Darbas vasarai traukia jaunuolius užsidirbti asmeninių lėšų, išbandyti save naujoje srityje, o darbdaviams toks darbo rinkos naujokas padeda užpildyti trumpalaikes sezonines darbo vietas. Valstybinė darbo inspekcija (VDI) primena, kokie papildomi reikalavimai taikomi pradedantiems dirbti asmenims iki 18 metų, ką turėtų žinoti jų tėvai bei darbdaviai.
Lietuvoje nepilnamečiai gali pradėti dirbti nuo 14 metų. Tačiau priklausomai nuo to, ar jie patenka į vaikų (asmenys nuo 14 iki 16 metų), ar paauglių (asmenys nuo 16 iki 18 metų) amžiaus grupę, taikomi skirtingi apribojimai jų darbo pobūdžiui, darbo ir poilsio laikui, saugai ir sveikatai, taip pat ir darbo sutarties sudarymui.
Kas žinotina darbdaviui
Darbdavys, prieš įdarbindamas asmenį iki 18 metų ir siųsdamas jį tikrintis sveikatos, turi pateikti jam numatomų darbo sąlygų aprašymą. Aprašyme turi būti nurodyta galima profesinė rizika.
Gavęs asmens sveikatos priežiūros įstaigos išduotą medicininę pažymą, darbdavys privalo vadovautis joje pateikta išvada. Pavesdamas dirbti konkrečius darbus, turi suteikti visas reikalingas saugos ir sveikatos apsaugos priemones.
Norėdamas įdarbinti vaiką darbdavys, iki sudarydamas darbo sutartį, turi raštu informuoti vaiko tėvus apie vaikui galinčią kilti profesinę riziką, jo saugos ir sveikatos apsaugos priemones, gauti vieno iš tėvų raštišką sutikimą, o mokslo metų laikotarpiu – ir raštišką mokyklos, kurioje vaikas mokosi, sutikimą.
VDI atkreipia dėmesį, kad jauni asmenys gali dirbti ne visus darbus. Vaikams nuo 14 iki 16 metų leidžiama dirbti lengvus darbus, kurie nekenkia jų saugai, sveikatai, vystymuisi. Yra sudarytas asmenims iki 18 metų draudžiamų darbų sąrašas, kurį galima rasti čia.
Priklausančios lengvatos
Teisės aktai numato ir daugiau lengvatų nepilnamečiams darbo naujokams.
Ne mokslo metų laiku vaikas gali dirbti iki 6 val. per dieną ir 30 val. per savaitę (mokslo metais – iki 2 val. per dieną ir iki 12 val. per savaitę).
Paaugliams ne mokslo metų laiku darbo laikas gali būti pailgintas iki 8 val. per dieną ir 40 val. per savaitę. Vaikams draudžiama dirbti nuo 20 iki 6 valandos. Be to, vaikams turi būti užtikrintas nepertraukiamas 14 kalendorinių dienų poilsis per mokinių vasaros atostogas.
Darbdaviai taip pat turėtų žinoti, jog negali skirti nepilnamečiams pasyvaus budėjimo darbe ar namuose, viršvalandinio ir naktinio darbo.
VDI primena, kad kokio amžiaus darbuotojas bebūtų, darbas prasideda nuo darbo sutarties sudarymo. Tik taip darbuotojas įgyja darbo garantijas darbe įvykus nelaimingam atsitikimui ar darbdaviui nevykdant darbo sutarties sąlygų.
Kur kreiptis informacijos
Detaliau apie darbo sutarties sudarymą, vaiko ar paauglio darbo laiko trukmę, poilsio laiką ir kitais klausimais jaunuolius, jų tėvus ir darbdavius VDI konsultuoja darbo dienomis telefonu (8 5) 213 9772, el. paštu info@vdi.lt arba socialinio tinklo „Facebook“ VDI paskyroje. Taip pat dažnai užduodamus klausimus nepilnamečių įdarbinimo tema galima rasti čia.
VDI taip pat ragina jaunuosius darbuotojus pranešti apie galimus pažeidimus jų darbe: neišmokamą darbo užmokestį, netinkamas darbo sąlygas, piktnaudžiavimą jų darbo bei poilsio laiku ir pan. Apie nelegalų darbą anonimiškai galima pranešti telefonu (8 5) 213 9750.
Informacija parengta pagal VDI išplatintą pranešimą žiniasklaidai.
Iliustracija iš portalo VERSLI MAMA archyvų.
_____________________________________________________________________
Taip pat skaitykite:
Psichoterapeutas O. Lapinas: finansinis charakteris būna 4 tipų. Kuriam priklausote jūs?