PROJEKTAI

Konjakas nėštumo metu: Laura Mazalienė patyrė streso ir ašarų

Print Friendly, PDF & Email

Tęsiame pasakojimų ciklą apie mamas, prisijungusias prie socialinės akcijos už blaivią motinystę #neVASSkink. Šį kartą atvirai ir nuoširdžiai patirtimi, ką reiškia konjakas nėštumo metu, su mūsų partneriais SAUGOK SAVE dalijasi jauna ir aktyvi dviejų dukrų mama, „Mamų Radijo“, restorano „Vaflių namai“ įkūrėja Laura Mazalienė.

Ši versli mama pasakoja, kad pirmąją dukrelę žindė iki metų, o antrosios pradėjo lauktis, kai dičkei buvo 1 metai ir 2 mėn. „Per tą laiką išgėriau vieną taurę šampano ir nelikau sužavėta. Manau, pati gamta sudėlioja prioritetus. Alkoholis nėra saugi atsipalaidavimo forma iš esmės, tad, manau, reiktų ieškoti kitokių priemonių, kurios paskanintų maistą ar draugų kompaniją“, – įsitikinusi Laura.

Pasiteiravus, ar yra girdėjusi patarimų apie tai, kad alkoholis gali palengvinti sunkius nėštumo simptomus, moteris pasakoja savo istoriją, kaip yra tekę ne tik girdėti, bet ir skaudžiai paslysti.

„Mano pirmasis nėštumas turėjo įvairiausių komplikacijų. Pamenu, buvo pavasaris, o dukrytė turėjo gimti tik vasaros pabaigoje. Naktį prasidėjo sąrėmiai, nebežinojau, kur dėtis, vis tempiau laiką, kol galiausiai vyras išvežė į ligoninę. Ten jau fiksavo sąrėmius, buvau labai išsigandusi, nes pradžioje nėštumo grėsė persileidimas, o dabar – priešlaikinis gimdymas. Ačiū Dievui, viskas nurimo, po poilsio ligoninėje grįžau namo. Ir nepraėjus nė kelioms savaitėms, vėl viskas pradėjo kartotis“, –neramias valandas prisimena Laura.

Tuo metu mane apėmė dar didesnė panika, nenorėjau vėl vykti į ligoninę ir lyg koks velnias ant peties atskrido artimųjų žodžiai: „Kai bus blogai, gali atsigerti šio stipriojo gėrimo“. Išgėriau šiek tiek konjako. Tą akimirką pamenu iki šiol. Man iškart pasidarė labai silpna, atsiguliau. Galva tarsi pradėjo degti, vyrui tik šaukiau „Vandens, greičiau!“. Nenoriu dramatizuoti, bet buvo tikrai baisu, dar daugiau streso, įtampos ir ašarų.

Laura sako tuomet supratusi, kad sunkiu nėštumo metu išgėrusi alkoholio rizikavo savo ir kūdikio sveikta. Moteris teigia, kad yra kur kas efektingesnių būdų rasti ramybę, antrąkart besilaukdama pati ją rado jogoje ir mylimoje literatūroje.

Jauna mama pripažįsta, kad vis dėlto kartais jai tenka girdėti, jog besilaukiančios mamos nori, pavyzdžiui, alaus. „Reikia žiūrėti giliau, galbūt tam tikrų vitaminų trūkumas sukelia tokį norą, tad reikia gydyti priežastį, o ne pasekmę“, – mano Laura. Pasak jos, pati geriausia atsipalaidavimo priemonė nėščiajai yra poilsis, todėl tiek pati dažniausiai rinkdavosi, tiek kitoms rekomenduoja rinktis jogą, knygas ir gryną orą.

neVASSkink stopkadras

Edukacinis videofilmas apie vaisiaus alkoholinio spektro sutrikimą (VASS)

AR ŽINOTE…

Kiek alkoholio galima vartoti, jei planuojate pradėti kūdikį?

Ne nėštumo metu moters per parą suvartojamo alkoholio kiekis neturėtų viršyti 10 g gryno alkoholio: tai maždaug 25 g stipraus gėrimo, 100 g vyno arba stiklinė vidutinio stiprumo alaus. Visiškai susilaikyti nuo bet kokio kiekio alkoholio tiek vyrui, tiek moteriai patariama bent 3 mėnesius iki planuojamo nėštumo. Tik nulis alkoholio reiškia nulį rizikos būsimo kūdikio sveikatai!

Ką daryti, jei pastaruoju metu vartojote alkoholio ir nesulaukėte mėnesinių?

Pirmiausia atlikite nėštumo testą – jis parodys, ar laukiatės. Itin jautrus testas nėštumą gali parodyti likus kelioms dienos iki numatomos mėnesinių dienos. Tuo pat metu susilaikykite nuo bet kokio alkoholio vartojimo. 3-iąją nėštumo savaitę, kai dar pati nežinote apie užsimezgusią gyvybę, jau formuojasi labai svarbūs kūdikio organai – širdis ir centrinė nervų sistema. Alkoholis šį procesą nepataisomai sutrikdo.  Jeigu paaiškėtų, kad pastojote vartodama alkoholio, pasikalbėkite apie tai su savo gydytoju. Jis suteiks platesnės informacijos apie galimą riziką ir reikalingus tyrimus.

Kaip laukiantis atsipalaiduoti be alkoholio?

Nėštumo metu kiekvienas atsipalaidavimo būdas turi tikti tiek mamai, tiek kūdikiui. Pirmiausia patariama visaverčiai, sveikai maitintis ir gerti pakankamai skysčių, sumažinti darbo krūvį ir iki soties išsimiegoti. Padeda atsipalaiduoti judėjimas gryname ore, pomėgiai, pokalbiai su patinkančiais žmonėmis, o jei tokių šalia nėra – dienoraščio rašymas. Taip pat rekomenduojami natūralūs streso valdymo būdai: joga, meditacija, dėmesingas įsisąmoninimas (mindfulness).

Kiek alkoholio galima išgerti žindyvei?

Į motinos pieną patenka apie 2 proc. išgerto alkoholio, nesvarbu jo stiprumas. Didžiausia alkoholio koncentracija piene būna jau po 30–60 min., o visiškai iš pieno alkoholis pasišalina tik po 6–8 val. Pirmąsias 2–3 val. po svaigalų vartojimo žindyti negalima, tačiau nutraukti pieno irgi neverta, nes tai nepašalina alkoholio iš organizmo. Net močiučių rekomenduojamas nedideliais kiekiais gerti alus, nuo kurio neva gausėja pieno, sutrikdo žindyvės hormonų pusiausvyrą. Nors pieno išties pagausėja, jo išsiskyrimas pasunkėja, todėl kūdikiui sunkiau išžįsti krūtį. Taigi žindančiai moteriai alkoholis neduoda jokios naudos ir nuo jo vertėtų susilaikyti.

Sekite mūsų projekto partnerių  SAUGOK SAVE paskyrą feisbuke ir sužinokite daugiau apie socialinę akciją #neVASSkink bei asmeninę žinomų Lietuvos mamų patirtį.

Projektas finansuojamas Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo lėšomis Valstybinis visuomenės sveikatos stiprinimo fondas

 

 

Projekto partneriai

projekto partneriai

 

 


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.