PROJEKTAI

Socialinė akcija #neVASSkink baigėsi – problemos nebeliko?

Print Friendly, PDF & Email

Maža didelės šaunios komandos, įgyvendinusios socialinę akciją #neVASSkink, dalis.

Viskas, kas gerai, anksčiau ar vėliau baigiasi. Baigėsi ir pusmetį trukusi socialinė akcija už blaivią motinystę #neVASSkink. Tiesa, iki Joninių dar galima aplankyti ją kelionėje po Lietuvą lydėjusią kilnojamąją parodą „Išmatuok savo skausmą promilėmis“ – ji eksponuojama Vilniaus universiteto Medicinos fakultete, II aukšte (M. K. Čiurlionio g. 21, Vilnius).

Taip jau sutapo, kad 2018 m. Valstybinis visuomenės sveikatos stiprinimo fondas pasirinko finansuoti ir žmogaus genetikos eksperto prof. Algirdo Utkaus komandos vykdomą alkoholio skilimo produktų naujagimių kraujyje mokslinį tyrimą, ir mūsų kaip visuomenininkų pasiūlytą blaivios motinystės akciją.

Žmogaus genetikai nusprendė ištirti maždaug trečdalio – 10 tūkst. – Lietuvoje 2018 metais gimusių naujagimių kraują, kad išsiaiškintų alkoholio vartojimo paplitimą tarp nėščiųjų apskritai. Jungtinės visuomenininkų pajėgos pirmiausia buvo nukreiptos į vaisingo amžiaus, ypač 15-29 metų, moteris, kurios planuoja kurti šeimą ir susilaukti vaikų. Joms išdalinome 5 000 itin jautrių vienkartinių nėštumo testų – ne kaip paskatinimą lytiniam gyvenimui, o kaip priminimą, koks atsakingas metas yra pirmosios nėštumo savaitės, kai dažna nė nenutuokia, jog laukiasi.

Taip pat skaitykite:
Alkoholis pavojingiausias 3–10 nėštumo savaitę
Menininkai kviečia mamas išsimatuoti skausmą promilėmis
Alkoholis ir nėštumas Ievai nederėjo net išgyvenant tragediją
NeVASSkink plakatas

Akcijos #neVASSkink veidas – berniukas su vaisiaus alkoholiniam sindromui būdingais veido bruožais. Dailininkas Vytautas Tomaševičius, skaitmeninio impresionizmo technika, grafitas, akrilas, drobė

Tam, kad ši informacija atkreiptų jaunų, 18–29 metų amžiaus žmonių, kuriančių šeimas ir ketinančių susilaukti vaikų, dėmesį, #neVASSkink organizatoriai nusprendė kalbėti jaunimui geriausiai suprantama kalba: ženklais ir vaizdais. Dabar socialiniuose tinkluose populiarios grotažymės, tad grotažymė atsirado ir akcijos pavadinime. Jame naudojamas trumpinys VASS reiškia vaisiaus alkoholinio spektro sutrikimus, dažnai būdingus alkoholio vartojusių moterų pagimdytiems vaikams, o kartu yra ir populiaraus pirštų žaidimo vas-ki-či (liet. šulinys, žirklės, popierius) pirmasis skiemuo.

„Kaip žinote, šio žaidimo baigtis laikoma atsitiktine, nes neįmanoma atspėti, kokį ženklą parodys kitas žaidėjas. Alkoholis – nenuspėjamas varžovas, jo vartojimas nėštumo metu – tai varžymasis su nelaime, žaidimas iš kūdikio sveikatos. Kadangi saugios alkoholio dozės nėščiai moteriai nėra, norime pabrėžti, jog nulis alkoholio reiškia ir nulį VASS rizikos“, – aiškina socialinės akcijos vadovė, taip pat versli mama Loreta Majauskienė.

Nuo 60 proc. – iki 3,5 proc.

