Primename, kad 2018 m. sausio 1 d. įsigaliojo naujos redakcijos Išmokų vaikams įstatymas, kuriuo reglamentuojama, kaip mokami vaiko pinigai. Atsakymus į dažniausiai užduodamus klausimus pateikia Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.
1. Jei anksčiau išmokos negaudavome, bet nuo sausio 1 d. įgysime tokią teisę, ar būtina suskubti kreiptis jau sausį, kad nebūtų praleisti kokie nors terminai?
Prašymus dėl išmokos vaikui skyrimo bus galima teikti nuo 2018 m. sausio 1 d. Svarbu tai, kad išmoka vaikui, kaip ir kitos socialinės išmokos, mokama už praėjusį mėnesį ir grąžinama už 12 praėjusių mėnesių. Tai reiškia, kad visiems tėvams įgijus teisę į išmoką vaikui nuo sausio 1 d., pavyzdžiui, net jeigu tėvai kreiptųsi ir 2018 m. lapkričio mėn., išmoka bus išmokėta nuo 2018 m. sausio 1 d. Pabrėžiama, kad nėra būtinybės kreiptis jau 2018 metų pradžioje.
2. Kokio amžiaus vaikai galės gauti vaiko pinigus?
Išmokų vaikams įstatymu įteisintas išmokos vaikui („vaiko pinigų“) mokėjimas visiems vaikams kaip universali išmoka – kiekvienam vaikui skiriant 0,79 BSI dydžio (30 eurų) išmoką nuo gimimo dienos iki 18 metų ir vyresniems, jeigu jie mokosi pagal bendrojo ugdymo programą (įskaitant ir profesinio mokymo besimokančius pagal bendrojo ugdymo programą ir pagal bendrojo ugdymo programą kartu su profesinio mokymo programa), bet ne ilgiau, iki jiems sukaks 21 metai.
Atkreipiame dėmesį, kad Išmokų vaikams įstatyme nustatytas išmokos vaikui mokėjimas iki 21 metų, nes pagal Švietimo įstatymą (14 str. 6 d.) mokiniai, turintys labai didelių ir didelių specialiųjų ugdymosi poreikių, bendrojo ugdymo mokyklose (klasėse), skirtose mokiniams, turintiems specialiųjų ugdymosi poreikių, gali mokytis iki 21 metų. Todėl, siekiant nediskriminuoti neįgalių vaikų ir užtikrinti visiems vaikams vienodas sąlygas gauti „vaiko pinigus“ iki jie baigs bendrojo ugdymo programą (t. y. įgys vidurinį išsilavinimą), išmoka vaikui mokama iki 21 metų.
3. Ar šeimoms, auginančioms 1 ar 2 vaikus, bus papildomai skiriama išmoka vaikui?
Taip, šeimos, kurios augina ir (ar) globoja 1 arba 2 vaikus, turės teisę gauti papildomai išmoką vaikui, jeigu šeimos pajamos vienam asmeniui per mėnesį yra mažesnės negu 1,5 VRP (183 eurai): vaikui nuo gimimo dienos iki 2 metų – 28,5 euro, nuo 2 iki 18 metų ir vyresniems, jei mokosi pagal bendrojo ugdymo programą (įskaitant ir profesinio mokymo besimokančius pagal bendrojo ugdymo programą ir pagal bendrojo ugdymo programą kartu su profesinio mokymo programa), bet ne ilgiau, iki jiems sukaks 21 metai – 15,2 euro. Tai reiškia, kad iš viso vienam vaikui būtų mokama atitinkamai 58,5 arba 45,2 euro.
4. Ar gausioms šeimoms (auginančioms ir (ar) globojančioms 3 ar daugiau vaikų) bus papildomai skiriama išmoka vaikui?
Taip, šeimos, kurios augina ir (ar) globoja 3 ir daugiau vaikų, turės teisę papildomai gauti išmoką vaikui nevertinant šeimos gaunamų pajamų: vaikui nuo gimimo dienos iki 2 metų – 28,5 euro, nuo 2 iki 18 metų ir vyresniems, jei mokosi pagal bendrojo ugdymo programą (įskaitant ir profesinio mokymo besimokančius pagal bendrojo ugdymo programą ir pagal bendrojo ugdymo programą kartu su profesinio mokymo programa), bet ne ilgiau, iki jiems sukaks 21 metai – 15,2 euro. Tai reiškia, kad iš viso vienam vaikui būtų mokama atitinkamai 58,5 arba 45,2 euro.
