Portalas VERSLI MAMA sulaukė tokio mamos klausimo: „Esu motinystės atostogose antrus metus, kurie baigiasi. Planuoju pasiimti ir trečius metus atostogų. Ar per šiuos metus galiu užsiimti individualia veikla?“. Komentuoja advokatas Karolis Rugys.
Atsižvelgiant į tai, kad už trečiuosius vaiko priežiūros atostogų metus „Sodra“ nemoka išmokų, individuali veikla gali būti vykdoma be jokių apribojimų.
Paminėtina, kad teisę gauti vaiko priežiūras išmokas turi vienas iš vaiko tėvų, kuris ir turės eiti vaiko priežiūros atostogų. Šiuo laikotarpiu taip pat yra nusprendžiama, kokios trukmės minėtos atostogos bus.
Vaiko priežiūros išmokos gali būti mokomas vienerius arba dvejus metus pagal asmens pasirinkimą. Šis pasirinkimas yra priimamas teikiant prašymą „Sodrai“, kurio nebe galėsite keisti, todėl svarbu iš anksto nuspręsti jums tinkamą laikotarpį.
Svarbu atkreipti dėmesį ir į tai, kad jeigu yra pasirenkamas dviejų metų laikotarpis, antraisiais vaiko priežiūros metais asmuo turi galimybę dirbti, kadangi gali nutraukti vaiko priežiūros atostogas ir gauti pajamų, tačiau iš „Sodros“ gaunamos išmokos nemažės. Pasirinkus vienerių metų laikotarpį, yra mokama 100 proc. vaiko mamos ar tėčio kompensuojamo uždarbio dydžio. Šis dydis apskaičiuojamas pagal asmens draudžiamąsias pajamas, gautas per 12 paeiliui einančių mėnesių, buvusių iki praėjusio mėnesio prieš teisės į išmoką atsiradimo mėnesį. Pasirinkus, jog išmoka bus mokama dvejus metus, pirmaisiais vaiko priežiūros metais yra mokama 70 proc., o antraisiais – 40 proc. kompensuojamojo darbo užmokesčio.
Šiuo atveju yra pateikiama, tik nuomonė bei bendro pobūdžio atsakymas, kuriam nėra taikomas tiesos kriterijus. Dėl konkrečios konsultacijos rekomenduojama kreiptis tiesiogiai.
Turite klausimų dėl motinystės ir verslo derinimo? Siųskite juos adresu portalasverslimama@gmail.com ir gaukite kvalifikuotą specialistų komentarą nemokamai!
Taip pat skaitykite: Individuali veikla: jei gimdysi kitąmet, mokesčius mokėk avansu (SODROS komentaras) Dėl verslo liudijimo motinystės ar vaiko priežiūros išmokos nemažėja (SODROS komentaras) Privalomasis sveikatos draudimas, kol mažoji bendrija negauna pajamų (SODROS komentaras)