„Lietuva yra mokesčių rojus“, – patogiai išsipleikęs salės gale pareiškia tūlas tautos išrinktasis Mečislovas Zaščiurinskas, ir visa eilė vaikus auginančių verslininkių atsisuka pasižiūrėti: iš aukštai kritęs ar šiaip bloguoja? Šalia sėdinti socialinių mokslų daktarė, dėsčiusi ekonomiką universitete, kikena, bet čia pat susizgribusi persijungia į atsitiktinio krenkštimo režimą.
Po pirmojo ir kol kas vienintelio Seime įvykusio verslių mamų susitikimo su politikais jaučiuosi apie lietuvišką mokesčių rojų sužinojusi neįkainojamos informacijos. Informacija, ko gero, slapta, nes jei būtų prieinama plačiajai visuomenei, ši neneštų mėsų kuo toliau iš šalies, kauštelėjusi nuogais užpakaliais neslankiotų aplink Vyriausybę, protestuodama prieš naująjį socialinį modelį, ir apskritai nekiltų kraujo puta vien išgirdusi žodį mokesčiai.
Kad Lietuva yra gana nuostabi vieta vaikams auginti, galvoja netgi kai kurios mamos. Ir taip galvoti yra visai gerai, ypač jei turi tik vieną vaiką ir neturi ambicijų imtis verslo. O jei dar tokios rojaus gyventojos kaip Dangutė Mikutienė pažada krūtine uždengti prezidentūros fasadą su visais įėjimais ir išėjimais, kad tik sprendimus priimantys asmenys neišsprūstų iš rūmų tol, kol motinystės išmokos nebus grąžintos į ikikrizinį lygį, rojaus vartais išvis tampa ranka pasiekiami.
„Ne visos gali verslą daryt, o gauti pirmais vaiko auginimo metais 100 proc. buvusio atlyginimo visos norėtų“, – aiškina man tokios mamos, ir aš nesiginčiju: gaunanti niekada dorai nesupras tos, kuri vien iš savo idėjų, kompetencijų, ryšių, noro, užsispyrimo, laiko ir sunkaus darbo kuria apčiuopiamą vertę lygioje vietoje, dažnu atveju nuo nulio, o pirmaisiais metais – dar ir į minusą. Paprasta tiesiog norėti gauti, bet sugalvoti, kaip uždirbti sau ir kitiems, gana sudėtinga. Ir vien jau todėl tai darančių yra nedaug.
„Jei jūs esate vaiko priežiūros atostogose bei gaunate motinystės (tėvystės) pašalpą ir Jums suteikiamos nėštumo ir gimdymo atostogos laukiantis kito vaiko, Jūs turite teisę gauti motinystės pašalpą. Jums bus mokamos abi šios pašalpos, tačiau bendra pašalpų suma negali būti didesnė kaip 100 proc. Jūsų kompensuojamojo uždarbio“, – skelbia tetulė „Sodra“ savo svetainėje.
Bet kuri, turinti verslą, pasakys, kad verslas – tai tarsi dar vienas vaikas, kurį norisi išlaikyti gyvą ir tada, kai po širdimi suspurda nauja, žmogiška gyvybė. Tik štai lietuviškame mokesčių rojuje tokiems verslams-vaikams pirmaisiais jų gyvenimo metais oficialiai finansiškai išsukiojamos rankos ir kojos, o norinčioms apsaugoti savo kūdikius nuo suluošinimo, tenka slapstytis kuo tamsesniame šešėlyje. Versli mama žino: nustosi judinti reikalus – sustingusį verslo lavonėlį galėsi užkasti jau po kelių mėnesių.
„Taigi darykit jūs tą savo verslą ir po gimdymo, jeigu jau taip norite, kas trukdo“, – vis tiek niekaip neįsikerta, kuo verslininkėms neįtinka tos motinystės pašalpos, tautos išrinktoji Birutė, ir todėl ją kartais vadina Atvėsaite. „Birute, bet kaip oficialiai gauti iš verslo pajamas ir motinystės pašalpą vienu metu?“ – klausiu jos, ir Birutė nebeįsikerta visai. Pastaruoju metu jai tokių sudėtingų klausimų jau nebeuždavinėja, o būdama ūkio ministre skirtumo tarp vyrų ir moterų verslo ji greičiausiai neįmatė. Lietuviškame mokesčių rojuje vaikštoma lygių galimybių akiniais niauktais stiklais.