Pavyzdžiui, jei tris vaikus (vienas iš kurių iki 2 metų amžiaus) auginanti šeima, kurioje kiekvienas iš tėvų gauna minimalų mėnesinį atlyginimą (MMA), nuo 2018 m. sausio 1 d. gaus 30+30+30+28,5+15,2+15,2 =148,9 euro. (Šis pavyzdys nereiškia, kad gali pretenduoti tik MMA gaunantys tėvai.)
5. Kaip reikės kreiptis dėl universalios išmokos vaikui? Ar kasmet, ar vieną kartą?
Dėl universalios išmokos vaikui (30 Eur) reikėtų kreiptis nuo 2018 m. sausio 1 d. Pateikti prašymą išmokai gauti bus galima elektroniniu būdu per socialinės paramos informacinę sistemą www.spis.lt. Prisijungimas galimas trimis būdais: per el. bankininkystės sistemą, su mobiliu elektroniniu parašu arba su elektroniniu parašu. Kreipiantis dėl universalios išmokos vaikui (30 Eur) papildomų dokumentų teikti nereikia. Viešuose registruose esančią informaciją tikrina patys savivaldybės darbuotojai. Vaizdo instrukciją, kaip prisijungti prie SPIS, galima peržiūrėti: https://www.youtube.com/watch?v=fJ9hN7ORjV8.
Prašymą išmokai gauti bus galima pateikti ir raštu savivaldybėje. Kartu reikėtų pateikti asmens dokumentą, jokių papildomų dokumentų kreipiantis dėl universalios 30 Eur išmokos vaikui nereikia.
Asmenys, kurie nuo 2018 m. sausio 1 d. kreipsis dėl universalios išmokos vaikui (30 Eur), prašymą išmokai gauti pateiks tik vieną kartą ir išmoka bus paskirta iki vaikui sukaks 18 metų. Jeigu pilnametis vaikas ir toliau mokysis pagal bendrojo ugdymo programą (įskaitant ir profesinio mokymo besimokančius pagal bendrojo ugdymo programą ir pagal bendrojo ugdymo programą kartu su profesinio mokymo programa), dėl tolesnio išmokos vaikui skyrimo iki baigs mokyklą, bet ne ilgiau, iki jam sukaks 21 metai, turės kreiptis ir pateikti prašymą iš naujo.
6. Kaip reikės kreiptis dėl papildomai skiriamos išmokos vaikui gausioms šeimoms (auginančioms ir (ar) globojančioms 3 ar daugiau vaikų) ar nepasiturinčioms šeimoms, (auginančioms ir (ar) globojančioms 1 ar 2 vaikus)?
Kreipimosi dėl papildomai skiriamos išmokos vaikui būdai tokie patys, kaip ir kreipiantis dėl universalios išmokos vaikui – elektroniniu būdu per socialinės paramos informacinę sistemą www.spis.lt arba tiesiogiai atvykus į savivaldybės administraciją ir raštu pateikus prašymą.
7. Kokius dokumentus nepasiturinčiai šeimai, auginančiai 1 ar 2 vaikus, reikės pateikti kreipiantis dėl papildomai skiriamos išmokos vaikui?
Primename, kad išmokos vaikui, kuri bus papildomai skiriama šeimoms, auginančioms 1 ar 2 vaikus, mokėjimo tvarka išlieka ta pati, kaip ir dabar.
Taigi, kai kreipsis nepasiturinti šeima, auginanti 1 ar 2 vaikus, savo parašu turės patvirtinti, kad šeimos pajamos praėjusiais kalendoriniais metais (kreipiantis 2018 metais, vertinamos 2017 metų pajamos) vienam asmeniui per mėnesį neviršijo 1,5 VRP dydžio (183 eurų), todėl pateikti dokumentų (pažymų) apie gautas pajamas nereikės, nes duomenys apie pajamas už praėjusius kalendorinius metus gaunami informacinių sistemų pagalba.
Tuo atveju, jeigu pajamos einamaisiais metais sumažėja, vaiko tėvai turės pateikti duomenis apie gaunamą darbo užmokestį ir taip galės įgyti teisę gauti išmoką vaikui.
Šeimoms, kurios gauna socialinę pašalpą ir (ar) socialinę paramą mokiniams, jokių papildomų dokumentų pateikti nereikia.
