Aktualu

Koronavirusas: 2 savaitėms uždarius švietimo įstaigas, „Šviesa“ mokiniams siūlo išeitį

Print Friendly, PDF & Email

Koronavirusas rodo nagus: nuo kovo 13 d. rekomenduojama, o nuo kovo 16 d. iki kovo 27 d. privalomai stabdomas ugdymo, mokymo ir studijų procesas visose švietimo įstaigose. Tai reiškia, kad šalyje mažiausiai dvi savaites neveiks universitetai, kolegijos, mokyklos, dienos ir užimtumo centrai, darželiai, neformaliojo švietimo įstaigos. Toks sprendimas priimtas Vyriausybės posėdyje.

Valstybės lygio ekstremalios situacijos operacijų vadovo, sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, ugdymo įstaigos vienareikšmiškai yra tos vietos, kur itin didelė rizika, jog koronavirusas išplis.

„Šių priemonių ėmėmės nedelsiant, siekdami užkirsti kelią galimoms naujojo koronaviruso grėsmėms. Kad šis sprendimas būtinas jau dabar rodo kitų valstybių pavyzdžiai, kai vėliau gali būti ir per vėlu. Tikiu, kad šiuolaikinės technologijos puikiai pasitarnaus, kad ugdymosi procesas, esant reikalui, vyktų toliau. Saugokime save ir kitus“, – sako ministras A. Veryga, pabrėždamas gyventojų sąmoningumo svarbą paisyti visų prevencinių rekomendacijų šiuo laikotarpiu.

Vaikai galės pabūti namie vieni

Koronavirusas turi būti stabdomas visomis priemonėmis, todėl švietimo įstaigose paskelbtos privalomos dviejų savaičių mokinių ir studentų atostogos. Pasak švietimo, mokslo ir sporto ministro Algirdo Monkevičiaus, esant poreikiui, atostogos galės būti pratęstos.

Kitą savaitę bus patikslinta, kokių atostogų dalies (pavasario, vasaros) bus atsisakyta vėliau. Taip pat bus svarstoma dėl kitų mokymosi formų tokiu atveju, jei dviejų savaičių karantino nepakaktų. Pedagogai per mokinių atostogas dirba, tačiau įstaigos nustato darbą nuotoliniu režimu. Savivaldybės privalės užtikrinti vaikų priežiūrą išskirtiniais atvejais įstaigose, jeigu to neįmanoma įgyvendinti namuose.

Rekomenduojam darbdaviams užtikrinti galimybes tėvams, auginantiems vaikus, dirbti nuotoliniu būdu, o nesant tokiai galimybei išduoti nedarbingumo pažymėjimą tokia pat tvarka, kaip įtariant kontaktą su užkrėstu asmeniu.

Lietuvoje jaunesni nei 6 metų vaikai arba vaikai su negalia, atsižvelgiant į jų specialiuosius poreikius, be objektyvios būtinybės neturėtų būti paliekami vieni, juos turėtų prižiūrėti arba suaugusieji, arba vyresni nei 14 metų paaugliai. Tai reiškia, kad sustabdžius ugdymo procesą mokinukai jau galėtų pabūti vieni namuose, o darželinukams reiktų vyresniųjų priežiūros.

„Norime informuoti tėvus su mažais vaikais, kad laikinai sustabdžius ugdymo procesą, egzistuoja net keletas galimybių, kaip galima jais pasirūpinti. Rekomenduojame pirmiausia tartis su darbdaviais dėl nuotolinio darbo, o jeigu tai neįmanoma, tuomet kreiptis dėl nedarbingumo pažymėjimo, pasitelkti giminaičių pagalbą arba išeiti trumpų atostogų“, – teigia socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.

Variantai, kuriuos gali pasirinkti tėvai ir globėjai, auginantys mažus vaikus

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija informuoja, kokius variantus gali pasirinkti tėvai ir globėjai, auginantys mažus vaikus, kuriems reikia priežiūros:

NUOTOLINIS DARBAS. Tėvai ar globėjai gali prašyti darbdavio galimybės dirbti nuotoliniu būdu. Jeigu darbdavys neįrodo, kad nuotolinis darbas sukeltų per dideles sąnaudas, jis privalo tenkinti darbuotojo prašymą dirbti nuotoliniu būdu ne mažiau kaip 1/5 viso darbo laiko, kai to pareikalauja nėščia, neseniai pagimdžiusi ar krūtimi maitinanti darbuotoja, taip pat – darbuotojai, auginantys vaiką iki 3 metų, vieni auginantys vaiką iki 14 metų arba neįgalų vaiką iki 18 metų.

NEDARBINGUMO PAŽYMĖJIMAS. Kai švietimo įstaigoje paskelbiamas infekcijų plitimą ribojantis režimas, darželinukų, priešmokyklinukų ir pradinukų tėvai ar globėjai gali kreiptis dėl nedarbingumo pažymėjimo ne ilgiau nei 14 kalendorinių dienų išdavimo. Šiuo laikotarpiu iš „Sodros“ mokama ligos išmoka, kuri siekia 65,94 proc. nuo atlyginimo „ant popieriaus“.

ATOSTOGOS. Tėvai arba globėjai gali prašyti darbdavio suteikti atostogas – kasmetines arba nemokamas.

PAGALBA. Vaiku gali pasirūpinti kiti tėvų parinkti asmenys: seneliai, vyresni broliai ar seserys ir panašiai.

