Veidai

Dviejų čempionų mama Ana Matijoškienė kviečia į trumpą ekskursiją po šaškių pasaulį

Print Friendly, PDF & Email

Ana jau pažįstama portalo VERSLI MAMA skaitytojams ir sekėjams kaip ilgus metus ekskursijų versle besisukanti profesionalė. Šįkart ji kviečia mus į žvalgytuves po šaškių pasaulį. Kas tokiai ekskursijai Aną įkvėpė? Žinoma, jos pačios vaikai!

​Pasak Anos, apie šaškių naudą beveik niekas nekalba, o šiai sporto šakai skiriamas finansavimas – iki ašarų juokingas. „Vaikai ir jaunimas, norintys žaisti, lieka užmarštyje“, – įsitikinusi dviejų perspektyvių jaunųjų šaškininkų mama.

Anai antrina Lietuvos šaškių federacijos (LŠF) Prezidentas Virgilijus Žutautas. „Sporto įstatyme pasakyta, kad visos sporto šakos yra lygios. Jei sprendžiant visus sporto visuomenei kylančius klausimus, tarp jų ir finansavimo, šis principas būtų prioritetinis, tai problemų Lietuvos sporte būtų ženkliai mažiau“, – svarsto šaškių sporto meistras.

Jo manymu, daugybė klausimų ir problemų kyla dėlto, kad sporto šakų lygiateisiškumo principas nėra išlaikomas, o susidariusias situacijas bandoma spręsti kuriant įvairias sistemas. Kadangi jos esą neparemtos fundamentaliais principais, anksčiau ar vėliau pasmerktos žlugti. „Jos yra ne progreso sporte formavimas, o sporto sistemos degradavimas, geriausiu atveju – stagnacinis egzistavimas“, – griežtai vertina V. Žutautas.

Idėja – kurti šaškių rėmimo fondą

LŠF prezidento galva, norint sparčiau vystyti šaškių sportą, reikia iniciatyvos iš apačios. „Mes turime labai gerų pasiekimų, bet informacine prasme nesame įdomūs visuomenei. Ir reikėtų tą visuomenės požiūrį keisti“, – kryptį brėžia pašnekovas.

Kaip vieną galimų sprendimo būdų jis regi šaškių žaidimo rėmimo fondą. Jį galėtų finansuoti šiai sporto šakai prijaučiančios įmonės. Fondo lėšomis būtų galima ruošti trenerius, teisėjus, ruošti metodinius leidinius, kurti internetines mokyklas, kad kuo daugiau vaikų galėtų įsitraukti į treniruotes.

Pasak V. Žutauto, šaškių rėmimo fondo lėšos galėtų būti naudojamos įvairiems vaikų turnyrams organizuoti, nes tik per masiškumą galima atrasti naujų talentų ir pasiekti gerų rezultatų tarptautinėje arenoje.

Tas pats fondas būtų ir reklaminis instrumentas, naudojamas šaškių sportui viešinti, nes, LŠF vadovo žodžiais tariant, dabar susiduriama su problema, kad pinigų užtenka tik būtiniausioms varžyboms organizuoti.

Anos vaikai – čempionai

„Mūsų šeimoje atsirado beveik prieš dešimtmetį. Už tai esame be galo dėkingi legendiniam treneriui ir nuostabiam žmogui Grigorijui Leibovičiui“, – pasakoja Ana ir skuba paminėti, kad treneris G. Leibovičius šiemet išleido fotoalbumą „20 puslapių iš Lietuvos šaškių istorijos“. Jame supažindinama su visų Lietuvos šimtalangių šaškių čempionų biografijomis, čempionatų lentelėmis, Lietuvos šaškių federacijos prezidentais.

Mintimis grįždama į kone dešimties metų senumo įvykius, Ana prisimena, kad būtent šis treneris pastebėjo jos sūnaus Dominyko išskirtinius gebėjimus. Ir tikro profesionalo akis neklydo – 2018 m. Lietuvos Respublikos vaikų paprastųjų šaškių čempionate Dominykas užėmė pirmąją vietą, kuri jam suteikė garbę atstovauti Lietuvai Europos čempionate Bulgarijoje. Tais metais Lietuvos vaikinų rinktinė komandinėje įskaitoje iškovojo 3-iąją vietą.

