Aktualu

Darbo sutartis – ne kliūtis savarankiškai dirbant gauti 257 EUR išmoką

Print Friendly, PDF & Email

Seimas ištaisė spragą Užimtumo įstatyme, dėl kurios savarankiškai dirbantys asmenys, jei dalį jų pajamų neša darbo sutartis, iškrito iš socialinės paramos sistemos. Mokėdami mokesčius nuo visų veiklų, jie neturėjo teisės pretenduoti į 257 EUR išmoką.

75 tūkst. iš 205 tūkst. savarankiškai dirbančių asmenų turi ir darbo sutartis. Vadinasi, trečdalis šių žmonių automatiškai iškrito iš paramos sistemos žmonėms, per karantiną netekusiems pajamų, neįvertinant kad dalis jų dirba 0,2 ar 0,5 etato. Tai dėstytojai, lektoriai, konsultantai, kūrybinių profesijų žmonės.

Pakeitus įstatymą, išmoka bus skiriama, jei Vyriausybės paskelbtos ekstremaliosios situacijos ir karantino metu savarankiškai dirbančio asmens darbo užmokestis pagal darbo sutartį ir darbo santykiams prilygintus teisinius santykius yra mažesnis už minimaliąją mėnesinę algą arba jai lygus.

Ši pataisa sprendžia ir trečiaisiais vaikų auginimo metais dirbančių mamų problemą. Jeigu jų atlyginimas yra ne didesnis kaip 607 eurai, joms taip pat bus skiriama 257 eurų išmoka.

Pagal iki dabar galiojusias sąlygas žinomas dainininkas, už koncertą gaunantis, pavyzdžiui, 10 tūkst. eurų honorarą, į išmoką pretenduoti galėjo, o šie žmonės dėl gautų 80 ar 100 eurų tokią galimybę prarado, atkreipiamas dėmesys išplatintoje informacijoje žiniasklaidai.

Kas pasikeitė

Iki šiol išmoką siekiantis gauti asmuo turėjo nedirbti pagal darbo sutartį, negalėjo turėti darbo santykiams prilygintų teisinių santykių ir gauti su darbo santykiais susijusių pajamų.

Priimta nauja nuostata bus taikoma nuo Vyriausybės paskelbtos ekstremaliosios situacijos ir karantino pradžios.

Be paminėtos sąlygos, savarankiškai dirbantis asmuo turi teisę kreiptis dėl fiksuotos išmokos, jei:

  • Jo savarankiška veikla buvo registruota ne trumpesnį kaip 3 mėnesių laikotarpį per 12 mėnesių ir nebuvo išregistruota iki Vyriausybės paskelbtos ekstremaliosios situacijos ir karantino paskelbimo dienos;
  • Juridinio asmens atveju neturi likviduojamos ar bankrutuojančios įmonės statuso.

Fiksuota išmoka už mėnesį ekstremalios situacijos ir karantino metu siekia 257 eurus.

Dėl išmokos iki gegužės 1 d. kreipėsi 59 tūkst. žmonių, t. y. ketvirtadalis savarankiškai dirbančių. Išmokėta 7 mln. iš 36 mln. eurų.

Iliustracija iš portalo VERSLI MAMA archyvų.

____________________________________________________________________

Taip pat skaitykite:

Išmokos savarankiškai dirbantiems ir galimybė atidėti PSD mokėjimą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.