Kas jau kas, o visur bandančios spėti didmiesčių mamos tikrai žino tą jausmą, kai iš taško A į tašką B reikia nusigauti per keliolika minučių, bet štai priekyje – valandinė eismo spūstis… Mokslininkai sako, kad dėl intensyvaus eismo ir baimės pavėluoti netgi gali pakilti kraujo spaudimas, o ilgainiui tai gresia rimtais sveikatos sutrikimais. Siūlau pasinaudoti patarimais, kuriuos sukaupiau per ilgą vairavimo praktiką, kaip kelyje suvaldyti įtampą ir atsipalaiduoti, kad sveikatos užtektų ir situacijoms kelyje, ir salone bruzdantiems vaikams suvaldyti.
Vairuoti eismo spūstyje – tai reiškia vairuoti sudėtingomis sąlygomis, kurios reikalauja apdairumo ir atsargumo. Kita vertus, Kanados mokslininkų gauti rezultatai atskleidė, jog vairuotojai dar didesnį stresą patiria važiuodami į darbą net tokiomis sąlygomis, kurios nereikalauja papildomo dėmesio, mat tuo metu jie apmąsto su darbu susijusias problemas, kurios dažniausiai sukelia daugiau nerimo, nei pats automobilio vairavimas.
Su vairavimo intensyvaus eismo sąlygomis keliama įtampa galime susitvarkyti, jei išmoksime vairuoti atsakingai ir numatyti įvykius kelyje. Be to, turėtume visada stengtis vairuoti kiek įmanoma efektyviau ir ramiau bei leisti tą patį daryti ir kitiems eismo dalyviams. Siekdami išvengti stresinių situacijų, turėtume visada atidžiai apsidairyti, persirikiuodami iš vienos eismo juostos į kitą ar lenkdami, jeigu tai daryti saugu.
Įtampa gali neigiamai paveikti vairavimą, todėl, jei jaučiatės susijaudinusios, išbandykite kelis atsipalaidavimo būdus.
* Laukiant žalio šviesoforo signalo, verta pabandyti giliai kvėpuoti diafragmą. Skaičiuojant iki keturių, orą reikėtų įkvėpti per nosį ir iškvėpti per burną. Pakartoti 20–30 kartų;
* Vairuodamos pasirūpinkite, kad aplinkui būtų kuo mažiau blaškančių ar erzinančių dalykų. Dėl to geriau klausytis atpalaiduojančios, o ne triukšmingos muzikos;
* Sumažinti įtampą gali padėti veido raumenų atpalaidavimas ir paprasti pratimai rankoms, pavyzdžiui, smarkus vairo suėmimas ir atleidimas abiem rankomis, atliekami automobiliui stovint 😉
Vairavimo mokyklos vadovo Artūro Pakėno patarimai, kaip vairuoti eismo spūstyje:
*Išlaikykite bent 1,5 m atstumą nuo priešais važiuojančio automobilio;
* Važiuokite kelio sąlygas atitinkančiu greičiu, leidžiančiu laisvai manevruoti;
* Nelenkite automobilio kelkraščiu iš dešinės;
* Nekliudykite lenkimo manevrą atlikusiems vairuotojams grįžti į dešinę eismo juostą;
* Nepalikite savo automobilio, norėdamos patikrinti, kokio ilgio yra eismo spūstis;
* Jei sustojote ilgiau nei minutei, patartina išjungti variklį;
* Jei sistemingai judate į priekį, nereikėtų nuolat junginėti variklio.
Kitame Artūro Pakėno parengtame straipsnyje skaitykite:
Saugaus atstumo nesilaikymas yra viena dažniausių avarijų tiesiuose kelio ruožuose priežasčių. 2 sekundės – toks turėtų būti minimalus atstumas tarp dviejų 60 km/val. greičiu važiuojančių automobilių, esant palankioms oro sąlygoms.
Daugiau apie autorių: