMS riziką net 80 procentų. Taigi, mums belieka padiskutuoti, pasikalbėti ir pasiruošti laimingai tėvystei.
Gegužės ir birželio mėn. Šeimų mokyklėlės paskaitų grafikas ir informacija apie registraciją čia.