Gavai retą progą prisidurti eurą kitą prie socialiai remtino šeimos biudžeto? Šį mėnesį pašalpos negausi! Prieš 8 dienas pagimdei trečią vaiką? Kas mums darbo, mes iš „Sodros“ ir neplaniniame patikrinime privalo dalyvauti įmonės direktorė! Ne, buhalteris pavaduoti negali, važiuok vidury žiemos su savaitės kūdikiu į biurą rodyti popierių. Kodėl keliolika unitazų turinčiame viešbutyje santechnikas dirba tik 0,25 etato? Sakot, skandinaviški unitazai retai genda? Ir apskritai jau penkti metai iš eilės to paties klausiam? Mūsų darbas klausti, ir geriau nebandykit neatsakyti. Studentai pas jus dirba vakarais po trečdalį etato? Na ir kas, kad pilnų etatų susidaro tik 6 – darbuotojų pavardžių tai juk 12! O jei pavardžių daugiau negu 10, įmonė, vadinasi, nebe maža, ir lengvatinis pelno mokesčio tarifas jai nepriklauso.
„Tai kažin kiek tokių verslus turinčių motinų yra?“ – beklausydama staiga susimąsto Birutė, ir tai yra protingiausia per visą diskusiją jos pasakyta frazė. Salės gale susinepatogina ir tūlas tautos išrinktasis Mečislovas: „Va, matai, Ūkio ministerija mums sako vienaip, dabar jūs čia sakot kitaip…“ Bet žodžių apie mokesčių rojų kažkodėl neatsiima. Matyt žino, kur padėti raktai nuo to rojaus vartų.
Bepurenant dirvą antrajam verslių mamų susitikimui su politikais, iš lietuviško mokesčių rojaus apologetų atskrieja laiškas su tekstu: Seimo Vaiko gerovės parlamentinės grupės pirmininkės Rimantės Šalaševičiūtės pavedimu informuoju, kad 2016 m. birželio 29 d. (trečiadienį) 15 val., Seimo K. Antanavičiaus salėje ( Seimo III r. II a.) vyks Seimo vaiko gerovės parlamentinės grupės posėdis/diskusija kartu su VšĮ „Versli mama“ vadove bei versliomis mamomis. Uždėkit man antrus akinius ant tų, kuriuos padirbino Fielmann, bet žiūriu ir savo akimis netikiu: verslių mamų diskusijoje nebeliko verslių mamų!
„Šitaip kelti klausimų, kaip jūs keliate Seimo nariams, mes negalime – yra ir etika, – motinišku pamokslaujamu tonu paskambinusi aiškina tautos išrinktoji Rimantė Šalaševičiūtė, kai jos patarėja jau nebeišdrįsta atsakyti į mano laišką, kuriame išdėsčiau viską, ką apie tai galvoju. – Jūsų duotos temos po gražiu pavadinimu paslėptos <…>. Seimo parlamentinės Vaiko gerovės grupės darbotvarkėje taip rašyti, kaip jūsų buvo laiške parašyta, būtų neetiška, kviečiant pareigūnus atvykti į diskusiją“.
Pasivaikščiokit po lietuvišką mokesčių rojų iki rudens, gerbiamieji. Ir tada apie etiką pasikalbėsime prie balsadėžių.
Birželio 29 d. numatytas antrasis verslių mamų diskusijų su politikais raundas oficialiai atšauktas dėl tą pačią dieną vykusio nenumatyto Seimo posėdžio.
Jolanta says:
Pasakysiu atvirai: kai pamačiau, su kokiais Seimo nariais vyko susitikimas, apsidžiaugiau, kad jame nedalyvavau. Nes kalbėtis su neadekvačiais – iššūkis, kurį man tenka sutikti savo darbe ne taip jau retai. Tik už tai aš atlygį gaunu. O ką gavo verslios mamos? Spjūvį į veidą, pavadintą “etika”. Ir dar kieno pavadintą – viešai prisipažinusios kyšininkės, etiškos buvusios Sveikatos apsaugos ministrės, po keliolikos sunkiai išvargtų parašų, įtakojančių mūsų sveikatos politiką, bėgančią už kampo dūmelio sutraukti.
Versli mama says:
Pirmajame susitikime su versliomis mamomis p. Šalaševičiūtė nedalyvavo. Tekste minimas atvejis yra susijęs su antrojo, neįvykusio susitikimo organizaciniais užkulisiais. O pirmojo susitikimo metu iš politikų pusės buvo išsakyti mažiausiai 3 konstruktyvūs pasiūlymai, kaip pagerinti aplinką mamos verslui: 1) nelaikyti motinystės draudžiamuoju įvykiu (pasiūlė socialinių reikalų ekspertas, buvęs vidaus reikalų ministras A. Melianas), 2) kai kuriems verslams leisti naudotis vadinamaisiais “čekiais”, kuriuos pateikus, už gautas tam tikro dydžio su darbo santykiais susijusias pajamas neatimama priklausanti socialinė išmoka (pasiūlė Seimo narys, buvęs žemės ūkio ministras K. Starkevičius; šiuo metu minėtoji praktika plačiai taikoma žemės ūkyje), 3) motinystės išmokas keisti visoms socialinėms grupėms vienodo dydžio vaiko pinigais, ypač atsižvelgiant į Lenkijos gerąją praktiką (pasiūlė Seimo narė V. Aleknaitė-Abramikienė). Taigi šnekėti yra apie ką, ir tai tikrai bus daroma rudenį.