8. Ką daryti tam, kuris jau dabar gauna vaiko išmoką – ar kreiptis papildomai?
Jeigu išmoka vaikui buvo paskirta iki 2018 m. sausio 1 d. ir jos mokėjimo laikotarpis nepasibaigęs, išmokos mokėjimas nuo 2018 m. sausio 1 d. bus tęsiamas be atskiro tėvų (globėjų) prašymo ir išmokos dydis bus perskaičiuojamas bei išmoka mokama iki paskirtos išmokos nustatyto mokėjimo laikotarpio pabaigos.
Pavyzdžiui, kai išmoka vaikui paskirta laikotarpiui nuo 2017 m. lapkričio mėnesio 15 d. iki 2018 m. lapkričio 15 d., išmokos dydis nuo 2018 m. sausio 1 d. bus perskaičiuojamas (pridedant 30 eurų už kiekvieną vaiką) ir išmoka mokama iki 2018 m. lapkričio 15 d. Pasibaigus šiam išmokos vaikui mokėjimo laikotarpiui, dėl tolesnio išmokos skyrimo reikėtų kreiptis iš naujo.
9. Ar vaikų globos namuose ar šeimynose augantys vaikai galės gauti vaiko pinigus?
Universalią išmoką vaikui (30 eurų) galės gauti visi vaikai, tiek augantys šeimose, tiek globojami šeimynose, vaikų globos institucijose ar globos centruose, t. y. nepriklausomai nuo vaiko globos (rūpybos) formos.
10. Ar bus tikrinamos visų vaikų gyvenimo sąlygos?
Gyvenimo sąlygos bus tikrinamos ne visų šeimų, auginančių vaikus. Išmokos vaikui esmė – kad būtų užtikrinami vaiko interesai. Dėl to gyvenimo sąlygos gali būti tikrinamos tik šeimose, susiduriančiose su socialine rizika, užtikrinant su šeima dirbančio socialinio darbuotojo pagalbą,kuriam rekomendavus bus parinktas vaiko poreikius užtikrinantis išmokos mokėjimo būdas.
11. Kada išmoka pasieks mūsų sąskaitą?
Sprendimas dėl išmokos vaikui skyrimo priimamas ne vėliau kaip per mėnesį nuo prašymo skirti išmoką ir kitų dokumentų gavimo savivaldybės administracijoje dienos. Paskirta išmoka vaikui išmokama sekantį mėnesį po sprendimo priėmimo iki einamojo mėnesio 25 dienos už praėjusį (-ius) mėnesį (-ius), kaip ir kitos socialinės išmokos.
12. Ar reikia atidaryti atskirą sąskaitą vaikui?
Nebūtinai, išmoka vaikui gali būti pervedama į vaiko tėvo ar motinos, globėjo (rūpintojo) vardu atidarytą banko sąskaitą. Išmoka taip pat gali būti išmokama bet kuriame „Lietuvos pašto“ skyriuje ar savivaldybės (seniūnijos) kasoje (jeigu kasa yra).
13. Ar gali kreiptis ne vien tėvas/mama, bet ir seneliai?
Seneliai, paskirti vaiko globėjais (rūpintojais) Civilinio kodekso nustatyta tvarka, prašymą dėl išmokos vaikui turėtų teikti savo vardu. Seneliai, kurie faktiškai prižiūri vaiką, galės kreiptis dėl išmokos vaikui skyrimo, jeigu savivaldybės administracijai pateiks įgaliojimą atstovauti tėvus ir prašymą skirti išmoką vaiko tėvo ar motinos vardu.
14. Jei mano vaikas taps pilnametis 2018 m. sausio mėnesį – ar aš turiu teisę dar kreiptis dėl vaiko išmokos?
Tėvai turi teisę kreiptis dėl išmokos vaikui iki jis mokysis pagal bendrojo ugdymo programą
(t. y. vidurinėje ar profesinėje mokykloje), bet ne ilgiau, iki jam sukaks 21 metai.
15. Ar gali dėl išmokos vaikui kreiptis 18 metų sulaukęs asmuo?
Kadangi 18 metų sulaukęs asmuo įgyja visišką civilinį veiksnumą, dėl išmokos vaikui jis galės kreiptis pats.
16. Ar gali dėl išmokos vaikui kreiptis vaiko tėvas, kuris yra ne Lietuvos Respublikos pilietis?
Dėl išmokos vaikui gali kreiptis vienas iš tėvų, kuris yra Lietuvos Respublikos pilietis ar kitas Išmokų vaikams įstatyme nurodytas Europos Sąjungos valstybės narės pilietis ar užsienietis, kuris teisėtai gyvena ir dirba Lietuvos Respublikoje.
