Prie socialinės akcijos už blaivią motinystę #neVASSkink jungiasi veikli, energinga ir įkvepianti trijų sūnų mama Gintarė Songailė. Mūsų partneriai iš SAUGOK SAVE jos pasiteiravo, ar nėštumas, žindymas ir alkoholis – suderinama.
Taigi, Gintarės nuomonė kategoriška: „Mano pozicija šiuo klausimu yra labai griežta. Aš esu labai prieš bet kokio kiekio alkoholio vartojimą tiek nėštumo, tiek žindymo metu“. Pati moteris pirmojo nėštumo metu visiškai nevartojusi alkoholio, o antrojo – tik simbolinį gurkšnį didelės šventės metu.
Gintarė mano, kad kūdikio laukimo laiku galima rasti ir kitų atsipalaidavimo būdų, o sunkius nėštumo simptomus, tokius kaip žemas kraujospūdis ar nugaros skausmas, malšinti masažais, subalansuota mityba ir maisto papildais. Daugiavaikė mama teigia, kad ir jos gydytojas niekada nėra rekomendavęs alkoholio sunkiems nėštumo simptomams lengvinti: „Manau, mano gydytojo profesionalumas ir kompetencija neleistų tokių absurdiškų dalykų kalbėti“.
Žindymas – reikšminga pradžia vaikelio gyvenime, o mamai – atsakingas laikas, kai labai svarbu, ką valgai ir geri. Paklausus apie jos asmeninę patirtį, Gintarė teigia, kad alkoholį pradėjo vartoti tik visiškai baigusi žindyti vaikus. Jauna mama sako, jog nuoširdžiai nesupranta moterų, kurios vartodamos alkoholį praleidžia vieną žindymą, bet po keleto valandų toliau žindo: „Organizmui išsivalyti reikia daug daugiau laiko. Mano nuomone, tai tiesioginis alkoholio perdavimas vaikui.“
AR ŽINOTE…
Kiek alkoholio galima vartoti, jei planuojate pradėti kūdikį?
Ne nėštumo metu moters per parą suvartojamo alkoholio kiekis neturėtų viršyti 10 g gryno alkoholio: tai maždaug 25 g stipraus gėrimo, 100 g vyno arba stiklinė vidutinio stiprumo alaus. Visiškai susilaikyti nuo bet kokio kiekio alkoholio tiek vyrui, tiek moteriai patariama bent 3 mėnesius iki planuojamo nėštumo. Tik nulis alkoholio reiškia nulį rizikos būsimo kūdikio sveikatai!
Ką daryti, jei pastaruoju metu vartojote alkoholio ir nesulaukėte mėnesinių?
Pirmiausia atlikite nėštumo testą – jis parodys, ar laukiatės. Itin jautrus testas nėštumą gali parodyti likus kelioms dienos iki numatomos mėnesinių dienos. Tuo pat metu susilaikykite nuo bet kokio alkoholio vartojimo. 3-iąją nėštumo savaitę, kai dar pati nežinote apie užsimezgusią gyvybę, jau formuojasi labai svarbūs kūdikio organai – širdis ir centrinė nervų sistema. Alkoholis šį procesą nepataisomai sutrikdo. Jeigu paaiškėtų, kad pastojote vartodama alkoholio, pasikalbėkite apie tai su savo gydytoju. Jis suteiks platesnės informacijos apie galimą riziką ir reikalingus tyrimus.
Kaip laukiantis atsipalaiduoti be alkoholio?
Nėštumo metu kiekvienas atsipalaidavimo būdas turi tikti tiek mamai, tiek kūdikiui. Pirmiausia patariama visaverčiai, sveikai maitintis ir gerti pakankamai skysčių, sumažinti darbo krūvį ir iki soties išsimiegoti. Padeda atsipalaiduoti judėjimas gryname ore, pomėgiai, pokalbiai su patinkančiais žmonėmis, o jei tokių šalia nėra – dienoraščio rašymas. Taip pat rekomenduojami natūralūs streso valdymo būdai: joga, meditacija, dėmesingas įsisąmoninimas (mindfulness).
Kiek alkoholio galima išgerti žindyvei?
Į motinos pieną patenka apie 2 proc. išgerto alkoholio, nesvarbu jo stiprumas. Didžiausia alkoholio koncentracija piene būna jau po 30–60 min., o visiškai iš pieno alkoholis pasišalina tik po 6–8 val. Pirmąsias 2–3 val. po svaigalų vartojimo žindyti negalima, tačiau nutraukti pieno irgi neverta, nes tai nepašalina alkoholio iš organizmo. Net močiučių rekomenduojamas nedideliais kiekiais gerti alus, nuo kurio neva gausėja pieno, sutrikdo žindyvės hormonų pusiausvyrą. Nors pieno išties pagausėja, jo išsiskyrimas pasunkėja, todėl kūdikiui sunkiau išžįsti krūtį. Taigi žindančiai moteriai alkoholis neduoda jokios naudos ir nuo jo vertėtų susilaikyti.
Edukacinis videofilmas apie vaisiaus alkoholinio spektro sutrikimą (VASS)
Sekite mūsų projekto partnerių SAUGOK SAVE paskyrą feisbuke ir sužinokite daugiau apie socialinę akciją #neVASSkink bei asmeninę žinomų Lietuvos mamų patirtį.
Projektas finansuojamas Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo lėšomis
Projekto partneriai
Mylimukas says:
Nežinau net kaip gali kilti minčių vartoti alkoholį laukiantis ar žindant. Koks tas noras turi būti? Nesuvokiama man. Juk savo pienuku maitiname tam, kad užtikrintume tai, kas geriausia mūsų džiaugsmeliams. Ir esu už kuo ilgesnį žindymą. Nors dar laukiantis galvojau maksimum iki metukų, bet dabar matau, kad jam to dar labai reikia. Ir pienukas ne tik maistas, bet ir paguoda bei vaistas. Man labai padėjo patarimai žindymo kursuose, bei įvairūs straipsniai, skatinantys žindyti ilgiau, pagrįsti PSO rekomendacijomis http://www.avent.limedika.lt/straipsniai/skatiname-jus-kuo-ilgiau-maitinti-krutimi/291/item