Neretai sausis įvardijamas kaip slogus mėnuo – praėjusios šventės, vis dar trumpos dienos, žvarbūs orai. „Eurovaistinės“ vaistininkai sako, kad prie šios nuomonės nereikėtų prisirišti ir verčiau ieškoti pozityvių pusių, teigiamomis emocijomis įkvėpti ne tik save, bet ir aplinkinius.
Šaltasis metų laikas neretai siejamas su liūdesiu ar net depresiškomis nuotaikomis, tačiau „Eurovaistinės“ vaistininkė Karolina Kudzinskienė sako, kad dažnai tai lemia mūsų pačių įpročiai. „Pirmiausiai atkreipkite dėmesį, ar skiriate pakankamai dėmesio miegui, ar laikotės darbo ir poilsio režimo. Teigiamai mūsų savijautą veikia ir judėjimas, todėl rekomenduoju nepamiršti pasportuoti, pasimankštinti, išeiti į lauką, pakvėpuoti grynu oru ir pasivaikščioti“, – vardija vaistininkė.
Įpročius, kurie mums sukelia neigiamas emocijas, vaistininkė rekomenduoja keisti į atpalaiduojančią veiklą. „Pieškite, skaitykite, dėliokite dėliones, kurkite rankdarbius ar užsiimkite bet kokia kita patinkančia ir įtraukiančia veikla. Visa tai padės įveikti, vadinamąjį sausio liūdesį“, – pataria vaistininkė.
Jeigu susiduriate su slogiomis nuotaikomis, vaistininkė pataria atkreipti dėmesį, kaip ilgai jos trunka. Pasak K. Kudzinskienės, reikėtų prisiminti, kad liūdesys įprastai netrunka ilgai, mus pradžiugina artimieji, draugai, įvairios staigmenos, tačiau jeigu visa tai nebekelia teigiamų emocijų, esate apatiški, kasdienybė erzina ir kelia tik neigiamas emocijas – delsti nereikėtų ir kreiptis į specialistus konsultacijai.
Įkvepianti aplinka
Kovojant su neigiamomis emocijomis, svarbu skirti dėmesio ir balansui. Dažnai neigiamos emocijos, perdegimas prasideda tada, kai neberandama laiko poilsiui. „Užsiimkite mėgstama veikla, pasistenkite valgyti visavertį maistą, būkite fiziškai aktyvūs ir skirkite laiko sportui, bendraukite su draugais, planuokite išvykas į gamtą“, – teigiamas emocijas skatinančias veiklas vardija K. Kudzinskienė. Ji taip pat priduria, kad nereikėtų atidėlioti ir atostogų, kartais vien savaitgalio pailsėti ir emociškai gali nepakakti.
Emocinę savijautą veikia ir mūsų aplinka. Labai svarbu įvertinti, ar žmonės, su kuriais bendraujame „neužkrečia“ neigiamomis emocijomis, naudinga pasikalbėti su jais ir įkvėpti imtis pokyčių, jeigu iš tokios būsenos nepavyksta išeiti.
Siekiant išvengti neigiamų emocijų naudinga riboti tai sukeliančios informacijos srautus, vaistininkė pataria įvertinti turinį, kurį sekate socialiniuose tinkluose, galbūt kurį laiką apriboti informacijos šaltinius ir sekti tik tai, kas svarbu. „Galbūt pakanka pasižiūrėti žinias kartą per dieną, o ne nuolat tikrinti naujienų portalus“, – pataria ji.
Klausykite savo savijautos
Vaistininkė ragina neignoruoti savo jausmų ir įsiklausyti į juos. Pasak K. Kudzinskienės, nekreipdami dėmesio į savo savijautą, nuolat ją pamindami, galime išsiugdyti blogus įpročius, kurie ilgainiui gali sukelti didesnių problemų ar net ligų.
„Mūsų kūnas dažnai siunčia signalus, kurių mes nepastebime, o tada stebimės prasidėjusiais negalavimais. Ignoruojama prasta savijauta gali vesti link depresijos, miego sutrikimų ir daugybės kitų sveikatos problemų“, – įvardija „Eurovaistinės“ vaisininkė.
Pasyvumas, energijos trūkumas dažnai gali išduoti ir apie svarbių medžiagų trūkumą. Vaistininkė K. Kudzinskienė sako, kad emocinei būklei palaikyti svarbūs B grupės vitaminai, amino rūgštys.
Taip pat jeigu tik turite galimybę, stenkitės dažniau būti gryname ore, nuotaiką teigiamai veikia ir šviesa. Šaltuoju metų laiku, kai dienos trumpesnės, rečiau galime džiaugtis saulės spinduliais dažnam trūksta vitamino D, o tai gali turėti įtakos ir energijos trūkumui.
Jeigu jaučiate nerimą ir vakarais sunku užmigti, gali būti naudingos įvairios vaistažolių arbatos – mėtų, melisų. Vis dėlto, pastebėjus, kad ir tai nepadeda pasijusti geriau reikėtų nedelsti ir kreiptis į specialistus arba paraginti tai padaryti savo artimuosius, jeigu matote, kad jiems reikalinga pagalba.
Vaistininkų pozityvumo receptas
- Pasirūpinkite darbo ir poilsio balansu.
- Kasdien išeikite į lauką pasivaikščioti, būkite fiziškai aktyvūs.
- Valgykite sveiką ir visavertį maistą.
- Ribokite prie ekranų praleidžiamą laiką.
- Bendraukite su artimaisiais ir bendraminčiais.
- Skirkite laiko mėgstamoms veikloms.
- Įsiklausykite į savo emocijas ir prireikus kreipkitės pagalbos.
- Tamsiu paros metu namuose nebūkite prieblandoje, pasirūpinkite tinkamu apšvietimu.
- Susikurkite rutiną, eikite miegoti ir kelkitės panašiu metu.
- Neužsisklęskite savyje ir kalbėkitės apie savo jausmus su artimaisiais.