Moterys pradėjo dirbti palyginus visai neseniai (1980-1990 m.) ir sulaukė daugybės įspėjamųjų šūksnių esą tai pakenks jų sveikatai, išsekins, juk neva neįmanoma suderinti darbo su visaverčiu rūpinimusi šeimos gerove.
Dabar galime drąsiai tvirtinti, kad tai netiesa: darbas ir šeimos interesai yra puikiai suderinami.
Maža to, naujausi tyrimai rodo, kad moterys, atliekančios kelis skirtingus vaidmenis darbe, šeimoje, bendruomenėje yra sveikesnės tiek fiziškai, tiek emociškai už tas, kurios jų turi mažiau. Moterys, turinčios daugiau vaidmenų (ne vien laimingą šeimą, bet ir darbą, savanorišką veiklą ir kt.) būna linksmesnės, rečiau išgyvena depresiją, patiria mažiau nerimo net susidūrusios su stipriais išgyvenimais, tokiais kaip sunki liga, artimo netektis, pažeminimas darbe.
Kokia yra „devyndarbės“ arba skirtingų vaidmenų nauda:
Pirma, moterys, turinčios daugiau nei vieną užsiėmimą, turi ir keletą pasitenkinimo bei savigarbos puoselėjimo šaltinių: kai vienoje srityje daug įtampos, kiti vaidmenys gali ją atsverti suteikdami teigiamų išgyvenimų.
Antra, kiekvienas moters prisiimamas vaidmuo tiek namuose, tiek darbe reikalauja skirtingų gebėjimų ir įgūdžių. Turint keletą vaidmenų prasiplečia moters akiratis, įgyjama įvairios patirties, didėja savivoka, tobulėja įgūdžiai ir kaupiasi žinios. Tai, kas sukaupta viename vaidmenyje, galima panaudoti kitame, vienas vaidmuo suteikia pranašumą kituose.
Trečia, skirtingi vaidmenys gyvenime suteikia galimybę bendrauti su daugybę įvairiausių žmonių, į kuriuos galima kreiptis pagalbos įvairiausiuose gyvenimo situacijose, stiprinamas saugumo jausmas.
Ketvirta, dirbančios (ar verslaujančios) moterys pačios turi pajamų šaltinį, o tai be jokios abejonės stiprina savigarbą ir pasitikėjimą savimi, užtikrina geresnį gyvenimą visai šeimai.
Taigi naujausi tyrimai rodo, kad mamos reikia ne tik auginti vaikus: kad gerai jaustųsi moteris turi turėti mėgstamą darbą ar (ir) visuomeninę veiklą, kuri leistų dalį laiko atitrūkti nuo šeimos.
Tiesa, turime pažymėti, kad visgi vaidmens kiekybė yra svarbiau už vaidmenų kiekį. Žinoma, blogai kai dirbi sekinantį ar ypač nemėgstamą darbą – tai kelia įtampą ir tikrai negeneruoja ankščiau vardijamos naudos.
leitavis says:
Is kur sitie teiginiai jog moterys pradejo “dirbti palyginus visai neseniai (1980-1990 m.)”? Gal pradet nuo baudziavos, vergijos laiku ir baigt industrine visuomene, kur moterys dirbdavo po 14-18 valandu (USA ir UK)? Kas is vis situos berascius autorius paleidzia i eteri? Na NEGALIMA sitaip BEGEDISKAI ir neatsakingai MELUOT.
leitavis says:
Ir as pasiruoses kvescionuot teigini, kad seimos padetis(perkamoji galia) vakaru visuomenej pagerejo nuo ~ 1950/60 metu (USA) pradejus dirbt abiem seimos nariams.Faktas kaip blynas – vaikams liko drastiskai maziau laiko/demesio, seimos instutitas pradejo byret, skyrybu skaicius soko iki nematytu aukstumu. As tikrai nebuciau toks drasus (laukiu skaitiniu irodymu) taip drasiai teigt apie visus auksciau paminetus “privalumus”.