Kaip nutiko, kad sausio mėnesį, pristatydami #neVASSkink misiją žiniasklaidai, iš profesoriaus išgirdome visus apstulbinusių skaičių – alkoholio vartoja net 60 proc. Lietuvos nėščiųjų, o gegužės 30-ąją iš jo teliko vos 3,5 proc.?

Pasak prof. A. Utkaus, visų pirma šiuos iškraipymus galėjo lemti geografiniai veiksniai. Pirmosios kortelės su naujagimių sauso kraujo ėminiais mokslininkams veikiausiai pateko iš atokesnių Lietuvos vietų, kur alkoholio galimai vartoja santykinai daugiau moterų. Paskui šie duomenys „atsiskiedė“ informacija iš didžiųjų miestų gimdymo namų, kur, tikėtina, gimdo labiau sąmoningos moterys, geriau suprantančios alkoholio žalą kūdikiui. Žinant, kad dėl priklausomybės nuo psichoaktyvių medžiagų kenčia maždaug 11–13 proc. populiacijos, o vyrų ir moterų yra daugmaž po lygiai, nesunku apskaičiuoti, jog tie 3,5 proc. išgeriančių nėščiųjų greičiausiai gyvena socialiniuose paribiuose.

„Šio tyrimo tikslas jokiu būdu nėra išaiškinti alkoholio vartojančią moterį, – pabrėžia pašnekovas. – Tyrimas atliekamas visiškai anonimiškai ir grynai statistiniais sumetimais. Duomenims rinkti yra gauti visi Bioetikos komisijos ir duomenų apsaugos tarnybų leidimai“.

Andriaus Ermino skulptūriniai objektai iš parodos „Išmatuok savo skausmą promilėmis“.

Andriaus Ermino skulptūriniai objektai „Mutacijos“ iš parodos „Išmatuok savo skausmą promilėmis“.

Tiesa, teisybės dėlei reikia pažymėti du dalykus: pirmasis – kad galutiniai šio mokslinio tyrimo rezultatai paaiškės tik lapkritį, o antrasis – kad šis tyrimas parodo, ar nėščioji vartojo alkoholio likus 5–6 savaitėms iki gimdymo. Tačiau, pasak mokslininkų, darytina prielaida, kad jei moteris nevengia taurės nėštumui baigiantis, nevengė jos ir pirmaisiais laukimosi mėnesiais.

Neatmestinas ir trečiasis, ne mažiau svarbus dalykas – švietimas. Kas galėtų paneigti, kad 2 milijonų auditorijai Lietuvoje paskleista #neVASSkink žinutė nepalietė būsimųjų motinų širdies?

Promilėmis išmatuotas skausmas

Kartu su kilnojamąja paroda „Išmatuok savo skausmą promilėmis“ aplankę dešimt Lietuvos miestų, pamatėme šilto ir šalto. Plungėje moterys pokalbį apie alkoholį ir nėštumą iš pradžių sutiko atšiaurokai: „Labai jau ne žemaitiška tema“. Tačiau ją išklausius, Andriaus Ermino skulptūrinės kompozicijos iš ciklo „Mutacijos“ nebeatrodė tik juokingi lėlių kūnai be rankyčių ir kojyčių – būtent ši parodos dalis nepaliko nė vienos abejingos.

„Nepatogi paroda“, – taip straipsnį apie parodą Pakruojyje nusprendė pavadinti vietos laikraščio „Auksinė varpa“ redakcija. Atgarsių, pasak parodą globojusios Pakruojo kultūros centro dailininkės Laimutės Veličkienės, būta pačių įvairiausių, tačiau „normalūs žmonės“ suprato jos nešamą žinutę.

