Naujųjų metų pradžia – tradicinis naujų tikslų, pokyčių ir pasižadėjimų sau laikotarpis. VERSLI MAMA vadovavimo sau mokymuose dalyvaujantis moterų dešimtukas atskirti tikslus nuo norų, svajas nuo tikrųjų poreikių išmoko dar praėjusiais metais. Šiemet jų laukia nauja užduotis – suvaldyti savo laiką. Kol dalyvės namuose ruošiasi naujai paskaitai, dalinamės keliais laiko valdymo patarimais su visais portalo skaitytojais.
Pasak asmeninio efektyvumo trenerio Tomo Kaulinsko, „Tęstinių mokymų centras“ vadovo, kokybiškai laiką planuojantys žmonės turi daugiau vidinės ramybės ir pasitenkinimo savo rezultatais nei tie, kurie nuolatos patiria įtampą, nerimą ar stresą dėl be perstojo gesinamų gaisrų.
„Nuolatos didėja mūsų veiklos tempas ir darbų kiekis, kuriuos turime padaryti. Kartu daugeliui aktyvių, ambicingų, rezultatų siekiančių žmonių reikia ne tik daug ir intensyviai dirbti, bet dar ir nesustoti mokytis. Svarbu ir tai, kad žmonės nori jausti daugiau ramybės ir pasitenkinimo tuo, ką pasiekia. Priešingu atveju mūsų veikla bei visas gyvenimas be planavimo dažniausiai ima byrėti: kelia didžiulį stresą, nesibaigiantį skubos jausmą. Todėl ir siekiame išmokti kokybiškai planuoti savo laiką“, – apie tokio Naujųjų metų tikslo populiarumo priežastis kalba T. Kaulinskas.
Nors laiko planavimo procesas prasideda nuo asmeninio sąmoningumo ugdymo, leisti į šią savęs pažinimo kelionę turint tinkamų įrankių visada smagiau ir lengviau.
Pirmasis įrankis – darbo knyga
Antai „Maximos“ Komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė Ernesta Dapkienė pastebi, kad, daugėjant išmaniųjų priemonių, padedančių planuoti laiką, savo populiarumo nepraranda ir popierinės darbo knygos.
Rasti tinkamus įrankius laiko planavimui būtina, tačiau dar svarbiau suvokti priežastis, kodėl toks poreikis kyla apskritai. Tik išsiaiškinus tikruosius motyvus, tampa lengviau imtis esminių gyvenimo permainų.
„Darbo kalendorius yra klasikinis laiko planavimo įrankis. Juos mūsų pirkėjai įsigyja noriai, perka sau arba dovanoja, o vien 2021-aisiais pastarųjų pardavėme virš 300 tūkst. Be to, pastebime įdomią tendenciją, kad šios priemonės pasirinkimą lemia ne kaina, o spalva, nes pirkėjai dažniau renkasi juodus, nei, pavyzdžiui, žydrus darbo kalendorius. Tikriausiai tai daroma praktiniais sumetimais, kadangi juodi – mažiau teplesni, ne taip greit susidėvi“, – sako E. Dapkienė.
Antrasis įrankis – įsipareigojimas autoritetui
Teisingas laiko planavimas gali išspręsti daugybę iššūkių, tačiau ir šioje srityje pastaruoju metu atsirado naujų išbandymų. Vienas jų – pandeminė situacija, kuri ypač palietė profesinę žmonių veiklą.
„Nuolatos bendraudamas su klientais, kurie biurą iškeitė į nuotolį namuose, matau, kad daugelio iš jų darbo valandos pailgėjo 20–30 proc. Tačiau dažnam darbdaviui atrodo, jog viskas atvirkščiai: namie esą dirbama trumpiau nei biure“, – sako pašnekovas.
Teigiama darbo namuose pusė – žmonės objektyviai per tą patį laiką padaro daugiau negu anksčiau. Tik vis daugiau atsiranda besiskundžiančių stipriai juntamu nuovargiu, krentančia darbine motyvacija. Jei tokia tendencija išsilaikys dar bent porą metų, visi masiškai susidursime su perdegimu darbe ir pastebimai sumažėjusiu produktyvumu.