Dėl koronaviruso plitimo grėsmės pamokas mokyklose sustabdė ir kitos Europos šalys. Mokyklos laikinai uždaromos Italijoje, Ispanijoje, Vokietijoje ir Prancūzijoje. Be mokinių iš šalių, kuriose didžiausias viruso protrūkis, pamokų kurį laiką nelankys ir Danijos, Lenkijos, Čekijos, Rumunijos, Graikijos mokiniai. Kitose šalyse veiklą stabdo pavienės mokyklos, kuriose fiksuotas koronaviruso atvejis, tačiau šalies mastu ribojamas dalyvavimas masiniuose renginiuose, atšaukiamos mokinių ekskursijos.

Išeitį siūlo „Šviesa“

Kylant klausimui, kas šiuo laikotarpiu pasirūpins tinkamu moksleivių mokymosi procesu ir pasiruošimu egzaminams, išeitį pasiūlė didžiausia Lietuvos vadovėlių ir mokomosios literatūros leidykla „Šviesa“.

Kaip teigia „Šviesos“ vadovė Milda Juonė, įmonė nusiteikusi geranoriškai pagelbėti pedagogų bendruomenei ir užtikrinti nepertraukiamą 1-12 klasių moksleivių ugdymo procesą nuotoliniu būdu, pasiūlydama nemokamą prieigą prie skaitmeninės mokymo(si) platformos EDUKA klasė.

„Suprantame šalyje kilusią neeilinę situaciją ir esame pasiryžę pagelbėti mokytojams, moksleiviams ir jų tėveliams. Mūsų vaikų ugdymo procesas yra itin svarbus, todėl negalime leisti, kad dėl viruso grėsmės tai nukentėtų. Kviečiame mokyklas nuo kovo 13 d. naudotis EDUKA klase visu karantino laikotarpiu nemokamai ir tęsti ugdymo procesą nuotoliniu būdu“, – pasakoja M. Juonė.

Ji detalizuoja, kad šiuo atveju jokių papildomų sąlygų nėra – mokytojai bei moksleiviai iš visos Lietuvos, nepriklausomai nuo savivaldybės, kurioje veikia ugdymo įstaiga, gali prisijungti internete ir nemokamai naudotis skaitmenine ugdymo platforma nuotoliniu būdu, kol šalyje nebus atšauktas karantinas.

„Šioje sistemoje mokytojai turi galimybę naudotis skaitmeniniais vadovėliais, metodine medžiaga, skaitmeninėmis užduotimis, užduočių vertinimais ir užduočių rezultatų ataskaitomis. Tuo metu moksleiviai šioje sistemoje ras visus reikalingus skaitmeninius vadovėlius ir mokytojo priskirtas užduotis“, – pasakoja „Šviesos“ vadovė.

Nevyks masiniai renginiai

Ministrų kabinetas taip pat nusprendė, kad jokie masiniai reginiai uždarose patalpose Lietuvoje nevyks bent iki kovo 27 d. Šie privalomi reikalavimai galios visoms šventėms, sporto renginiams, teatrams, koncertams, parodomos ir kitiems renginiams, įskaitant ir VšĮ „Versli mama“ vykdomą bandomąjį projektą Geros nuotaikos programa, kurio veiklos vyksta Kazlų Rūdos bei Visagino savivaldybėse. geros nuotaikos programa_logo_versli mama

Renginiai lauke, kuriuose dalyvautų mažiau nei 100 dalyvių, galėtų vykti tik tuo atveju, jei juose organizatoriai užtikrintų galimybes pasirūpinti rankų higiena bei garantuotų, kad renginyje nebus parvykusių iš paveiktomis teritorijomis paskelbtų šalių. Taip pat, organizuojant renginius, turėtų būti atsižvelgta į auditoriją – didžiosios jos dalies neturėtų sudaryti rizikos grupėje esantys žmonės, t. y. senjorai, sergantys lėtinėmis ligomis.

Atsižvelgdama į šias rekomendacijas, Geros nuotaikos programa laikinai stabdo du kartus per savaitę vykstančias minibatutų treniruotes, tačiau ir toliau skatina vaikščioti po 10 000 žingsnių per dieną. Sveikos gyvensenos specialistai pabrėžia, kad aktyvus judėjimas gryname ore teigiamai veikia nuotaiką ir stiprina natūralius organizmo apsauginius pajėgumus.

Numatyta, kad tokios priemonės bus taikomos iki 2020 m. kovo 27 d. Esant reikalui, ribojimai galės būti pratęsti valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo sprendimu.

Masinius renginius ir susibūrimus daugelis Europos Sąjungos (ES) šalių jau riboja. Austrija, Čekija, Slovėnija jau yra uždraudusios renginius, kuriuose daugiau kaip 100 dalyvių, Danija planuoja tokių priemonių imtis artimiausiu metu, kai kurios kitos šalys riboja masinius renginius, kuriuose dalyvauja daugiau kaip 500-1000 žmonių (Švedija, Belgija, Prancūzija, Vokietija, Rumunija, Liuksemburgas, Šveicarija), apie visų renginių ribojimą neįvardinant konkrečių dalyvių skaičiaus yra paskelbusios Italija, Kipras, Lenkija, Airija.

________________________________________________________________________________

Taip pat skaitykite:

Geros nuotaikos programa: 10 000 žingsnių receptas pagal Vladą Musvydaitę

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.