Pasitikrinti socialinius tinklus, pažiūrėti vaizdo įrašus, paskaityti įvairius žinių portalus ar pažaisti kompiuteriu – daugelio mūsų kasdienybė. Kiek realu, kad tokia veikla ilgainiui taps problema, kuri vadinasi priklausomybė nuo interneto?
Priklausomybė nuo interneto dar nėra oficialiai pripažinta liga. Dėl tos pačios priežasties ji nėra įtraukta į tarptautinę ligų klasifikaciją (TLK-10-AM). Tačiau visuomenėje probleminis interneto naudojimas vis dažniau vadinamas priklausomybe.
Kadangi tai nėra oficialus sveikatos sutrikimas, nėra ir konkrečių metodikų ar rekomendacijų jam gydyti. Vis dėlto jei žmogus turi problemų dėl interneto naudojimo, kaip ir bet kurios kitos priklausomybės atveju, svarbiausia pripažinti problemą ir stengtis ją išspręsti.
Priežasčių, kodėl žmogus gali tapti priklausomas nuo interneto ar tam tikrų žaidimų, socialinių medijų ir pan., yra įvairių: nuo paprasčiausiai per ilgo laiko leidimo naršant internete iki depresijos ar nerimo.
Nors manoma, kad priklausomybė nuo interneto labiau įtraukia jaunus žmones, kai kurie tyrimai teigia, jog su žmogaus amžiumi ši problema didėja.
Požymiai, rodantys, kad interneto naudojimas tapo problema
- Nuotaikos pagerėjimas naršant internete;
- Visą laiką mąstoma apie kompiuterį ar internetą, nerimaujama, kada bus galima vėl prisijungti, arba galvojama apie nuveiktus darbus ar padarytus sprendimus;
- Labai stiprus potraukis ir noras prisijungti prie interneto;
- Norint pajusti pasitenkinimą naršant internetą, reikia vis daugiau laiko prie jo praleisti;
- Pasidaro sunku išjungti internetą, prie jo praleidžiama daugiau laiko, negu buvo planuota;
- Augančios neigiamos emocijos (suirzimas, apatija, pablogėjusi nuotaika, nuobodulys, tuštumos jausmas), kai nėra galimybės būti prisijungus prie interneto;
- Sumažėjęs susidomėjimas šeima, darbu, mokslu, ankstesniais pomėgiais;
- Sumažėjusi atsakomybė dėl darbo, mokslų, šeimos, rizikuojama visa tai prarasti;
- Melavimas ar slėpimas nuo šeimos narių, specialistų apie laiką, praleistą prie interneto:
- Aplinkiniai vis dažniau teigia, kad asmuo per daug praleidžia laiko prie kompiuterio ar interneto.
Jeigu pastebimi šie požymiai ir niekaip nepavyksta pačiam jų įveikti, reikia nebijoti kreiptis į psichikos sveikatos specialistus. Svarbiausia suvokti, kad yra elgesio problemų, kurias, kreipusis laiku, dažniausiai galima išspręsti.
Taip pat skaitykite:
Paauglys nori išmaniojo įrenginio? Tegu jį padovanoja VMI!
TikTok: kuo šis naujasis socialinis tinklas žavi jaunimą
Paauglystė – šeimos santykių išbandymas (nauja knyga vaikams ir tėvams)
Sandra says:
Manau tai problema, ir ne tik vaiku, paaugliu tarpe, bet ir suaugusiuju. Pakanka paziureti ka zmones veikia kavineje laukdami uzsakymo, prie gydytojo kabineto ir panasiai. Paprastas bendravimas nyksta, lieka susirasinejimai, video skambuciai. Vaikams riboju laika prie ekranu, taip pat turini pagal amziu, taciau visvien prisigaudo virusu ir visiskai nauji plansetiniai kompiuteriai stringa, genda labai greitai. Manau vertetu idiegti licenzijuota antivirusine programa, bet pasirinkimas ganetinai platus https://www.distributor.lt/antivirusines-programos/categories.aspx?CatID=3651 kokia geriausia rinktis?