„Man šie metai yra ypatingi, – tęsdama pokalbį jaudulio neslepia Ana. – Duktė Kamilė pagaliau pasiekė vieną iš savo užsibrėžtų tikslų ir šimtalangių šaškių čempionate užėmė pirmąją vietą. Šią vasarą ji atstovaus Lietuvai Europos čempionate Latvijoje.“

Kamilė žaisti pradėjo vos prieš trejus metus ir jau nuo 2022 m. skina prizines vietas. Mergaitė dalyvavo Europos čempionate, kur užėmė 8-ąją vietą greitųjų šaškių turnyre, taip pat pateko į Pasaulio šaškių čempionatą. Į žaidimą po 4 metų pertraukos grįžo ir sūnus Dominykas.

Ana įsitikinusi, kad be atsidavusių trenerių G. Leibovičiaus, Edvardo Bužinskij, kuris treniruoja Kamilę ir Dominyką, Aleksejaus Domčevo šių pasiekimų tikrai nebūtų. Tačiau mes manome, kad pirmiausia už visus pasiekimus reikėtų dėkoti šauniai ir atsidavusiai Kamilės ir Dominyko mamai Anai.

​Kuo ypatingos šaškės

Šaškės – laiko patikrintas stalo žaidimas, sujungiantis strategijos ir taktikos dėsningumus su asmeninių įgūdžių tobulinimu. Panašus į šaškes žaidimas rastas archeologinių kasinėjimų metu Egipte ir datuojamas 600 metų prieš mūsų erą. Į Europą ankstesnioji šaškių versija atkeliavo kartu su maurais, invazijos į Ispaniją metu.

Šaškių žaidimas yra vienas iš efektyviausių būdų lavinti logišką mąstymą, atmintį ir priimti strateginius sprendimus.

Štai keletas būdų, kaip šaškės gali būti naudingos:

  1. Gerina atmintį. Šis žaidimas reikalauja atsiminti įvairias pozicijas ir ėjimus. Reguliariai žaidžiant, treniruojama atmintis ir koncentracija.
  2. Plėtojamas strateginis mąstymas. Šaškės – puikus būdas lavinti strateginius įgūdžius. Čia svarbu ne tik reaguoti į dabartinę situaciją, bet ir numatyti, kaip ji gali kisti ateityje.
  3. Moko planuoti kelis žingsnius į priekį. Žaidėjai turi planuoti kelis ėjimus į priekį ir numatyti priešininko veiksmus.
  4. Padeda mokytis iš savo klaidų. Šaškių žaidimas – tai nuolatinis mokymasis. Kiekvienas įvykęs ėjimas suteikia galimybę išmokti ir tobulėti.
  5. Tobulina problemų sprendimo gebėjimus. Šaškės reikalauja analizuoti situacijas ir rasti efektyvius sprendimus.

Norintiems pradėti mokytis šio protą lavinančio žaidimo, Ana pataria stebėti garsesnių žaidėjų partijas, reguliariai žaisti ir ieškoti bendraminčių ar trenerio pagalbos. Svarbiausia, pasak jos, nuolat siekti pažangos.

Susidomėjote? Kreipkitės tiesiai į LŠF prezidentą Virgilijų Žutautą tel. +370 618 81 352 arba el. p. virgiszv@gmail.com, užsukite pasižvalgyti po Lietuvos šaškių federacijos priimamąjį, kur be galo draugiška bendruomenė laukia naujų narių. Daugiau naujienų taip pat rasite LŠF FB paskyroje. Vaikų mokslus yra galimybė finansuoti neformaliojo švietimo krepšelio (NVŠ) lėšomis.

Nuotraukos – Dominyko Matijoškos ir iš asmeninio Anos Matijoškienės albumo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.