17. Ar bus grąžinama išmoka nuo sausio, jei kreipsiuos, pvz., kovą?
TAIP. Išmoka vaikui, kaip ir kitos socialinės išmokos, mokama už praėjusį mėnesį ir grąžinama už 12 praėjusių mėnesių. Tai reiškia, kad visiems tėvams įgijus teisę į išmoką vaikui nuo sausio 1 d., pavyzdžiui, net jeigu tėvai kreiptųsi ir 2018 m. lapkričio mėn., išmoka bus išmokėta nuo 2018 m. sausio 1 d., jei tuo metu jau buvo įgyta teisę ją gauti (vaikas buvo jau gimęs).
18. Kaip gaunamos išmokos tada, kai tėvai išvykę iš Lietuvos, bet vaikas gyvena Lietuvoje su seneliais arba jei tėvai išvykę kartu su vaikais – deklaravę tai arba nedeklaravę?
Tais atvejais, kai seneliai, paskirti vaiko globėjais (rūpintojais) Civilinio kodekso nustatyta tvarka, prašymą dėl išmokos vaikui jie turėtų teikti savo vardu. Seneliai, kurie faktiškai prižiūri vaiką, kreiptis dėl išmokos vaikui skyrimo gali, jeigu savivaldybės administracijai pateiks įgaliojimą ir prašymą skirti išmoką vaiko tėvo ar motinos vardu.
Išmoka vaikui skiriama Lietuvos Respublikoje gyvenantiems asmenims, išskyrus atvejus, kai, vadovaujantis Europos Sąjungos socialinės apsaugos sistemų koordinavimo reglamentais, išmoka vaikui skiriama tuo atveju, jei nors vienas iš vaiko tėvų ir vaikas gyvena Europos Sąjungos ar Europos ekonominės erdvės šalyje ar Šveicarijos Konfederacijoje.
19. Kokie reikalavimai keliami, kad vaikas galėtų gauti vaiko pinigus, kai tėvai deklaravę išvykimą?
Išmoką vaikui turi teisę gauti Lietuvos Respublikos piliečiai, užsieniečiai, turintys Lietuvos Respublikos ilgalaikio gyventojo leidimą gyventi Europos Sąjungoje, ir visi kiti Išmokų vaikams įstatyme nurodyti Europos Sąjungos valstybės narės piliečiai ir užsieniečiai, kurie teisėtai gyvena ir dirba Lietuvos Respublikoje. Nuo 2018 m. sausio 1 d. įsigaliojus Išmokų vaikams įstatymui asmens teisė gauti išmoką nebesiejama su pareiga deklaruoti gyvenamąją vietą, todėl asmenys, Gyvenamosios vietos deklaravimo įstatymo nustatyta tvarka nedeklaravę gyvenamosios vietos ir neįtraukti į gyvenamosios vietos neturinčių asmenų apskaitą, turi teisę gauti išmoką ir pagal faktinę gyvenamąją vietą.
Atkreiptinas dėmesys, kad išmoka vaikui skiriama Lietuvos Respublikoje gyvenantiems asmenims, tačiau vadovaujantis Europos Sąjungos socialinės apsaugos sistemų koordinavimo reglamentais, išmoka vaikui gali būti skiriama ir tuo atveju, jei nors vienas iš vaiko tėvų ir vaikas gyvena Europos Sąjungos ar Europos ekonominės erdvės šalyje ar Šveicarijos Konfederacijoje.
Nustatant teisę į išmoką vaikui, savivaldybės administracijos darbuotojai kreipsis į kitos Europos Sąjungos, Europos ekonominės erdvės šalies ar Šveicarijos Konfederacijos kompetentingą įstaigą dėl papildomos informacijos gavimo ir kompetentingos valstybės nustatymo (t. y. kuri valstybė turės pirmenybę mokėti išmoką). Tokiu atveju sprendimas dėl išmokos vaikui skyrimo bus priimtas gavus atsakymą iš kitos valstybės narės kompetentingos įstaigos. Pažymėtina, kad pagal reglamentus, pirmumo teisę mokėti išmoką turi ta valstybė, kurioje vienas iš tėvų užsiima darbine veikla, nepriklausomai nuo vaiko gyvenamosios vietos. Tais atvejais, kai abu tėvai dirba skirtingose valstybėse, išmoką turėtų mokėti ta valstybė, kurioje gyvena vaikas.
