Savarankiškai dirbančių mamų daugėja, kartu daugėja ir portalui VERSLI MAMA atsiunčiamų klausimų. Šįkart, padedami Sodros specialistų, aiškinamės, kaip skaičiuojama ir kada mokama motinystės ir vaiko priežiūros išmoka.
Dirbu pagal individualios veiklos pažymėjimą. Neseniai sužinojau, kad laukiuosi. Kiek laiko turi būti mokami mokesčiai, kad gaučiau vaiko priežiūros išmokas? Ar būtų galima sumokėti daugiau mokesčių, kad gaučiau didesnes išmokas?
Išskyrus veiklą pagal verslo liudijimą, visi, dirbantieji savarankiškai – pagal individualios veiklos pažymą, mažųjų bendrijų nariai, individualių įmonių savininkai – yra draudžiami motinystės socialiniu draudimu. Jiems motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros išmoka skiriama ir mokama tomis pačiomis sąlygomis, kaip ir samdomiems darbuotojams, dirbantiems pagal darbo sutartį.
Tai reiškia, kad išmokų gavėjai turi būti įgiję bent 12 mėnesių per pastaruosius 24 mėnesius motinystės socialinio draudimo stažą, t. y., turi būti dirbę ir mokėję motinystės socialinio draudimo įmokas. Be to, skiriant išmoką asmenys turi būti apdrausti – turėti darbą ar dirbti pagal individualios veiklos pažymėjimą ir mokėti įmokas.
Svarbu žinoti, kad tokiu atveju išmoka paskaičiuojama nuo draudžiamųjų pajamų, nuo kurių yra sumokėtos socialinio draudimo įmokos. Tačiau atminkite – „Sodra“ gaus duomenis apie jūsų draudžiamąsias pajamas tik tuomet, kai jūs deklaruosite pajamas ir sumokėsite socialinio draudimo įmokas. Pavyzdžiui, už 2019 metus deklaruoti pajamas ir įmokas „Sodrai“ sumokėti reikės 2020 metais iki gegužės. Taigi, tik gavusi deklaraciją, „Sodra“ galės suskaičiuoti arba perskaičiuoti išmokos dydį, jeigu išmoka buvo paskirta.
Galima sumokėti avansu
Gali būti, kad jūs, išeidama vaiko priežiūros atostogų, dabar gausite mažesnes išmokas nei tikėjotės arba šias išmokas gausite ne iš karto, o tik deklaravusi pajamas ir sumokėjusi įmokas „Sodrai“. Tokiu atveju „Sodra“ nedelsdama perskaičiuos išmokas ir kompensuos skirtumą.
Beje, kiekvienas savarankiškai dirbantis žmogus socialinio draudimo įmokas gali mokėti kiekvieną mėnesį, nelaukdamas metinio deklaravimo. Tai vadinama įmokų mokėjimu avansu.
Įmokas avansu galima mokėti tik už einamąjį mėnesį, „Sodrai“ pateikus atitinkamą deklaraciją iki einamojo mėnesio pabaigos, o įmokas sumokant iki kito mėnesio 15 dienos. Pasibaigus metams visas pajamas galima patikslinti – skaičiuodama priklausančias ar tais metais jau išmokėtas įmokas, „Sodra“ į tai atsižvelgs.
Taip pat svarbu nepamiršti, kad „Sodra“ kompensuoja draudžiamąsias pajamas – tas, nuo kurių buvo sumokėtos socialinio draudimo įmokos.
Į mamos klausimą, ar galima sumokėti daugiau mokesčių, kad gautum didesnes išmokas, „Sodra“ atsako vienareikšmiškai: vykdant savarankišką veiklą, įmokos turi būti mokamos tik nuo deklaruotų pajamų.
Taip pat skaitykite:
Nėštumas, NPD ir mokesčiai (VMI komentaras)