Anot parodos kuratoriaus dailininko Vytauto Tomaševičius, parodai atrinkti šiuolaikinio meno kūriniai leido tokia opia ir nepatogia tema kalbėti be tiesmukiško ar bauginančio tono. „Menas gali ir turi kelti ne vien pasigėrėjimą. Būtent menas leidžia iš labai arti, o tuo pačiu – iš saugaus atstumo pažvelgti į tai, kas mums nepatinka, yra skausminga, nemalonu, ką stengiamės nuneigti ar ko nesuprantame. Tik tada, kai suprasime, kad alkoholio vartojimas nėštumo metu yra mūsų pačių žmogiškojo silpnumo lemta skaudi socialinė realybė, galėsime pradėti ieškoti sprendimų ir išeičių“, – aiškino du autorine technika atliktus kūrinius specialiai šiai parodai sukūręs menininkas.

Parodos kūrinių pristatymas neapsiėjo ir be linksmybių. Kaišiadoryse Lino Liandzbergio lygumų peizažuose augančių palmių suintriguotas girtuoklėlis niekaip neįskirto, kas gi tuo norėta pasakyti, kol bergždžiai kraštietį švietusiai „Moters sveikatos centro“ vadovei Ritai Gliaudelienei trūko kantrybė: „O tu kada palmes vietoj normalių medžių matai?“ – „Nuuu, kai išgeriu…“ – „Tai va tau dabar visa paroda apie tai!“

Liūdniausia būdavo tada, kai po parodos pristatymo priėjusi moteris su ašaromis akyse sakydavo: „Bet man dėl mažo kraujospūdžio alkoholio išgerti liepė gydytojas“.

Alkoholio vartojimą nėštumo metu gaubiančią tylą įgarsino ir edukacinis filmas #neVASSkink. Jį žiūrėdama ne viena mergina paslapčia nubraukė ašarą. Dar daugiau pripažino, kad kalbėtis apie tai su mama ar viešai su kuo iš saugusiųjų – vis dar didelis tabu. „O toks būdas, per filmuotą vaizdą, joms įdomus, gal tik auditorijos reikėtų mažesnės“, – pastebėjo #neVASSkink geros valios ambasadorė Ukmergėje Jurgita Vijūnė, vadovaujanti vietos šeimos centrui ir pasikvietusi atviro pokalbio gimnazistes iš dviejų miesto mokyklų.

suzymetos apskritys

Akciją lydinti kilnojamoji paroda „Išmatuok savo skausmą promilėmis“ apkeliavo 10 Lietuvos miestų.

Socialiniuose tinkluose pakalbinome ir dvidešimt žinomų Lietuvos mamų, kurios pasidalino savo nėštumo patirtimi, įkvėpdamos būsimas mamas pozityviam laukimui be alkoholio. „Šios iniciatyvos metu tik patvirtinome nuomonę visų tų, kurie mano, kad alkoholis ir nėštumas – nesuderinami. Tikimės, kad padėjome teisingai pasirinkti tiems, kurie abejojo. Ir visus paskatinome susimąstyti apie motinystę ir alkoholį“, – tvirtina Eglė Zaikauskaitė, populiarinusi #neVASSkink feisbuke ir pati po širdimi nešiojanti pirmąją atžalą.

**

Dabar, projektui pasibaigus, už jo komunikaciją atsakingas portalas VERSLI MAMA gali drąsiai teigti, jog kartu su partneriais Išmanioji SVEIKATOS akademija, Saugok save ir Lietuvos šeimos centru sugebėjo išties plačiai paskleisti žinią, kad alkoholis ir nėštumas – nesuderinami.

Dėkojame visiems tiems, kurie mus aktyviai palaikė, dalinosi žinia su savo skaitytojais, artimaisiais ir draugais. Dėkojame ir tiems, kurie atvirai išreiškė nuomonę, kad alkoholis nėštumo metu nėra problema – tai jūsų dėka mes žinome, kad blaivios motinystės tema yra aktuali ir projektas #neVASSkink tęstinas!

Projektas finansuotas Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo lėšomis Valstybinis visuomenės sveikatos stiprinimo fondas

 

 

Projekto partneriai

projekto partneriai

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.