Nors sąvoka nebankinis faktoringas verslo žodyne atsirado prieš 5 metus, daugelis verslių mamų apie jį sako vis dar negirdėjusios. Ką iš tiesų apima ši paslauga ir kuo ji gali būti naudinga mamos verslui?
Kaip aiškina kompanijos, kuri Lietuvoje pirmoji ėmė siūlyti šią paslaugą, atstovai, faktoringas – tai sąskaitų finansavimas, apimantis visą paslaugų kompleksą.
Pirma, tai galimybė iš karto gauti lėšų. Kai įmonė už atliktus darbus ar produktus išrašo sąskaitą, jos apmokėjimo iš pirkėjo gali tekti laukti kelis mėnesius ar ilgiau. Pasinaudojus faktoringu, iki 90 proc. sąskaitos sumos gaunama per pora dienų, likusi dalis – kai pirkėjas apmoka sąskaitą. Gautus pinigus verslas gali iš karto panaudoti veiklai bei plėtrai.
Antra, tai pirkėjų mokumo vertinimas. Įmonė sužino apie savo pirkėjų mokumą ir gali reaguoti į jo pasikeitimus.
Kiekvienas faktoringo sandoris yra vertinamas iš 2 perspektyvų, t. y. kliento ir pirkėjo. Jų abiejų nemokumo rizikos lygis leidžia spręsti apie bendrą sandorio riziką. Faktoringo specialistai padeda klientams atsirinkti tinkamus, stabilius ir mokius pirkėjus.
„Tuo siekiama ilgalaikės partnerystės ir bendro augimo. Informatyvi vidinė klientų ir jų pirkėjų reitingavimo sistema, beveik 5 metų finansavimo patirtis, draudimo duomenų bazė, kreditų biurai bei vieša informacija padeda identifikuoti grėsmes bei užtikrinti tvarų klientų verslo augimą“, – komentuoja Edmundas Volskis, „Factris LT1“ Rizikos skyriaus vadovas.
Trečias faktoringo paslaugos komponentas – prekinio kredito draudimas. Ši paslauga apsaugo įmonę nuo pirkėjų nemokumo rizikos.
„Tai reiškia, kad pasinaudojus šia paslauga, klientui nebegalioja regreso reikalavimas, kai už nemokaus pirkėjo paliktas skolas reikia atsiskaityti pačiam klientui. Klientas, gavęs faktoringo bendrovės finansavimą, yra užtikrintas, jog visos lėšos priklauso jam ir kreditorius (faktoringo bendrovė) neturės teisės prašyti lėšų grąžinimo. Pirkėjo nemokumo atveju visą skolos valdymo procesą administruos draudimo bendrovė, o nepavykus atgauti pinigų iš pirkėjo draudikas kompensuos finansuotos sąskaitos dalį“, – sako E. Volskis.
Kas gali naudotis faktoringu
Dauguma verslių mamų apklausose nurodo veikiančias pagal individualią veiklą su pažyma arba verslo liudijimą. Deja, joms faktoringas neturi ko pasiūlyti, nes finansuoja tik juridinį statusą turinčius asmenis: individualias įmones (IĮ), mažąsias bendrijas (MB), uždarąsias akcines bendroves (UAB), akcines bendroves (AB), viešąsias įstaigas (VšĮ).
Pasak „Factris LT1“ rinkodaros vadovės Liudmilos Dobilienės, faktoringas gali padėti ir tiems juridiniams asmenims, kurie įgyvendina fondų ar biudžetų lėšomis finansuojamus projektus. Juose dažnai prašoma iki galo atsiskaityti su visais tiekėjais, o tada kompensuojamos patirtos sąnaudos. Daugeliui nevyriausybinių organizacijų, neturinčių pajamų iš komercinės veiklos, tai tampa tikru iššūkiu.
„Ne pelno siekiančių juridinių asmenų atveju, faktoringas reikštų išrašytų sąskaitų, t. y. gautinų sumų iš pirkėjų, finansavimą. Pasinaudojus faktoringu, iki 90 proc. sąskaitos sumos gaunama per 24 val., likusi dalis – kai klientas apmoka sąskaitą“, – sako L. Dobilienė.
Naudodamas faktoringo paslaugą, pinigus už neapmokėtas sąskaitas verslas gali gauti iš karto, nestabdydamas svarbių verslo augimo ir vystymosi procesų. Kitaip sakant, užtikrinamas pastovus apyvartinių lėšų srautas ir įmonės operacijų vientisumas.
Faktoringo kainodara kiekvienu atveju yra individuali, tačiau palūkanų norma paprastai siekia nuo 0,9 proc. už 30 d. Pasiūlymas dėl faktoringo sąlygų susidomėjusiai įmonei dažniausiai pateikiamas per 24 valandas nuo visų reikalingų dokumentų ir informacijos surinkimo.
Skolos išieškojimas – ne verslo rūpestis
Anot faktoringo specialistų, įmonės gali pasinaudoti ir skolos išieškojimo paslauga. Tai reiškia, kad tuo atveju, jei finansuotos sąskaitos vėluojamos apmokėti, įmonei nereikia rūpintis dėl lėšų atgavimo iš pirkėjo.„Siekiame padėti klientui greičiau atgauti pinigus. Specialiai tam tikslui turime visą sistemą, į kurią įeina automatizuoti pranešimai, jeigu reikia, kontaktuojama papildomai, aiškinamasi vėlavimų priežastis, raginama sumokėti skolą, taip sutrumpinant pinigų ciklą bei sumažinant finansavimosi kaštus klientams“, – sako „Factris LT1“ Rizikos skyriaus vadovas.
Jeigu klientas draudžia savo sąskaitas nuo pirkėjo nemokumo rizikos, skolą iš pirkėjo išieško draudimo bendrovė.
Asmeninis konsultavimas ir patarimai
Įmonėms, norinčioms kreiptis į faktoringo bendrovę, „Factris LT1“ specialistai pataria atsakyti į šiuos reikšmingus klausimus:
- Kokią naudą įmonei duos „greitesni“ pinigai? Ar jie leis subalansuoti pinigų srautus, pasiruošti augimui, kokybiškiau teikti prekes ar paslaugas, patenkinti kreditorių reikalavimus, laiku atsiskaityti su tiekėjais, darbuotojais?
- Ar pelno marža leidžia pasinaudoti faktoringo paslauga?
Teigiami atsakymai į šiuos klausimus leis užtikrintai žinoti tikslus ir lengviau gauti reikiamą finansavimą.
Paprasčiausias būdas kreiptis dėl faktoringo – užpildyti paraišką internetu. Toliau viskas labai paprasta: per kelias valandas nuo paraiškos pateikimo su ją užpildžiusiu susisiekia asmeninis vadybininkas, kuris ir lydi klientą viso proceso metu. Jis tampa kliento finansiniu konsultantu ir tarpininku, atstovaujančiu kliento interesams.
________________________________________________________________________________
Taip pat skaitykite:
Slaptos Google Chrome funkcijos – kaip iš naršyklės gauti dar daugiau