Pinigai

Ilgalaikė PSD įmokų skola sumažėjo beveik 11 mln. eurų

Print Friendly, PDF & Email

Sausio pabaigoje „Sodra“ informavo už privalomąjį sveikatos draudimą (PSD) įsiskolinusius klientus, kad nesumokėjus jų susikaupusios 11–12 mėnesių skolos, ji bus išieškota. Kilus dideliam žiniasklaidos susidomėjimui ir žmonių aktyvumui socialiniuose tinkluose, „ledai pajudėjo“: skolininkai per nepilnus tris mėnesius sumokėjo 5,11 mln. eurų įsiskolinimų, dar apie 5,8 mln. eurų skolų buvo perskaičiuotos skolininkams pateikus reikiamus dokumentus. Visos PSD įmokos ir padengti įsiskolinimai yra pervedami į Privalomojo sveikatos draudimo fondą.

Pasak Valstybinės ligonių kasos (VLK) direktoriaus pavaduotojos Žadvilės Abelienės, mokėti PSD įmokas yra svarbu, nes apsidraudę turi teisę gauti gydymo paslaugas nemokamai. Neapsidraudusiems nemokamai gali būti teikiama tik būtinoji medicinos pagalba, o už kitas jiems reikalingas, būtinas paslaugas gali tekti susimokėti iš savo kišenės.

„Džiugu, kad žmonės supranta šių įmokų svarbą. 5,11 mln. eurų įsiskolinimų suma yra tikrai nemaža ir, pavyzdžiui, šių lėšų visiškai pakanka Radviliškio regioninės ligoninės visų metų veiklai, pacientų gydymui“, – sakė VLK direktoriaus pavaduotoja.

Paskelbus apie būsimą skolų išieškojimą, „Sodros“ informacijos centro konsultantai per dieną sulaukdavo daugiau nei tris kartus gausesnio paklausimų srauto, o „Sodros“ specialistai per tris mėnesius turėjo išnagrinėti 52 tūkst. elektroniniu ir įprastiniu paštu pateiktų dokumentų, prašymų netaikyti sankcijų ir kitokių paklausimų. Per šį laikotarpį jokios sankcijos PSD skolininkams taikomos nebuvo.

„Kaip ir anksčiau, „Sodra“ nekelia tikslo išieškoti įmokų iš žmonių, kurie Lietuvoje negyvena ir, pagal įstatymus, neturi mokėti privalomojo sveikatos draudimo įmokų. Todėl toliau raginame pasitikrinti įsiskolinimą internete, adresu www.sodra.lt/pasitikrink bei susitvarkyti išvykimo deklaracijas Registrų centre arba per Valstybinę mokesčių inspekciją (VMI)“, – kalbėjo „Sodros“ direktorius Mindaugas Sinkevičius.

M. Sinkevičius teigė, kad siekdama, jog tai padaryti būtų kuo paprasčiau, „Sodra“ supaprastino procedūras: įmokų skaičiavimas sustabdomas vadovaujantis VMI pateiktomis galutinai iš Lietuvos išvykstančių asmenų pajamų deklaracijomis, visus dokumentus, suteikiančius pagrindą perskaičiuoti PSD įmokas ir įsiskolinimus, leista pateikti supaprastintu būdu – skenuotus elektroniniu paštu.

Išieškojimas – kraštutinė priemonė, kurią „Sodra“ pradėjo taikyti po daugiau nei pusę metų trukusios aktyvios komunikacijos, skirtos ir Lietuvoje gyvenantiems, ir į kitas šalis išvykusiems žmonėms. Kadangi pateikti dokumentai jau apdoroti, toliau bus vykdomas PSD įsiskolinimų išieškojimas. Dar kovo mėnesį sankcijos bus pritaikytos 2 mėnesius įmokų nesumokėjusiems asmenims; jų yra maždaug 23 tūkst., o jų skola sudaro apie 1,6 mln. eurų.

Bendras PSD skolininkų, skolingų nuo 1 mėn. iki 14 mėn. įmokų, skaičius yra apie 285 tūkstančius, o jų skola siekia beveik 83 mln. eurų.

Už ilgiausią – 14 mėn. laikotarpį – skolingų asmenų yra 107,3 tūkstančio, jų skola sudaro 49,6 mln. eurų. Per du mėnesius skolininkų sumažėjo daugiau nei 30-čia tūkstančių, o skola sumenko beveik 11 mln. Eur.

Statistika

  • 5,11 mln. Eur – tiek PSD įmokų surinkta nuo sausio 1 d. iki kovo pabaigos;
  • 5,8 mln. Eur skolų buvo panaikintos skolininkams pateikus reikiamus dokumentus;
  • 52 tūkst. paklausimų per tris mėnesius gavo ir apdorojo „Sodrai“ specialistai:
    • 30,9 tūkst. – prašymų netaikyti sankcijų (juos atsiuntę žmonės turi pateikti dokumentus),
    • 18 tūkst. – prašymų perskaičiuoti įmokas (su dokumentais). Maždaug 15 tūkst. žmonių skolos buvo panaikintos;
  • 30 tūkst. – tokiu skaičiumi skolininkų, įmokų nemokėjusių nuo 2016 m. pradžios, sumažėjo skolininkų sąrašas. Sausio mėn. jų buvo 138,2 tūkst., kovą – 107,3 tūkst.;
  • Apie 20 tūkst. žmonių pateikė išvykimo deklaracijas Gyventojų registrui, dar apie 6,5 deklaravo išvykimą per VMI;
  • 50 proc. laiškų gautiiš Didžiosios Britanijos ir Airijos (atitinkamai 30 ir 20 proc.), dar 20 proc. – iš Norvegijos, 20 proc. – Danijos, Švedijos ir Vokietijos, 10 proc. – iš kitų šalių.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.