Prieš kelerius metus portalo VERSLI MAMA skaitytojams prisistačiusi kaip minkštučių lino drabužių kūrėja, dviejų dukrų mama Sandra Babravičienė netikėtai pakeitė kryptį ir nėrė į nekilnojamojo turto džiungles. Dabar Sandros rūpestis – prabangūs butai, namai ir netgi visas Diktariškių dvaras Radviliškio rajone.
Permainoms, pasak Sandros, buvo daug priežasčių: pasikeitė santuokinis statusas, dukros jau paūgėjo ir joms reikia vis mažiau kasdienio mamos rūpesčio, o nuo pirmų žingsnelių augintam drabužių prekės ženklui atsirado mylinti pirkėja.
Dukros mokosi iš mamos
Ir tada, kai mama sukosi drabužių versle, ir dabar, kai ėmėsi nekilnojamojo turto reikalų, 9 ir 15 metų dukros apie jos veiklas atsiliepia palankiai.
Kaip ir daugelis verslių mamų, Sandra pabrėžia, kad motinystė jai netrukdo derinti įsipareigojimų šeimai ir darbo. „Radosi valanda kita tarp mokyklos ir būrelio – vežuosi vaiką į derybas ar sutarties pasirašymą. Tai savotiškas ugdymo, auklėjimo metodas, kai vaikas nuo pat mažų dienų mokomas nebijoti bendrauti, stebi aplinką, mato, kaip suaugusieji tariasi, kalbasi, derasi“, – apie išnaudojamas menkiausias progas būti ir dirbti kartu su vaikais portalui VERSLI MAMA anksčiau yra sakiusi Sandra.
Su vyresniąja versli mama kalbasi apie specialybes, profesijas, veiklos kryptis, vedasi kartu į susitikimus, kad pamatytų, kaip kas vyksta. „Tiesiog stengiuosi maksimaliai duoti vaikui tai, ką galiu duoti kaip mama: auklėjimą, bendravimą, aiškinimą apie ateitį, nes jis kažkada turės savo gyvenimą“, – dėsto Sandra.
Prieš kelerius metus svarsčiusi, kad ūgtelėjusi vyresnėlė galbūt perims drabužių verslo vairą, šiandien pašnekovė tokių vilčių nebeturi. Nors dukra su pagyrimu baigė Kauno dailės gimnaziją ir yra itin teigiamai vertinama profesionalų, visos jos mintys sukasi apie mediciną.
Studijuodama mergina planuoja rinktis su estetika susijusią medicinos sritį, kurioje galėtų geriausiai pritaikyti savo meninius gabumus ir išpuoselėtą grožio pajautimą. Ir kas dabar supaisys, kiek toks dukters sprendimas lėmė pačios Sandros ryžtą nuo drabužių verslo pasukti į nekilnojamąjį turtą.
Sudėtingiausias objektas – dvaras
Rinkodaros magistrės išsilavinimas ir 9 metų patirtis nuosavame drabužių versle Sandrai tapo itin sėkmingo starto naujoje srityje pagrindu. Pradėjusi bendradarbiauti su didžiausia Kaune nekilnojamojo turto bendrove Capital Kaunas, versli mama neilgai trukus atsidūrė tarp lyderių, o 2018 m. tapo Capital Brokers geriausia brokere.
Pasinerdama į savo naują karjerą – nekilnojamojo turto sritį – žinojau, kad laukia nauji išbandymai, situacijos, kuriose išmėginsiu sukauptą patirtį ir įgysiu naujos. Žinojau ir tai, kad susipažinsiu su įvairiausiais žmonėmis. Galbūt su vienais užmegsiu ryšį, o su kitais pažintis nutrūks ties paskutiniu parašu ant dokumentų. Taip, aš puikiai supratau, kokie skirtingi yra žmonės. Bet tuomet net nepagalvojau, kad kiekvienas jų į mūsų pažintį atsineš ir savo tikras jautrias istorijas. Ir jos bus ne tik apie būstą, kuriame gyveno arba dar gyvens.
Veikiausiai mokėjimas išklausyti ir įsiklausyti lemia klientų pasitikėjimą – Sandrai patikima tvarkyti svarbius dokumentus, duodama laisvė pačiai priimti sprendimus, šeimos patiki rūpintis visais jų nekilnojamojo turto reikalais: pirkti, parduoti, išnuomoti, atstovauti pas notarą.
Kalbėdama apie darbą su nekilnojamuoju turtu, paaugles dukras auginanti versli mama tvirtina, kad jis atvėrė galimybę bendrauti su tokiais žmonėmis, su kuriais drabužių verslas vargu ar būtų suvedęs. Vieną dieną su įtakingų verslininkų šeima paminėjusi sėkmingą sandorį prie pietų stalo, kitą dieną Sandra jau skuba tvarkyti iš Jungtinių Valstijų parvykusių išeivių būsto reikalų, o savaitei įpusėjus iš Kauno suka Radviliškio link. Ten stovi vienas sudėtingiausių jai patikėtų objektų – didingas Diktariškių dvaras.
Kelerius metus kitų NT agentūrų pagalba bandžiusi jį realizuoti šeima galiausiai per rekomendacijas susirado Sandrą ir įkalbėjo pasirašyti bendradarbiavimo sutartį. Sandra kaip mat ėmėsi aktyvių pardavimo veiksmų, ir dvaro paveikslas sužibo anksčiau neregėtomis spalvomis. „Diktariškių dvaras turi pakankamai potencialo vėl tapti Šiaulių apskrities simboliu, istorinės atminties ir traukos vieta“, – nepaisant dabartinės jo būklės, įsitikinusi Sandra.
