Namai

Geriausia dovana – ne materiali: vis labiau vertinami bendri patyrimai, laikas kartu ir rūpestis

Print Friendly, PDF & Email

Psichologė Rimantė Šilauskienė, pristatydama naujausius psichologinius tyrimus, pabrėžia dovanojimo svarbą, nes apgalvotos dovanos gali sustiprinti tarpusavio ryšį. Tačiau tuo pačiu ekspertė pastebi, kad kaip geriausia dovana vis dažniau pasirenkami nematerialūs dalykai.

Reikšminga dovanų įtaka santykiams

2017 m. Ciuricho universiteto tyrėjai atliko funkcinę magnetinio rezonanso tomografiją, skirtą išmatuoti smegenų aktyvumą, susijusį su dosnumu ir malonumu socialinio dalijimosi užduoties metu. Tyrimo metu išsiaiškinta, kad tie dalyviai, kurie pinigus išleido ne savo reikmėms, dosniau ir sąžiningiau bendravo su kitais žmonėmis, ir pasibaigus eksperimentui pranešė apie didesnį laimės lygį.

Šį efektą nuo 2008 m. tyrinėjo ir Simono Fraserio universiteto socialinės psichologijos profesorė bei Pasaulio laimės ataskaitos asocijuotoji redaktorė Lara Aknin. Jos komandos tyrimai patvirtino, kad pinigų leidimas kam nors kitam, o ne sau, skatina laimės pojūtį.

Kitos mokslo įstaigos, Kalifornijos universiteto Berklio tyrimų centro „Greater Good Science Center“, užuojautos, laimės ir altruizmo ištakų tyrimai parodė, kad dovanojimo poveikis smegenims pasireiškia dar iki dovanos įteikimo.

Net ieškojimas, rinkimas ir laukimas, kol dovaną gaus adresatas, yra dalis dovanojimo džiaugsmo.

Tiesa, prastai parinktos gali turėti atvirkštinį efektą – sukelti įtampą. Taigi, prieš skubant į parduotuves ekspertai siūlo stabtelti ir prisiminti patyrimines dovanas, kurios suteikia ilgalaikį džiaugsmą, stiprina emocinį ryšį ir ilgam palieka gerą įspūdį. Apžvelgdama mokslinius tyrimus, psichologė Rimantė Šilauskienė teigia, kad dovanotojas patirti pasitenkinimą gali tik sėkmės atveju. Vis dėlto, kartais imama nerimauti, ar dovana patiks, jaučiama kaltė, jei atrodo, kad ji per menka.

„Gavėjo emocinis atsakas į dovaną gali vyrauti skalėje nuo didelio džiaugsmo iki nusivylimo. Todėl rinkdami dovanas sutelkite dėmesį į gavėją: galvokite apie tai, ką jis vertintų, o ne apie tai, ko norėtumėte jūs patys. Nors praktiška dovana gali būti naudinga, tačiau sentimentali ar patyriminė gali sukurti ar sustiprinti ilgalaikį emocinį ryšį“, – pabrėžia psichologė.

Patyriminės dovanos kuria jautrius prisiminimus

Pasak dovanų mainus tyrinėjančių eksperčių Cindy Chan ir Cassie Mogilner, patyriminės dovanos sukuria prisiminimus, kurie skatina glaudesnį tarpusavio ryšio jausmą ir bendrą džiaugsmą. Skirtas kokybiškas laikas kitam žmogui leidžia pajusti, kad jis yra svarbus, patenkina bendravimo bei artimo ryšio poreikį. Patyriminių dovanų teikimas įvardijamas kaip labai efektyvus prosocialus elgesys.

R. Šilauskienės pastebėjimu, džiaugsmas, gavus dovanų ką nors materialaus, gana greitai išblėsta, tačiau potyris dėl gautos nematerialios dovanos išgyvenamas ryškiau ir išlieka daug ilgiau.

Nematerialios dovanos skatina dėkingumą už prasmingus išgyvenimus, o dėkingumas gerina psichologinę sveikatą, mažina stresą, ugdo mąstymą, orientuotą į teigiamas emocijas ir asmeninius santykius.

„Bendra patirtis dažnai tampa brangiais prisiminimais, kurie prisideda prie ilgalaikės laimės ir pasitenkinimo gyvenimu. Pirmenybę teikiant laikui kartu ir dėmesiui, o ne daiktams, dovanojimo veiksmas tampa intymumo ir gerovės puoselėjimo įrankiu. Jis gali formuoti naujas tradicijas šeimoje ar draugų grupėje, sukurti prasmingo dėmesio dovanojimo kultūrą“, – tikina specialistė.

Rūpestis sveikata – geriausia dovana

Rūpestis sveikatos gerove tampa prasminga dovana, kuri ne tik suteikia praktinę naudą, bet ir stiprina emocinį ryšį. Tokios dovanos siunčia aiškią žinutę apie rūpestį artimaisiais ar kolegomis, o ilgalaikė nauda sveikatai suteikia dovanai dar didesnę vertę.

Pasak „Lietuvos draudimo“ specializuotos rizikos eksperto Audriaus Zinevičiaus, pastaraisiais metais auga gyventojų dalis, kurie nusprendžia artimiesiems dovanoti sveikatos draudimo paslaugą ir taip pasirūpinti šeimos nariais. Be to, daugėja darbdavių, priimančių sprendimą darbuotojams suteikti privatų sveikatos draudimą, kaip papildomą naudą.

O ką per šias Kalėdas rinksitės dovanoti jūs?

Pašnekovės nuotrauka – pranešimo spaudai organizatorių.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.