Kai vaikas gyvena ne Europos Sąjungos šalyje, o, pavyzdžiui, Rusijoje ar Ukrainoje, išmokos šeimai mokamos pagal tos šalies, kurios teritorijoje gyvena vaikas, teisės aktus.
20. Jei kyla įtarimų dėl to, kad alga 2018 m. sausį dėl PNPD panaikinimo sumažėjo daugiau nei turėtų, kaip išsiaiškinti, ar viskas tvarkoje?
Nuo 2018 m. įsigaliojo mokestiniai pakeitimai, kurių tikslas skurdo mažinimas didinant pajamas mažai uždirbantiems. Daugiausia klausimų keliantys pokyčiai – neapmokestinamojo pajamų dydžio (NPD) padidinimas ir perėjimas prie tiesioginių išmokų už vaikus atsisakant papildomo neapmokestinamojo pajamų dydžio (PNPD). Įsigaliojus šiems pokyčiams, daugeliui gali kilti klausimų skaičiuojant gaunamas pajamas ir vertinant pokyčių naudą.
Norime atkreipti dėmesį, kad nuo 2018 m. sausio 1 d. visiems asmenims be vaikų, kurių atlyginimas yra didesnis nei 310 eurų ir mažesnis nei 1160 eurų, padidėjo grynosios pajamos „į rankas“. Viso to priežastis yra padidintas pagrindinis neapmokestinamojo pajamų dydis (NPD).
Asmenų, kurie augina vaikus, situacija tokia: grynosios pajamos „į rankas“ dėl panaikinto papildomo neapmokestinamojo pajamų dydžio (PNPD) sumažėjo, tačiau tas sumažėjimas dėl minėtų pokyčių negalėjo būti didesnis už išmoką vaikui, kuri yra mokama nuo 2018 m. sausio 1 d. Tai reiškia, kad didesnes pajamas gaunančių asmenų grynųjų pajamų „į rankas“ sumažėjimą kompensuoja nauja išmoka vaikams, o mažesnes pajamas gaunančių šeimų atveju – nauja išmoka vaikams gerokai viršija sumą, kurią tokios šeimos iki šiol gavo per papildomo NPD taikymą.
Patarimai, kaip išvengti nesusipratimų su vaiko pinigais ir PNPD skaičiavimais:
-
Nepainioti PNPD su NPD. NPD šiemet dar padidintas ir sudaro 380 Eur.
-
Skaičiuojant PNPD naudos praradimus abiems tėvams nepamiršti dalinti PNPD naudą per pusę. Jei šeima taikydavo PNPD abiems tėvams, nauda už vaiką vienam tėvui buvo maksimaliai 15 Eur.
-
Įsidėmėti, kad PNPD nauda už vieną vaiką abiems tėvams niekada nebuvo daugiau nei 30 Eur. Vaiko pinigai šiemet yra 30 eurų kiekvienam vaikui, o vėliau bus didinami.
-
Kaip gauti PNPD už gruodį? Jeigu alga už 2017 m. buvo išmokėta gruodžio mėn., tai PNPD dar buvo taikomas. Jeigu alga buvo išmokėta 2018 m. sausio mėn., tai PNPD nebegali būti taikomas. Gyventojas GPM permoką, susidariusią dėl gruodžio mėn. nepritaikyto PNPD, galės susigrąžinti teikdamas metinę pajamų deklaraciją.
-
Atkreipkite dėmesį, kad jeigu pernai Jums priklausantis PNPD buvo netaikytas arba buvo taikytas nepilna apimtimi, Jūs galite susigrąžinti susidariusią GPM permoką pateikdami metinę pajamų mokesčio deklaraciją.
-
Prisiminti, kad PNPD pakeitimo išmokomis vaikui poveikis asmens ar šeimos pajamoms, bet kokiu atveju yra neutralus arba teigiamas ir negali būti neigiamas.
21. Aš neturiu kur deklaruoti gyvenamosios vietos, ar tokiu atveju galiu gauti vaiko pinigus?
Nuo 2018 m. sausio 1 d. pakeistas Išmokų vaikams įstatymas ir teisė gauti išmoką vaikui nesiejama su gyvenamosios vietos deklaravimo reikalavimu. Todėl asmenys, kurie Gyvenamosios vietos deklaravimo įstatymo nustatyta tvarka nėra deklaravę gyvenamosios vietos arba nėra įtraukti į gyvenamosios vietos nedeklaravusių asmenų apskaitą, dėl išmokos vaikui gali kreiptis į savivaldybės, kurios teritorijoje jie faktiškai gyvena, administraciją.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos parengta informacija