Sandrai antrinantis Vytautas Simelis, Radviliškio rajono savivaldybės Paveldosaugos ir turizmo poskyrio vedėjas, tvirtina, kad jei jo paprašytų išrinkti gražiausius rūmus rajone, jis esą neabejodamas durtų pirštu į Diktariškių dvarą. „Gražus mūrinis pastatas, didžiulės kolonos, pats originaliausias ir įspūdingiausias objektas Radviliškio apylinkėse. Maža to – vienintelis toks“, – vardija paveldosaugininkas, nors jo balse justi neslepiamas širdies sunkumas.
Įsikūręs verslas gražintų didybę
O sunkumui, kalbant apie Sandrai patikėtą gražuolį dvarą, rastis yra dėl ko. Sovietmetis, kai Diktariškių dvare veikė aštuonmetė mokykla ir kolūkio kontora, negrįžtamai suniokojo dalį autentikos. Ją mena išlikusi baltų koklių krosnis – vienintelė iš 15-kos buvusių, ir autentiški dvaro langai su savita langų stiklų laikymo ornamentika. Laimei, sovietinis praktiškumas nesudarkė rūmų vidaus: savo vietose liko ir kapitalinės sienos, ir visi 22 kambariai bei salės. Taigi, labai pasistengus, dvaro rūmų interjerui galima grąžinti buvusią didybę.
Vienaaukštį mūrinį dvaro pastatą su dviaukšte centrine dalimi iš kiemo pusės puošia šeši klasikiniai piliastrai ir trikampis frontonas. Šiandien Diktariškės skendi vešliame lapuočių parke, į kurį veda romantiška ūksminga dvaro alėja, saugoma kaip paveldo objektas. Įvairiose dvaro sodybos vietose dar galima rasti išsibarsčiusių tvartų, spirito varyklą, svirną.
Pastarąjį dešimtmetį rūmai jokiai veiklai nebenaudojami – tik kultūros paveldo ženklelis primena, jog kadaise čia virė intensyvus gyvenimas.
Vis dėlto Sandra tiki, kad Diktariškes įmanoma atgaivinti. Pirmiausia, pasak jos, vargu ar kur kitur Lietuvoje rastum tiek daug ir tokių gražių kalvų. Netoli Diktariškių, vos už 20 minučių kelio pėstute, yra ir pats gražiausias Radviliškio kampelis – vadinamieji Šiaulėnų kalniukai. O nuo naujai pastatyto apžvalgos bokšto natūraliais, šiuolaikiškai sutvarkytais miško takais galima nueiti į piliakalnį. Bokšto apylinkėse suformuoti ir dviračių maršrutai – dvi sužymėtos trasos veda miško ir lauko keliukais. Ne per toliausiai įsikūrusi graži kaimo sodyba.
Savivaldybė pasirengusi padėti
Radviliškio rajono savivaldybės Paveldosaugos ir turizmo poskyrio vedėjas V. Simelis sutinka, kad valstybės parama dvarams atgaivinti nėra didelė. Galima gauti kompensaciją už tvarkybos, atstatomųjų darbų ir autentikos atkūrimo administravimo veiklą, tačiau pinigine išraiška bendra suma išeina nedidelė. Nors įvairių fondų, finansuojančių architektūros objektų atkūrimo veiklas, netrūksta, bet privačių dvarų savininkai esą prie jų sunkiai prieina ir paramos nelabai gauna.
„Negalime sumaišyti privataus kapitalo su valstybės biudžeto pinigais. Tai reiškia, kad jei objektas yra privatus, savivaldybė į jį investuoti pinigų negali. Tačiau savivaldybė gali padėti tuo, kas yra jos žinioje: pavyzdžiui, sumažinti tokius į savivaldybės biudžetą surenkamus mokesčius kaip nekilnojamojo turto ar žemės mokestis“, – teisines galimybes dėsto V. Simelis.
Jo nuomone, jei į Diktariškių dvarą ateitų tikras, rimtas, gyvas investuotojas, nebūtų jokios problemos jį nuo tokių mokesčių atleisti. Dar Radviliškio rajono savivaldybė pasirengusi įsipareigoti, kad projektų derinimas nebūtų vilkinamas.
„Ko gero, kiekviena savivaldybė padarytų viską, kas yra jos kompetencijų ribose, kad tik paskatintų naujųjų savininkų įsikūrimą dvaruose ir kituose istoriniuose paveldo objektuose“, – tvirtina paveldosaugininkas. Pasak V. Simelio, kito kelio paprasčiausiai nėra: jei norima atgaivinti gražiausias Lietuvos vietas, vienintelė išeitis – geranoriškas vietos valdžios ir privačių dvarų savininkų bendradarbiavimas.
Sandros manymu, išskirtinis savo gamta, architektūra ir istorija Diktariškių dvaras galėtų būti puiki vieta verslui pradėti. „Juolab kad 30 proc. marketingo jau padaryta – pasakius Diktariškių dvaras, visi iškart supranta, ir apie kokį pastatą, ir apie kokį laikmetį kalba. Juk bet kokio pastato dvaru nepavadinsi. Dvaro statusą suteikia tik istorija“, – atkreipia dėmesį nekilnojamojo turto specialistė. Tačiau koks verslas čia galėtų kurtis, sako pati tvirtai nežinanti, ir kviečia nuomonę išsakyti portalo VERSLI MAMA skaitytojus.