Moteriškai

Kaip išvengti rimtų sveikatos sutrikimų po dantų traumos?

Print Friendly, PDF & Email

Dantų traumos visuomet sukelia nemažai streso – neretai jas lydi itin erzinantis skausmas, o kur dar estetinės problemos. Dantų traumos įvyksta įvairiai – kartais pakanka atsikąsti per kieto maisto, kartais kritimų, slydimų metu, susidūrimų metu sportuojant, dalyvaujant intensyviame eisme kelyje ir pan. Ne visuomet dėl traumų kreipiamasi į odontologus,  tačiau svarbu suprasti, kad net įskilimas (kuris kartais gali likti tiesiog nepastebėtas) gali ilgainiui sukelti rimtesnių odontologinių problemų. Tad šiame straipsnyje aptarsime dantų traumų rūšis ir būdus, leisiančius išvengti rimtesnių sveikatos problemų.

Traumų rūšys

Dantų traumų gali būti įvairių. Dantis gali ne tik įskilti, bet ir nuskilti, tapti paslankus ar visai išskristi. Taip pat danties sužalojimas gali būti ir visai nežymus ir akiai nematomas. Tokiu atveju dažniausiai atsiranda jautrumas karščiui, šalčiui, spaudimui. Taip nutinka todėl, kad pažeidžiamas emalis, o po juo esantis nervas yra jautrus išoriniams veiksniams. Taip pat gali lūžti danties karūna ar net šaknis. Bet kuriuo atveju, po bet kokios traumos svarbu nedelsiant užsiregistruoti vizitui pas odontologą.

Ką daryti susižeidus dantis?

Pirmiausia, reikia nuvykti pas profesionalų odontologą, kuris įvertins individualią situaciją. Vėliau, priklausomai nuo situacijos, specialistas paskirs reikiamą gydymą, pavyzdžiui, dantų plombavimą, endodontinį gydymą, protezavimą arba implantavimą. Išsamiau, apie kiekvieną iš procedūrų:

  • Plombavimas. Jeigu įtrūksta galinis dantis, dantų plomba galima efektyviai užpildyti įtrūkimą. Visgi, jeigu nuskilo priekinis dantis, tuomet taikomas estetinis plombavimas. Kadangi priekiniai dantys daro tiesioginę įtaką šypsenai, reikalinga medžiaga, kuri būtų panaši į natūralius audinius.
  • Dantų šaknų gydymas. Endodontinis gydymas gali būti reikalingas tuo atveju, kai nulūžta karūnėlė ar danties šaknis. Nulūžus karūnėlei, atsiveria pulpa, todėl delsiant kyla didelė vidinio danties nervo uždegimo rizika. Šiuo atveju šaknų kanalų gydymas leidžia efektyviai išvalyti bakterijas ir restauruoti šaknies kanalų sistemą.

Kiekviena trauma gali būti skirtinga, todėl itin svarbu greitai reaguoti. Pavyzdžiui, jeigu dantis buvo išmuštas, geriausia per 30 minučių būti pas odontologą kabinete. Nuskilusį dantį būtina laikyti šaltame piene, akių lęšiams skirtame skystyje, propolio tirpale ar kokosų piene. Visgi, jeigu nėra tokios galimybės, dantį galima laikyti už skruosto arba po liežuviu. Laiku sureagavus, galima išvengti ilgai trunkančio gydymo.

Akivaizdu, dantų traumų gali būti įvairių. Kai kurios traumos yra lengvesnės, o kitos – sunkesnės, bet nepriklausomai nuo to, svarbu nedelsti ir kreiptis į specialistus. Greitai sureagavus gali pakakti danties plombavimo, visgi, uždelsus prireiks rimtesnių odontologinių procedūrų, pavyzdžiui, endodontinio gydymo ar net implantavimo. Bet kuriuo atveju, profesionalus odontologas greitai sureaguos ir efektyviai atkurs natūralius audinius.

Pranešimo spaudai organizatorių nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.