PROJEKTAI Veidai

Danų menininkė Mugaska: mano pirmasis NFT – tai jaudinanti kelionė į metavisatą

Print Friendly, PDF & Email

Danijoje kurianti lenkų kilmės menininkė Joanna Mugford, arba tiesiog Aska, savo tinklaraščio įraše prisipažino susidūrusi su didele moraline dilema, kai gavo kvietimą tapti beprotiško nepakeičiamųjų žetonų (ang. non-fungible token, NFT) šurmulio dalimi ir eksponuoti savo sukurtą NFT Vilniuje rengiamoje parodoje #WISE Women Week.

Autorei maloniai sutikus, perpublikuojame jos tinklaraščio įrašo vertimą į lietuvių kalbą.

Beje, visai neseniai sūnus pasišaipė, esą mano karta nesupranta metavisatos. Turėjau kažko imtis… Tik štai ko? Vienintelis protingas pasirinkimas atrodė nerti į gilius vandenis ir pradėti kaldinti tuos NFT.

NFT? Apie ką čia kalba??

Nesijaudinkite – vos prieš kelis mėnesius šia galimybe lygiai taip pat baisėjausi, kaip ir jūs.

Kas yra NFT?

Geriausias būdas paaiškinti, kas yra NFT, arba nepakeičiamasis žetonas, – tai įsivaizduoti kolekcinę kortą, pavyzdžiui, su futbolininkų arba pokemonų atvaizdais.

Pagrindinis skirtumas tas, kad NFT būna tik virtualūs ir jų neįmanoma suklastoti. Juos saugo į  paveikslėlį įterptas specialus blokų grandinės kodas, kuriame laikomi duomenys apie autorių, sukūrimo datą ir kt. Būtent todėl kiekvienas NFT yra unikalus.

Jeigu bandysite NFT suklastoti tiesiog pasidarydami ekraninę kopiją, pats paveikslėlis atrodys taip pat, tačiau jo kodas bus kitoks. Teoriškai taip menininkai gali užantspauduoti savo darbus ir juos apsaugoti.

Kai pirmą kartą išgirdau apie NFT, nelabai supratau visos jo prasmės. Skaitydama apie NFT jaučiausi visiškai sutrikusi. O pažvelgusi į tai, kas patenka į NFT rinkų sąrašus, išvis pasimečiau. Ne tiek dėl to, ką tie žmonės renka, kiek dėl to, ką jie perka – ir dar už 1000 dolerių!

Aplinkosaugos klausimas

Be to, su NFT siejama ir opi aplinkosaugos problema. Didžiulės virtualiosios rinkos, kuriose prekiaujama kriptovaliutomis, gali didinti išskiriamo anglies dvideginio (CO2) kiekį. Jose atliekamų operacijų gausa ir sudėtingos procedūros kartais reikalauja daug kompiuterių energijos ir informacijos saugojimo išteklių, o tam reikia didelių duomenų centrų.

Ekologiškesnė alternatyva

Laimei, jei neplanuojate kurti milžiniškų kolekcijų, NFT galima kaldinti ir be didelio neigiamo poveikio aplinkai. Pavyzdžiui, vidutinė Solana (SOL) operacija pareikalauja tiek pat energijos, kiek 3 Google paieškos. Visai normalu, tiesa?

Solana (SOL) – tai viena iš kriptovaliutų. Paslaptingi virtualieji pinigai, kurių vertė gali hiper išaugti arba staiga virsti dulkėmis. Štai kodėl prekyba metavisatos rinkose dažnai lyginama su azartiniais lošimais, o ne su investicija. Šios rinkos nėra reguliuojamos; tai nurodoma skelbimų apie kriptovaliutas apačioje, kaip ir įspėjimas ant cigarečių pakelių.

Prekyba metavisatos rinkose dažnai lyginama su azartiniais lošimais, o ne su investicija. Šios rinkos nėra reguliuojamos; tai nurodoma skelbimų apie kriptovaliutas apačioje, kaip ir įspėjimas ant cigarečių pakelių.

Nepaisant to, egzistuoja tam tikras sunkiai paaiškinamas prekybos NFT bumas. Ar jis tęsis, ar žlugs? Niekas nežino. Tačiau jei turite bent vieną NFT, žmonės tikrai norės apie jį išgirsti. Galų gale, juk tai kažkas tokio iš ateities…

Kaip kaldinti savo NFT?

Viena iš platformų, naudojančių SOL valiutą, vadinama Solsea; joje aš ir nukaldinau savo NFT. Pasirinkau animuoti ežį iš savo vaivorykštinių gyvūnų kolekcijos „Rainbow Animals“.