Todėl paklaustas, kaip tokioms neigiamoms pandemijos pasekmėms užbėgti už akių, T. Kaulinskas siūlo į laiko planavimą pažvelgti strategiškai. Toks principas, anot jo, leis ilgiau išlaikyti motyvaciją, kuri neretai prarandama jau vasarį, nors Naujųjų tikslai išsikeliami tik sausio pradžioje.
„Vieni, pasiryžę pokyčiams, sugeba siekti savo tol, kol nefinišuoja. Tuo metu kiti, kurie mato, kad po mėnesio ar dviejų sustos, galėtų imtis efektyviausio man žinomo sprendimo būdo – paprašyti kito žmogaus pagalbos. Geriausia, jei tai – autoritetas. Draugas ar šeimos narys, šiuo atveju, netiks. Tačiau vadovas, treneris, mokytojas, bičiulis, į kurį žiūrima su didesne pagarba, bus puikus pagalbininkas. Kai įsipareigojama prieš kitą, asmeniškai reikšmingą žmogų, noras įrodyti, kad „aš galiu“, tampa puikia varomąja jėga. O jei dar sutariama, kad kartą per mėnesį ar du bus atsiskaitoma už rezultatą, motyvacija išauga kartais“, – pažymi ekspertas.
Svarbi pagrindinė taisyklė
Suvokus laiko planavimo poreikį, išsiaiškinus priežastis bei numačius strategiją, verta pasinaudoti ir kitais efektyviais principais. Vienas jų – susidėlioti rytojaus darbus iš vakaro. Antraip, teigia ekspertas, ryte tai padaryti kokybiškai būna sudėtinga dėl laiko stygiaus.
„Taip planuojant verta išskirti 2–4 svarbiausius darbus, kuriuos būtinai reikia atlikti kitą dieną. Juk viskas negali būti vienodai svarbu. Visada yra išties reikšmingi darbai ir visi kiti. Efektyvūs žmonės yra tie, kurie padaro svarbiausius dalykus, o ne tie, kurie nori padaryti viską“, – tikina pašnekovas.
Kitas patarimas neturintiems tinkamų laiko planavimo įpročių – pasinaudoti popierine darbo knyga, kuri juos tinkamai suformuos. Jokios išmaniosios programėlės čia nepadės. Tuomet, kai įpročiai jau suformuoti, galima imti bet kokią patogią priemonę iš daugelio, kas šiuo metu yra.
Vis dėlto pagrindinė taisyklė – privalu išsiugdyti laiko planavimo įpročius, nuo kurių ir prasideda didieji pokyčiai.
Tokiai nuomonei pritaria ir E. Dapkienė. Anot jos, išmokę planuoti laiką, galėsime suvaldyti emocijas bei išvengti nuolatinės skubos, iš kurios dažnai kyla įtampa.
„Gyvename sudėtingomis sąlygomis, kai priežasčių stresui yra apstu. Vienas iš būdų šių priežasčių skaičiui sumažinti – kasdien raštu įsivardyti, kas trukdo atlikti darbus ar mažina motyvaciją. Taip pat svarbu prisiminti, kad, net ir negalėdami pakeisti situacijos, visada galime pakeisti savo požiūrį. Galiausiai, ir per griovį šokti reikia tik tada, kai jį prieiname. Kitaip tariant, išmokę valdyti ir planuoti savo laiką, galime išvengti daugybės nereikalingų neigiamų emocijų“, – akcentuoja „Maximos“ atstovė.
Norite prisijungti prie nuotolinių mokymų ir Jūs? Pildykite dalyvės anketą čia, ir mes apsvarstysime Jūsų kandidatūrą!
Dalyvavimas bandomuosiuose mokymuose dalyvėms nieko nekainuoja. Atsižvelgiant į COVID-19 situaciją, mokymai organizuojami nedidelėmis grupėmis gyvai arba nuotoliniu būdu. Mokymų pabaigoje, 2023 metais, bus išduodami kvalifikacijos kėlimo pažymėjimai.
36 mėnesių trukmės projektą „Entrepreneurial Mom HUB“ koordinuoja VšĮ „Versli mama“. Projektas finansuojamas „Nordplus Adult“ suaugusiųjų švietimo programos lėšomis.