Aktualu

Janinos nuomonė: kaip pavadinsi, taip nepagadinsi?

Print Friendly, PDF & Email

Keista, kad nė vienai gyventojų grupei nėra prigalvota tiek pavadinimų, kaip vyresnio amžiaus žmonėms. Na, kad juos vadina pensininkais, jau tapo įprasta. Kita vertus, kodėl dirbančių žmonių niekas nevadina algų ėmėjais? Tiesa, yra dar viena grupė, kuri vadinasi pašalpų gavėjai.

O kur dar bočiai! O kur dar močiutės ir diedukai! Tik štai kodėl gatvėje sutiktos nepažįstamos moters niekas šiaip sau nevadina mamyte?

Dar vyresnio amžiaus žmones, ypač dažnai – žiniasklaida, vadina senoliais. Kuo toliau, tuo labiau Lietuvoje plinta mada juos tituluoti senjorais. Tarptautinių žodžių žodyne randu aiškinimą, kad senjoras (pranc. seignour) – tai senjorijos savininkas, vasalas, stambus žemvaldys. Italijoje, Ispanijoje senjoras (senjora) – tai kreipinys į vyrą (moterį), kuriems lietuviškas atitikmuo – ponas (ponia). O štai Lietuvoje visi pagyvenusieji – senjorai, ir jau nebesvarbu, vyras tai ar moteris, juk pagyvenęs, koks gi skirtumas…

Kažkodėl lietuvių kalbos sergėtojų tas žodis neišverčia iš klumpių, nors jie taip aktyviai gina lietuvių kalbą nuo visokių svetimybių. Atmenu, kai rašiau knygą informacinių technologijų tema, tokiems įprastiems ir visuotinai specialistų vartojamiems IT terminams kaip, pvz., combo-box sergėtojai sumeistravo lietuvišką atitikmenį pasirinktinė įvestis, kurios reikšmės ar paskirties nei jie patys, nei niekas kitas nesuvokė, tik prisakė visur knygoje tą terminą vartoti. Turėjau visur skliausteliuose pridėti, kad tai – combo-box. O mygtukų paspaudimus ištaisė į bakstelėjimus, tad teko dar ir baksnoti.

Senjorams skirti leidiniai, kavinės kviečia senjorus nemokamos arbatos ar kavos puodeliui. O gal kavinė galėtų savo skelbime rašyti tiesiog taip: „Kviečiame visus kavos ar arbatos puodeliui sekmadieniais nuo 12 iki 14 val. Vyresnio amžiaus žmones vaišinsime nemokamai“?

Kai mūsų žurnalistai rašo apie vyresnį žmogų, nori tas žmogus ar nenori, būtinai stengiasi nurodyti jo amžių, pvz., Jonas Petraitis (69), tarsi primesdami savo požiūrį, kad tą žmogų dėl jo amžiaus reikėtų atitinkamai ir vertinti. Kaži kodėl nerašo amžiaus prie mūsų premjero ar prezidentės pavardės? Pilnam žmogaus vaizdui susidaryti, siūlyčiau skliausteliuose nurodyti ir kitus jo parametrus: ūgį, svorį, krūtinės, liemens, klubų apimtis. Paskaitai: „Ponia Svajonė (36, 168, 124, 100–120–130)“ – ir iškart pilnas vaizdas.

Mano pasiūlymas – graduoti visus žmones. Siūlyčiau taip: iki 8 metų amžiaus visus vadinti geltonsnapiais, nuo 8 iki 15 – pienburniais, nuo 15 iki 25 – pacanais, nuo 25 iki 35 – pagyvenusiais, nuo 35 iki 45 – pabuvusiais, nuo 45 iki 55 – pavytusiais, o toliau jau būtų galima pakelti juos ir į garbingą senjorų rangą.

Tekste dėstoma nuomonė yra subjektyvi ir nebūtinai sutampa su redakcijos nuomone.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.