Kai tik sukūriau animacinę versiją, nekantravau ją įkelti į metavisatą. Tačiau tam, kad viską išsinagrinėčiau ir išsiaiškinčiau geriausią būdą, man prireikė kelių dienų.

Pirmiausia reikėjo užsiregistruoti „Solsea“, ir tai buvo lengva.

Kitas žingsnis buvo gauti virtualią piniginę SOL. Piniginių pasirinkimas didelis, ne visos jos tinka kiekvienai kriptovaliutai. Taip pat svarbu, kad piniginė būtų pakankamai saugi. Juk kai tapsite milijonieriumi, nenorite prarasti savo turto! Todėl geriausia turėti piniginę neprisijungus (offline). Kadangi, pagalvojau, dar per anksti dėl to nerimauti, pasirinkau internetinę piniginę pavadinimu „Phantom“.

Turėdama sąskaitą NFT platformoje ir tuščią piniginę, turėjau gauti šiek tiek kriptografinių pinigų. Tam naudojausi Coinbase. Tai internetinė valiutos keitykla. Iš esmės galite naudodamiesi savo debeto kortele nusipirkti dolerių ir tada juos išsikeisti į solus. Aš išleidau 5 dolerius ir gavau apie 0,14 SOL. Toliau naudodamasi Coinbase perkėliau turimas šimtąsias  solų dalis į savo virtualią piniginę. Bum! Ir aš jau pasirengusi kaldinti NFT.

Pirmasis kaldinimas buvo šiek tiek nesėkmingas. Pasirodė, kad mano NFT nepatvirtintas ir aš negaliu to niekaip pakeisti. Reikia gauti patvirtinimą iš „Solsea“. Tačiau jie tikrina tik tuos NFT, kurie yra kolekcijos dalis.

Taigi, ištryniau savo NFT, atgavau pinigus ir sukūriau kolekciją pavadinimu „Rainbow Animals“. Tada vėl nukaldinau NFT, bet šį kartą kaip kolekcijos dalį. Tada kreipiausi dėl pavirtinimo. Anksčiau buvau skaičiusi, kad patvirtinimas sklandesnis, jei įkeliamas ir NFT kūrimo įrodymas. Taigi, įkėliau trumpą vaizdo įrašą, kuriame dirbu su savo animacija. Ir per kelias dienas lengvai gavau patvirtinimą!

Kokia kaina?

Oi, pamiršau amžiną dilemą „Kokią kainą turėčiau nustatyti?“ Visada sunku apsispręsti dėl savo meno kūrinio kainos. Tačiau NFT atveju viskas šiek tiek kitaip. Taip yra todėl, kad be pradinės kainos jūs nustatote ir autorinio atlyginimo procentą už antrinius pardavimus. Tokiu būdu gausite naudos iš kiekvieno būsimo pardavimo. Ir jei galbūt vieną dieną kas nors tai parduos už milijoną, jūs iš to taip pat pasipelnysite. Šiek tiek panašu į muzikus, kurie uždirba kiekvieną kartą, kai kažkas groja jų dainą.

Toliau rasite nuorodą į mano NFT. Jei peržiūrėsite istoriją, pamatysite, kad NFT jau parduotas. Dabar telieka laukti to milijono, cha cha!

Pažvelkite į mano NFT čia

Peržiūrėkite „Rainbow Animals“ lipdukus

Skaitykite daugiau apie NFT „The Verge“

Joanna  Mugford kilusi iš  Lenkijos, tačiau šiuo metu su savo šeima ir šunimi gyvena Kopenhagoje. Joannos menas, įkvėptas  gamtos ir  gerosios  gyvenimo pusės, pasakoja istorijas apie čia ir dabar.  Būdama minimalistė, Joanna  siekia tvaraus meno naudojimo.  Ji yra moterų meno kolektyvo „Art Escape Studio Copenhagen“ narė ir dalyvavo projekto #WISE bandomuosiuose mokymuose.

***
Straipsnis parengtas įgyvendinant Erasmus+ suaugusiųjų švietimo projektą #WISE – Women: Innovative, Succsessful, Empowered. Europos Komisijos parama šio straipsnio rengimui nereiškia pritarimo jo turiniui, kuriame pateikiama autorių nuomonė, todėl Europos Komisija negali būti laikoma atsakinga už informaciją panaudotą šiame straipsnyje.

 

 

Tekstas pirmą kartą publikuotas anglų kalba menininkės tinklaraštyje https://mugaska.com

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.