Namai

Kodėl genda dantys ir kaip to išvengti?

Print Friendly, PDF & Email

Sveiki ir dailūs dantys labai svariai prisideda prie mūsų įvaizdžio, tad nenuostabu, jog apie tokius svajojame kiekvienas. Tačiau dažno neaplenkia didesni ar mažesni dantų gedimai. Kokios gali būti jų priežastys ir ką mes galime padaryti, kad išvengtume tokių problemų.

Kodėl dantys genda?

Nors dantų gedimas gali atsirasti paskatintas įvairių priežasčių, visgi dažniausia yra dantų ėduonis (daugelio dar vadinamas kariesu). Pastarasis gali pažeisti dantis daugiau ar mažiau, o kartais sąlygoti net ir negrįžtamus dantų defektus.

Dantų ėduonies atsiradimo priežastimi paprastai yra burnoje esančios bakterijos. Jos atsiranda visiškai natūraliai, pavyzdžiui, valgant. Štai todėl labai svarbu valyti dantis ir rūpintis burnos higiena, mat šitaip šaliname maisto likučius ir neleidžiame bakterijoms kauptis bei atlikti savo „nešvaraus darbo“.

Verta paminėti, jog dantys gali gesti ir dėl kitų priežasčių, pavyzdžiui, tam tikrų dantenų ligų, mineralų trūkumo, mechaninių danties emalio pažeidimų. Negana to, dantų pokyčius gali lemti ir genetiniai aspektai.

Ar galime kažko imtis, kad dantys negestų?

Vienas iš svarbiausių dalykų, padėsiančių išvengti dantų gedimo ar reikšmingai sumažinti jų mastą, yra tinkama kasdienė dantų priežiūra. Visi žinome, jog dantis reikia valyti mažiausiai du kartus per dieną: ryte ir vakare, o procesas turėtų trukti apie porą minučių. Taip pat labai svarbu tinkamai pasirūpinti tarpdančiais, sunkiau pasiekiamomis vietomis, kurios yra labai palanki terpė kauptis maisto likučiams, bakterijoms, apnašoms. Tarpdančiams idealiai tiks burnos irigatorius, kurio veikimas grįstas pulsuojančia vandens srove, idealiai pašalinančia nešvarumus net ir iš labai sunkiai pasiekiamų vietų.

Kitas aspektas – periodiškas apsilankymas pas stomatologą net ir tada, jei manote, kad neturite jokių dantų bei dantenų problemų. Tokį vizitą suplanuokite kartą per pusmetį. Jo metu gydytojas įvertins dantų bei dantenų būklę, pastebės ligų užuomazgas, identifikuos net menkiausius pokyčius. Kas pusmetį rekomenduojama atlikti ir profesionalią burnos higienos procedūrą.

Atsižvelgiant į tai, jog ėduonis yra viena iš dažniausių dantų gedimų priežasčių, vos pastebėjus jo užuomazgas tikslinga kreiptis į stomatologą. Tiesa, ne visi žino, kas leidžia įtarti ėduonį. Tad paminime dažniausius jo požymius: trupantis dantų emalis, dantų skausmas ar jų jautrumas, pastebimos skylutės, tamsiai rudos dėmelės ant dantų, paburkusios dantenos, aplink dantis pastebimi pūlinukai. Šie minėti simptomai pagrįstai leidžia teigti, kad susidūrėte su dantų ėduonimi.

Partnerio turinys. Nuotrauka asociatyvinė © Canva.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.